Kapat

Sezaryenle Doğan Çocukları Bekleyen Büyük Risk!

Anasayfa HABER Sezaryenle Doğan Çocukları Bekleyen Büyük Risk!

Archives of Disease in Childhood adlı dergide yayımlanmış olan araştırmaya göre, sezaryenli doğumda dünyaya gelen bebeklerin sindirim sisteminde olan bakterilerin oluşması neticesine tüketilen gıdaların sindirilmesi süresinde değişimlere uğruyor.

ABD de bulunan Massachusetts şehrinde olan Boston Çocuk Hastanesi’nde yapılan araştırmalara 1.255 tane anne ile beraberinde bebekleri bu araştırmaya katıldı.

sezaryenle-dogan-cocuklari-bekleyen-buyuk-risk

Araştırmaya katılan anneler hamileliklerinin 22. Haftasında dâhil olup bunların 4 de 1 i sezaryenli doğum yaparken geri kalanı da normal doğumla bebeklerine kavuşmuşlardır.

Doğumları gerçekleşen bebeklerin hemen arından boy ve kiloları ölçülerek kayıtları yapıldı. Bu ölçümleri bebekler 3 yaşına gelene kadar devam etti.
Araştırmaya katılan bilim adamları bebeklerin deri kalınlıklarının, vücut kitlelerinin ve nasıl doğduklarının birbirleri arasında bir bağlantı olduğunu açıkladı.

sezaryenle-dogan-cocuklari-bekleyen-buyuk-risk

Bilim adamları bu çıkan gerçeğin sezaryenle doğum yapmayı düşünen annelere bebeklerinin obezite olabileceği konusunda ikaz edilmeleri gerektiğini açıkladı.

Sezaryenli doğumların normal doğumlara oranla, iki kat obezite riskli olduğunu açıkladı.

 

Bir önceki yazımız olan Rtük De Obezite İle Savaşa Katıldı başlıklı makalemizde Obezite İle Savaş hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg