Kapat

Spor Performansını Olumlu Etkileyen Besinler Nelerdir?

Anasayfa BESLENME Spor Performansını Olumlu Etkileyen Besinler Nelerdir?

Vücut tipleri ve boy gösterdikleri alanlar farklı olsa da her sporcu özel bir beslenme programına ihtiyaç duyar. Beslenme, sporun hangi dalı olursa olsun çok önemlidir çünkü doğru beslenme performans artışı yaratırken dengesiz yahut yeterli beslenme sporcular için pek tabi ki istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Protein Olmazsa Olmaz

Spor denince akla ilk gelen kas gücüyle yapılan sporlardır ve kas gücü gerektiren spor dallarında beslenme daha da önemli hale gelir. Müsabaka yahut sert bir antrenman sonrası yıpranan kaslar doğru beslenmeyle tamir olur ve gelişim gösterir. Kasların temel besin kaynağı ise hiç tartışmasız proteindir. Et ve et ürünlerinin yanı sıra yumurta, süt ve süt ürünleri protein kaynaklarının başında gelir. Dolayısıyla yaptığımız sporun hakkını vermek istiyorsak günlük öğünlerimizde yukarıdaki gıdalardan kesinlikle bulunmalı. Sporcular arasında altın öğün olarak bilinen kahvaltıda tüketilen yumurta sayesinde vücut, gerekli olan proteini erkenden almaya başlar ve açlık hissini de yok eder. Öğlen ve akşam öğünlerinde ise et tüketimi performans artışına muhakkak katkıda bulunur.

Doğru Bilinen Yanlışlar

Günümüz internet ve iletişim çağı, dolayısıyla her türlü bilgiye kolayca ulaşabildiğimiz gibi beslenme hakkında ipuçlarını da hemen bulabiliriz. Ancak bu durumun yararı olduğu gibi sakıncaları da bulunmaktadır. Örneğin internetteki çoğu beslenme programı ofis çalışanı yahut ev hanımları içindir ve neredeyse hepsinde karbonhidrat tüketimi kısıtlanmıştır. Bu son derece yanlıştır çünkü spor ve antrenman sonrası vücuttaki glikojen depoları boşalır. Bu depoları yeniden karbonhidratlar yardımıyla doldurmadığımız takdirde bir sonraki antrenmanda performans düşüşü kaçınılmaz olur. Özellikle vücut geliştirmecilerin şikayet konularının başında gelen performans düşüklüğü, önceki antrenmandaki kaldırılan ağırlıkların ertesi gün kaldırılamaması hatta ağırlığın altında kalma gibi istenmeyen olayların arkasında yetersiz karbonhidrat alımı yatmaktadır. Kısacası uzman diyetisyenlerimizin kesinlikle tüketmeyin dediği makarna, bulgur pilavı gibi yiyecekler tam aksine sporcuların düzenli alması gereken besin maddelerinin başında gelmektedir.

Şok diyetler hakkında bilgi vermiş olduğumuz ‘Şok Diyetlerle Kilo Vermenin Sakıncası Var Mıdır?‘ adlı metni okuyup konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg