Kapat

Soda Tehlikesi: Kilo Verdiriyor Sanıyoruz, Onun Yüzünden Kilo Alıyoruz

Anasayfa Beslenme Soda Tehlikesi: Kilo Verdiriyor Sanıyoruz, Onun Yüzünden Kilo Alıyoruz
soda kilo aldırıyor

Soda kilo aldırıyor !

Şekerli ve gazlı içeceklerin yol açtığı tehlikelerin başta çocuklar ve gençler olmak üzere herkesi nasıl etkisi altına aldığının hepimiz farkındayız. Otoriteler bu konuda her fırsatta uyarılarda bulunsa da sıcak günlerde iç ferahlatmak isteyenlere farklı bir alternatif sunulması gerekiyor. Gazlı içecekleri bıraktıktan sonra sağlığımız için yöneldiğimiz ancak sağlık verdiğini sanmamıza rağmen kilo aldırdığını bilmediğimiz soda hakkında ise uzmanlar uyarılara devam ediyor. Masum bir içecek gibi görünen soda kilo aldırıyor, diyet yapanlar için gizli bir tehdit oluşturuyor. Peki soda neden zararlı ve kilo almaya neden oluyor?

Yemeyi tetikliyor

Soda kilo verdirdiğini sansak da uzmanlara göre gizli bir tehlike, çünkü iştahı açıyor ve yemeyi tetikliyor.

Sağlığınız için uzak durulması gereken ve uzmanların dikkat çektiği içeceklerin listesi gün geçtikçe uzayıp gidiyor. Bu nedenle birçok kişi de sağlıklı bir içecek alternatifi gibi görünüyor ve diğer içecek türlerinin yanında soda masum duruşu ile hemen dikkat çekiyor. Ancak yapılan son araştırmalara göre soda da bu liste içerisine dahil oluyor ve gizli bir tehdit olarak görülüyor.

Araştırmalara göre karbonhidratlı içecekler kadar karbonatlı içecekler de risk içeriyor. Öyle ki karbonatlı içeceklerin içerisinde bulunan yoğun karbondioksit oranı kişilerde yemek yeme isteğinin tetiklenmesine neden oluyor. Bilim insanlarına göre sıfır kalori olması ile sağlıklı sanıp tükettiğimiz sade sodadan da uzak durma vakti geldi, çünkü araştırmamız bu grup da dahil olmak üzere tüm gazlı içecekleri içen kişilerin kilo aldığını ortaya koyuyor.

Deneye dahil edile farelere ayrı ayrı şekerli ya da gazlı içecekler verildi, şeker içeren farelerin hareketleri ile şekeri yaktığı ve kilo almadığı görülürken şaşırtıcı bir şekilde hangi türde olursa olsun, sıfır kalorili dahi olsa gazlı içecek tüketen farelerin kilo aldığı kaydedildi.

soda kilo aldırıyor

Bir sene boyunca karbonatlı içecek verilmiş olan farelerde daha da korkutucu bir şekilde biriken yağ dokunun iç organları çevrelediği tespit edildi. Bu da akıllara ölümcül bir hastalık olan krobik obeziteyi getirdi. Farelerde ayrıca açlık hormonu oldukça yüksek seviyelerde idi.

Benzer bir test ise insanlar üzerinde uygulandığında aynı sonuçlar alınmış olması sodanın da uzak durulması gereken içecekler listesine girmesine neden oldu.

Bir önceki yazımız olan Diyabet Tedavisi için İlaç Kullanımı Yaşam Kalitesini Düşürüyor ile diyabet için kullanılan ilaçların yaşam kalitesini düşürdüğünü ve ameliyat tercihi hakkındaki detayları öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe