Kapat

Annelerin Korkulu Rüyası, Çocukların Çilesi Su Çiçeği Hakkında Merak Ettikleriniz

Anasayfa Anne / Çocuk Annelerin Korkulu Rüyası, Çocukların Çilesi Su Çiçeği Hakkında Merak Ettikleriniz
su çiçeği

Belirtileri ve tedavisi ile su çiçeği

Su çiçeği çocukluk dönemi hastalığı olarak bilinen ancak ender durumlarda yetişkin bireylerde de karşımıza çıkabilen bir hastalık. Peki su çiçeği gibi yaygın bir hastalık hakkında tüm gerekenleri bildiğinize emin misiniz? Tedavisi, belirtileri, oluşumu ve detayları ile siz de aile boyu sağlık için su çiçeği hakkında merak ettiklerinizi şimdi öğrenebilirsiniz.

Su çiçeği nedir?

Su çiçeği genel olarak çocuklarda karşımıza çıkan ve virüslerin neden olduğu bir sağlık problemidir. Bulaşıcı bir rahatsızlık olan su çiçeği gerekli önlemler alınırsa eğer sağlıklı bir şekilde atlatılabilen ve bağışıklığı kazanılabilen bir hastalık. Varicella-zoster virüsün neden olduğu su çiçeği,  vücutta tıpkı çiçek tomurcuklarına benzeyen su balonlarının çıkmasına ateşlenmelerin eşlik ettiği bir sorun.

su çiçeği

Su çiçeğinin belirtileri

Bulaşması oldukça kolay bir hastalık olan su çiçeğinin küçük çocuklarda görüldüğü dönemlerde döküntü ve ateşlenmeye neden olur. Kuluçka evresi 10 20 gün kadar süren başlangıç evresidir ve vücuttaki belirtileri ciltteki su balonları, ateş ve halsizliktir.

Başlangıçta pembe lekelere benzeyen su balonları 12-24 saat gibi bir süre için kabuk bağlar ve sonrasında dökülür. Ancak yerine yenileri çıkar ve kol, bacak, kafa derisi ve yüz en çok etkilediği bölgelerin başında gelir. Bu lekelerin ne kadar rahatsız ederse etsin iz bırakmaması ve dağılmaması adına kesinlikle kaşınmaması gereklidir.

Çocuklarda daha hafif bir şekilde atlatılan bu hastalık, daha önce hastalığı geçirmemiş olduğu için bağışıklık kazanmamış olan anne ve babalar için çok daha ağır bir sürece neden olabilir. Özellikle de hamilelikte geçirilen su çiçeğiyle anne karnındaki bebek için büyük risk doğar.

Nasıl bulaşır, nasıl tedavi edilir?
su çiçeği

Su çiçeğinin çıkmasına neden olan virüs ancak 1 ya da 2 saat kadar canlı kalabilir ancak oldukça hızlı ürer. Solunum yolu ile dahi bulaşması mümkündür. Döküntülere karşı direkt temas da bir diğer bulaşma yoludur.

Ateşli bir hastalık olmasına rağmen viral etkilere sahip olduğu için antibiyotik ile tedavi edilmez. Hasta sıcak kalmamalı, serin ortamlarda durmalıdır. Kaşıntıları önlemek için ılık banyo tercih edilir. 3 gün ateşli olacağı için doktora danışmak faydalı olacaktır. Enfeksiyonları önleme amaçlı krem, doktor tavsiyesine bağlı olarak ateş düşürücü kullanılabilir ancak aspirin kesinlikle yasaktır.

 

Bir önceki yazımız olan İzmir 7/24 Obezite ile Mücadele Nöbetinde ile İzmir’de 24 saat hizmet veren obezite merkezine nasıl ulaşabileceğinizi ve destek alanlarını öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe