Kapat

Spor Yapanlar Nasıl Beslenmelidir?

Anasayfa SPOR Spor Yapanlar Nasıl Beslenmelidir?

Hepimiz sağlıklı bir yaşam için düzenli spor yapmamız gerektiğini biliyoruz. Düzenli bir spor ancak düzenli bir beslenmeyle bütünleştiğinde yaşam kalitemizi olumlu yönde artıracak ve yaptığımız spordan en yüksek verimi almamızı sağlayacaktır. O halde spor yaparken nasıl beslenmeliyiz?

spor-yapanlar-nasil-beslenmelidir

Spor yapanların öğrendiği en temel beslenme kuralı egzersiz öncesinde karbonhidrat almak ve egzersiz sonrasında ise protein almaktır. Aynı zamanda gün içerisinde alınan kalori ile yakılan kalorinin doğru hesap edilmesi ile kilomuzu kontrol altında tutarız.

Aşırı kilo alımının temel nedeni, spor yapmıyor olmanın yanı sıra düzenli bir beslenmeden yoksun olarak alınan fazla kalori ve enerjinin vücutta yağ olarak depolanmasıdır. Bu açıdan düşündüğümüzde aşırı kilo almaktan kaçınanların ve de spor yapanların sağlıklı beslenmeleri için mutlaka yediklerinin miktarına dikkat etmesi gerekmektedir.

spor-yapanlar-nasil-beslenmelidir

Vücudumuzdaki kas dokularının korunması, yeterli enerjiyi almamız ve aynı zamanda yağ dokularının azalması için; kilo başına 2-2.5 gram karbonhidrat düşecek şekilde beslenmeliyiz. Örneğin 65 kilo ağırlığında olan bir kişi her gün 130 ile 162 gram kadar karbonhidrata ihtiyaç duyar. Önemli bir nokta spor yapmadan 4 saat önce 30-50 gram kadar karbonhidrat ve 5-10 gram kadarda protein içeren bir öğün yememiz gerektiğidir.

Egzersiz bittikten sonra ise 30 dakika içinde 20 gram protein içeren bir öğün tavsiye edilir. Protein kaynakları arasında derisiz tavuk eti, balık, yumurta en bilinenlerdir. Aynı zamanda kemikleri güçlendirmek için süt ürünleri de tavsiye edilir.

spor-yapanlar-nasil-beslenmelidir

Spor ve düzenli beslenme, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için şarttır. Spor yapmak hem zihinsel hem de bedensel faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde yerine gelmesini sağladığı için kişinin meslek hayatında başarılı olmasını da sağlayacaktır.

Spor yapan ve düzenli beslenen kişiler, aşırı kilo gibi çağımızın yaygın sağlık sorunlarına karşı baştan önlem almış olacaklardır. Mutlu ve kaliteli bir yaşam için beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmeliyiz ve aynı zamanda spor yapmalıyız. Mutlu bir yaşam sağlığımızı kontrol altında tutmaktan geçiyor.

 

Bir önceki yazımız olan Formda Bir Vücut İçin 7 Egzersiz Programı başlıklı makalemizde vücudu forma sokacak hareketler hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg