Kapat

Şekerden Uzak Durmanıza Yardımcı Olacak Besinler

Anasayfa Beslenme Şekerden Uzak Durmanıza Yardımcı Olacak Besinler

Günümüzde şeker tüketiminin zararları artık birçok kişi tarafından bilinmektedir. Şeker tüketimi fazla kilo almanızda ki en tehlikeli unsurudur.  Fazla miktarda tüketilen şeker metabolizma tarafından vücutta yağa dönüştürülüyor ve bunun sonucunda da bel bölgesinden yağlanma görülüyor.

Göbek bölgesinde ve bel bölgesinde oluşan yağlanmada kan damarlarını tıkamakta kalp ve damar hastalıklarına neden olmaktadır. Bu sebeple, sağlıklı kalmak için şekerden uzak durmak şart.

sekerden-uzak-durmaniza-yardimci-olacak-besinler

Şeker Yerine Tüketilecek Gıdalar

  • Bal: Doğal balı şeker yerine güvenle kullanabilirsiniz. Gerçek olan saf bal, şekerli tat vermesine rağmen şeker oranı oldukça düşük bir gıdadır.
  • Pekmez: Demir, kalsiyum, bakır, potasyum ve manganez değeri olarak yüksek olan zengin gıdadır. Dilerseniz çayınızı pekmez ile tatlandırabilir ve şekerli çay tadını bu şekilde alabilirsiniz.
  • Tarçın: Yemeklerde ve tatlılarda daha çok kullanılan tarçın, yiyeceklerde şekerli bir tat katması nedeni ile çok fazla tüketilen bir besindir. Bunun yanı sıra kan şekerini dengeler ve kan şekerinde yükselmelerin önüne geçer. Şeker yerine tarçın tüketebilirsiniz.

sekerden-uzak-durmaniza-yardimci-olacak-besinler

  • Meyan kökü: Meyan kökü çubuğunu çayla birlikte demlemeniz halinde çay şekerli bir tat alır. Şeker yerine rahatlıkla kullanabileceğiniz meyan kökü şekerli çayları sevenler iyi bir alternatif olmaktadır. Ayrıca damak tadına hitap eden bitki olması nedeni ile severek tüketebilirsiniz.

Aşırı kilonun nedenlerinin başında şeker tüketimi gelmektedir. Eğer alternatif seçenekleri değerlendirerek şeker tüketimini minimuma düşürseniz fazla kilo alma riskinin de önüne geçebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan İnsülin Direnci Ve Obezite başlıklı makalemizde İnsülin Direnci Obeziteye Neden Olur Mu? hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Değerlendirme,Puan Ortalaması: 5,00
Loading...
FACEBOOK İLE YORUM YAP
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg