Kapat

Şekerli Gazlı İçeceklerden Uzak Durun

Anasayfa BESLENME Şekerli Gazlı İçeceklerden Uzak Durun

Ülkemizde ve dünyada görülen aşırı kilo ve obezitenin baş dostu şekerli ve gazlı içeceklerdir. Yapılan araştırmalarda gazlı içeceklerin obeziteye neden olduğu saplanmıştır. Gazlı içecekleri her yaş grubu çok fazla tüketmekte ve bu tüketim beraberinde başta obezite olmak üzere birçok hastalığı beraberinde getirmektedir.

sekerli-gazli-iceceklerden-uzak-durun

Gazlı İçeceklerin Obeziteye Olan Etkileri

Çağımızın hızla artan en önemli kronik hastalıkları olarak obezite gösterilmektedir. Hatta tüm dünya da obezite sorununun daha ciddi boyutlara ulaşmasını engellemek için çeşitli etkinlikler ve eylemler yapılmaktadır. Ancak gazlı içeceklerin obeziteyi ciddi anlamda tetiklemesine rağmen bunun önüne geçilememektedir. Bu tarz içeceklerin gün içinde yoğun olarak tüketimi vücuda alınan enerjiyi artırmaktadır. Alınan bu enerjinin fazlası ise vücutta fazla yağ olarak toplanmakta ve depolanmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda, obezite ve gazlı içecek tüketimi arasında tüm yaş gruplarında ciddi olumsuzlara rastlanılmıştır.sekerli-gazli-iceceklerden-uzak-durun

Öyle ki bir kutu içecekte ne kadar şeker olduğu ya da bir şişede ne kadar şeker olduğu fotoğraflarla gösterilmesine rağmen hala dünya da çılgıncasına gazlı tüketim devam etmektedir. Obezite ve çeşitli hastalıkların baş nedeni olan gazlı içecekleri çocuklardan uzak tutun. Çocuklara olan olumsuz etkileri onların çeşitli hastalıkları ve obeziteye yakalanmalarında baş aktör gazlı içeceklerdir. Sağlıklı nesiller için çocuklarınızdan şekerli ve gazlı içecekleri uzak tutun. Onlara güzel bir gelecek vermenin ilk adımı onları sağlıklı birey yapmaktan geçtiğini unutmayın.

 

Bir önceki yazımız olan Obezite Hastalık Mı? Yoksa Bir Engellilik Durumu Mu? başlıklı makalemizde Obezite hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg