Kapat
  • PAYLAŞ
  • avatar
  • 57.663

Spordan Sonra Yapılmaması Gereken Davranışlar

Anasayfa
SPOR Spordan Sonra Yapılmaması Gereken Davranışlar

Spor yaptıktan sonra yapılmaması gereken davranışları yaptığınızda kendinize yarar yerine zarar vermiş olursunuz. Sağlıklı yaşam formda vücut yapmak isterken hastalıklara davetiye çıkarmış olursunuz.

Saatlerce kalori yakmak için yüksek tempoda spordan sonra enerji içeceği içmek hatalı davranışlardan bir tanesidir. Yaktığınız kalorileri fazlasıyla almanıza neden olur. Onun yerine elma havuç ve taze sebzelerle terle kaybettiğiniz mineralleri vücudunuza yeniden kazandırırsınız.

spordan-sonra-yapilmamasi-gereken-davranislar

Spor yaptıktan sonra üzerinizdeki kıyafetleri hemen çıkarıp mümkünse duş alarak vücudunuzdan zararlı bakterileri ve teri uzaklaştırmalısınız. Özellikle spor yaptıktan sonra yapılmaması gereken hareketlerin başında elleri yüze ve vücudumuza sürmemektedir. Spor salonu bakterilerin üremesi için uygun ortamdır. Ve yüzünüze gözünüze ellerinizle bulaşıp hastalanmanıza neden olabilir.Sağlıklı bir Vücuda Sahip Olmak İstiyorsanız Ayrıntılara Önem Verin

Spor yaptıktan sonra başlarken yapılan ısınma hareketleri gibi sonda da soğuma hareketleri yapılması gereken doğrulardır. Ertesi gün kas ağrılarını çekmemenizi sağlar. Kaslarınızın çalışması ve beslenmesi için öğün atlamak 10 hatalı davranıştan birini oluşturur. Spora gitmeden 2 saat önce hafif bir şeyler yemelisiniz. Ve mutlaka sağlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz.

spordan-sonra-yapilmamasi-gereken-davranislar

Ne kadar çok spor yaparsanız yapın bu fazla ve zararlı şeyler yiyebilirsiniz anlamına gelmez. Hamburger, çikolata yemek hatalı davranışlardan biridir. Sporu da abartmak kaslarınızı sakatlamaya neden olabilir. Düzenli ve yeterli uyumalısınız. Erken kalkacaksanız erken yatmak ve en az 7-8 saat uyumak gereklidir.

Spor malzemelerinizi, minder spor aletleri kaldırmadan temizleyiniz, bakteri üremesin. Çalıştığınız spor aletlerindeki terinizi siliniz, sizden sonra çalışacaklara saygısızlık olmasın. Yaktığınız kalori ne olursa olsun gece yatarken yemek yemeyin biraz kuruyemiş veya yoğurt çok acıktığınızda uygundur.

 

Bir önceki yazımız olan Genlerin Etkisi İle Obezite Bir Sonraki Kuşağa Geçer Mi? başlıklı makalemizde obezite de anne ve babanın rolu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar


Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg