Kapat
 • PAYLAŞ
 • avatar
 • 74.014

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) Nasıl Bir Ameliyattır?

Anasayfa
OBEZİTE CERRAHİSİ Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) Nasıl Bir Ameliyattır?

İlk tüp mide tedavi yönteminin 1990’lı yıllarda yapıldığı söylense de en çok 2001 yılında yaygın şekilde uygulandığı görülmektedir. Sleeve gastrektomi ismi verilen midenin tüp şeklinde küçültülmesi ve hastanın acıkma hissinin azaltılmasına yönelik olarak uygulanan bu cerrahi müdahale, diğer mide operasyonlarından daha çok başarılı sonuçlar vermiştir. Bu yüzden hastanın kilo kaybetmesi için farklı egzersiz programlarının uygulanmasına rağmen sonuç alınamadığı durumda uygulanagelen bir yöntemdir.

Sleeve Gastrektomi Nasıl Bir Ameliyattır?

Bu ameliyatın temel amacı hastanın mide hacminin küçültülmesi yönündedir. Bu hacmin küçültülmesi işlemi de hastanın midesinin %70’e yakın bir kısmı kesilip alınarak kalan kısmının da 100 ml olacak şekilde tüp haline getirilmesi şeklinde uygulanmaktadır.Bu ameliyat yöntemi ile 2 farklı zayıflama yoluna girilmiş olur:

 1. Mekanik olarak sınırlama getirilmesi ve bu yöntemle hasta istekli olsa bile çok yemek yiyememesinin sağlanması yöntemi ile hastanın zayıflaması.
 2. Beyinde önemli bir işlevi olan ve insanın iştahının artmasına neden olan bir yapı vardır ve bu yapı mide üzerinde bulunur. Obezite cerrahisi uygulanırken mide üzerindeki bu iştah açıcı işlevi olan ve farklı hormonların salgılanmasını sağlayan bu yapı da hastadan kesilerek alınması yöntemi ile hastanın zayıflaması.

sleeve-gastrektomi-tup-mide-nasil-bir-ameliyattir

Sleeve Gastrektominin Etkileri Nelerdir?

Bir insanın doyma hissi mide zarındaki gerginlik ile olur. Obezite cerrahisi yöntemi ile midenin küçültülmesi sağlandığı için küçük olan midenin daha kolay dolması ve çok kolay bir şekilde gergin bir yapıya ulaşması mümkün olabilmektedir. Bu şekilde hasta az bir besinle hemen doyabilmektedir. Bunun yanı sıra “gyrelin” olarak da bilinen bir yapının hormonal değişikliklere neden olduğu bilinmektedir. Bu hormonal değişiklikler nedeniyle beyinin iştah fonksiyonunu çalıştırdığı bilinmektedir.

Sleeve gastrektomi ile bu iştah fonksiyonunun olmasına neden olan gyrelin mideden kesilerek alınır. Bu şekilde hastanın iştahında ciddi bir düşme görülmektedir.

Sleeve Gastrektominin Avantajları Nelerdir?

 • Midenin hacmi küçültüldüğünden hastanın daha az besin almasına sağlar.
 • Midenin üstünde açlık hissini uyaran hormonun salgılanması yok edilerek hastanın iştahı önemli ölçüde giderilebilmektedir.
 • Mide kapakçığı olarak da bilinmekte olan pilor’un ameliyat sonrasında da işlevi devam ettiği için besinlerin mide içinde daha uzun süre kalması sağlanabilmektedir. Bu sayede hasta çok daha uzun süre boyunca açlık hissini hissetmeyecektir.
 • Ülser gibi midede kanamalı yaraların oluşması hastalıklarının hasta üzerinde oluşması ihtimali en aza indirilmiş olur.
 • Ameliyat sonrasında hastanın besinlerine çok dikkat edildiği için kemik erimesi, vitamin eksikliği ve mineral eksikliği gibi durumların olması normal insanlara göre daha düşük ihtimal ile gerçekleşir.
 • Obezite olan insanlara yapılan bir yöntem olduğu için hastaların obezite kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek diğer hastalıklardan da korunması sağlanmış olur.

Sleeve Gastrektominin Dezavantajları

 • Obezite cerrahisi uygulandıktan sonra hasta düzenli bir beslenme alışkanlığı ve düzenli bir şekilde egzersiz uygulama alışkanlığı edinemezse verilen kiloların hemen hepsi geri alınabilmektedir.
 • Hastanın yeterli düzeyde kilo verememesi durumları ile karşılaşılabilmektedir. Bu durumda ikinci bir cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Bu durum yine sık karşılaşılan durumlardandır.
 • Sleeve gastrektomi yönteminde mide kesildiği için bu yaraların zaman zaman kanaması gerçekleşebilir.
 • Sleeve gastrektomi yönteminde kesilen mide kişinin vücudundan çıkarılır. Bu yüzden bu işlem geri dönüşü olan bir işlem değildir.

Sleeve Gastrektomi Sonrasında

Hastanın 3 gün kadar hastanede kalması yeterli olacaktır. Sonrasında eğer rahat istirahat edebiliyorsa evine gönderilebilir. Ameliyatın ilk 2 haftasında hasta sadece sıvı ile beslenmelidir. Hatta bu 2 haftanın ilk 3 gününde berrak su ile beslenme gerçekleştirilir. İlk 2 haftalık süreç tamamlandıktan sonra hasta yumuşak besinler tüketmeye başlayabilir. Taneli ve sert olan besinler yememeye çok özen göstermelidir.

Ameliyatın oluşundan 1 ay geçtikten sonra hasta istediği besini yiyebilecek duruma gelir. Ancak yenilen her besinin kalori miktarının düşük olmasına dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca her alınan besini bir kâğıda not etmek düzenli beslenmeyi sağlayacaktır. Sonrasında verilen kiloların dengeli olup olmaması hem doktor hem de diyetisyen eşliğinde incelenmelidir.

Sleeve Gastrektominin Riskleri

Sleeve Gastrektomi tedavisinin ölümle sonuçlanma ihtimali çok düşüktür. Bu oran Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı rakamlara göre %0,3 civarındadır. Bu ihtimal de bir çok ameliyatın riski ile aynı riskleri taşımaktadır. Sleeve gastrektomi yönteminde midenin bir kısmı hastadan kesilerek alındığı için bu kesilen kısımda dikişlerin arasından kan akışının olması ve apse çıkması ihtimali vardır. Ancak endoskopi ile hastayı bu noktada tedavi etmek mümkündür. Eğer bu şekilde mümkün olmazsa ikinci bir cerrahi müdahale gerekebilir. Ancak bu risk de yine ilk ameliyat kadar düşüktür. O yüzden obezite cerrahisi tüm dünyada rahat bir şekilde uygulanan bir yöntem olarak varlığını sürdürmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Mide Balonu Sonrası İlk Günler Detaylı Bilgi ? başlıklı makalemizde Mide Balonu Sonrası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar


Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg