Kapat

Tiroid Yetmezliği Kilo Almanıza Neden Olur

Anasayfa SAĞLIK Tiroid Yetmezliği Kilo Almanıza Neden Olur

Fazla kilolu olmak günümüzün en tehlikeli hastalıklarından biridir. Masum gibi görünmesi fazla kilonun ve obezitenin artmasına neden olmaktadır. obezitenin ve fazla kilolu olmanın ne gibi sorunlar ve rahatsızlıkları insana katacağını iyi bilmeliyiz. Kilo almanın birçok nedeni bulunmakta ve bu sebeplerden biri de tiroid yetmezliğidir.

tiroid-yetmezligi-kilo-almaniza-neden-olur

Tiroid Yetmezliği Nedir ve Kimlerde Daha Çok Görülür

Tiroid bezinin az çalışması nedeni ile ve tiroid hormonlarını olması gerekenden az üretmesi sonucu kanda tiroid hormonlarının düşük olması durumuna tiroit yetmezliği denilmektedir.

Genellikle bayanlarda daha sık görülen bu durum çeşitli sorunları beraberinde getirmektedir. Bu nedenle eğer kilo almakta zorlanıyorsanız ya da kilo vermekte zorlanıyorsanız, bunun tek suçlusu tiroid yetmezliğiniz olabilir. Uzman hekime giderek tiroid yetmezliğinizi kontrol ettirebilir ve sorunu bularak çözebilirsiniz.

tiroid-yetmezligi-kilo-almaniza-neden-olur

Peki, tiroid yetmezliğine neden olan faktörler nelerdir ve yetmezliğe neden olacak beslenme hataları nelerdir. Tüketilen gıdalarda ve sularla yetersiz iyot alınması, yağ asit yetersizliği ve vücutta protein yetersizliği, su içerken flor ve kloru çok olan suları tüketmek, manganez, çinko eksikliği ve sigara tüketmek bunun oluşmasında ki başlıca faktörlerdir. Genellikle bu sorun bayanlarda, ileri yaşlı kişilerde, şeker hastalığı olanlarda, kansızlık olanlarda daha çok görülebilmektedir.

Fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyor ve kurtulamıyorsanız, mutlaka tiroid eksikliğinizi kontrol ettirin. Eğer sorun çıkmazsa diğer seçenekler üzerinden güvendiğiniz uzman doktorunuzla birlikte yürüyebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Yaban Mersini Çayı İle Zayıflayın başlıklı makalemizde Yaban Mersini Çayının Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Facebook İle Yorum Yap

“Tiroid Yetmezliği Kilo Almanıza Neden Olur” üzerine 5 yorum

  1. Cicek Coskun says:
  2. Hadiye Dink says:
  3. Yilma Erbil says:
  4. Taylan Ertug says:
  5. Aysegul Basturk says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe