Kapat

Tükürükte Bulanan Enzim Eksikliği Obezite Sebebi!

Anasayfa HABER Tükürükte Bulanan Enzim Eksikliği Obezite Sebebi!

Obeziteye sebep olabilecek çarpıcı açıklamalar yapan bilim adamları tükürükte bulanan bir enzim eksikliğini dahi obeziteye neden olabileceğini açıklamışlardır.

Tükürüğün içerisinde bulanan, yediğimiz besinlerin içerisinde bulanan nişastayı parçalayarak şekere çevirebilen amilaz isimli enzimin az olması ya da olmaması insanlarda obezite neden olabileceğini açıklamışlardır.

tukurukte-bulanan-enzim-eksikligi-obezite-sebebi

İngiliz ve Fransız bilim adamları farklı kilolarda kız ve erkek kardeşlerin amilaz gen haritasını inceleyen bilim adamları her insanın amilaz haritasının farklı olabileceğini açıklayarak amilaz gen haritasının az olanlarında obazite 10 kat daha fazla göründüğünü vurgulamışlardır. Her insanda mevcut olan gen haritası kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir.

10 bin yıl önce tarım faaliyetlerinin başlamasından bu yana insanların nişastayı sindirebilmesi için AMY1 gen kopyaların artığını her kopyanın obazite riskini yüzde 10 azatlığını dikkatini çeken bilim adamları tükürükte bulanan enzimlerin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istediler.

Tükürükteki enzimin obaziteye bağlantısı hakkında değişik teoriler ortaya atan bilim adamları 2 tane teorinin önemi öne sürüldü.

tukurukte-bulanan-enzim-eksikligi-obezite-sebebi

Birincisinde bilim adamları, yiyeceklerin çiğnenmesi ve ağızda amilaz eksikliği olanlarda, daha az tokluk hormonu salgılanmasına yol açabileceğin söylemişlerdir. İkinci teoride ise tükürük enzimlere az sahip olanların nişastayı iyi sindiremediği için bağırsak florasını bozulacağı için yiyeceklerin iyi sindirilemediği durumlarda insanların hem obazite hastası hem de şeker hastası olabileceğini söylemişlerdir.

Obezitenin önlenmesi için değişik bakış açıları öne süren bilim adamları yaptıkları bu bilimsel araştırma sonuçlarını “Nature Genetics” dergisinde yayınlanmaya başladı.

 

Bir önceki yazımız olan Hafta Başı Diyet Yaparım Diyenler başlıklı makalemizde Pazartesi Başlayan Diyetler hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg