Tatil ve Oyun

Tatil ve Oyun

Çocukların ve gençlerin okul stresinin ardından özlemle beklediği yaz tatilinde siz ebeveynler olarak da bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bunların başında da özellikle yetişme çağında olan çocukların tatilde eğitimlerini ve öğrenmelerini de ihmal etmemeleri için tatil sürecinde çeşitli oyunlar ile vakitlerini değerlendirmelerine dikkat etmelisiniz.

tatil-ve-oyunSürekli olarak ders tekrarı yaptırma veya kitap okutma gibi dayatmaları çocuklara yapmak olumsuz tepki almanıza sebep olabilmektedir. Aynı zamanda nasılsa tatildeler diyerek sürekli olarak televizyon, internet, bilgisayar gibi oyalayıcı aktivitelere de izin vermek de yanlış bir tutum olacaktır.

Tatilde mümkün olduğunca çocuklarınız ile birlikte sizler de kitap okumalısınız. Böylece kitap okumanın tatil boyunca sadece onlara vermiş olduğunuz bir zorunluluk olmadığını ve sizler ile birlikte yapabileceği eğlenceli bir aktivite olacağını düşüneceklerdir.

tatil-ve-oyun

Tatil boyunca özellikle uyku düzenlerinin çok değiştirilmemesine de dikkat etmelisiniz. Sürekli olarak öğrenmeye en açık olduğu saatlerde kaldırmaya özen göstermelisiniz. Böylece okul döneminde de bu alışkanlığını sürdürmeye devam edecek ve okul başladığında erken kalkmama gibi bir sorun da yaşamayacaktır.

Oyun oynamak belki de çocukların tatilde en fazla yapacakları aktivitelerden birisidir. Bunu da mümkün olduğunca eğitici ve kendi yaş grupları birlikte gerçekleştirebileceği oyunlar ile yapması için uygun ortamları sizler hazırlamalısınız.

tatil-ve-oyun

Özellikle oyun oynarken sizlerin çok fazla müdahale etmemesi de çocuklarınızın öz güvenleri açısından oldukça önemli olan bir davranış biçimidir. Tatil sürecinde çocuklarınız için dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu da beslenmesidir.

Kesinlikle meyve tüketiminin sürekli olarak yapılması ve bunun yanı sıra da aşırıya kaçmayacak şekilde kuru yemiş gibi besinleri de çocuklarınıza yedirmeye özen göstermelisiniz. Asitli içeceklerden uzak durmasını sağlamak için evinizde yapabileceğiniz limonata gibi doğal içecekleri tercih etmesini de sağlamanız tatil boyunca çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde beslenmesine yardımcı olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Bir Ayda Nasıl Zayıfladım? başlıklı makalemizde Düzenli ve Sağlıklı Kilo Verimi hakkında bilgiler verilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Emine Bayraktar Aba Emine Bayraktar Aba Obezitehaber.com İçerik Editörü.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. 15 kilo vermem gerekiyor, sevgili yazalar ve arkadaşlar tüp mide ameliyatı olmama gerek var mı sizce? ama bir sorunum var diyet ve spor aracılığıyla veremiyorum bu fazla kilolarımı 🙁

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar