Kapat

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Bir Ameliyattır?

Anasayfa OBEZİTE CERRAHİSİ Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Bir Ameliyattır?

Sleeve gastrektomi “tüp mide” veya “uzunlamasına gastrektomi” olarak da bilinen bir yöntemdir. Midenin yüzde 80-85 hacmi küçültülmüş bir mide tüpü oluşturmak amacıyla midenin büyük kenarı kesilip çıkarılır.

Tüp mide ameliyatlarında 2 şekilde kilo kaybı yaşanır. Mide hareketlerinin azaltılmasına bağlı kilo kaybı ve mide hacminin küçülmesi sonucunda kısıtlanma mekanizması ile kilo kaybı sağlanır.

tup-mide-ameliyati-nasil-bir-ameliyattir

Ghrelin adı verilen bir maddeyi üreten mide dokusu çıkarıldığından hormonsal değişiklikler sonucunda kilo kaybı yaşanır. Ghrelin midenin üst parçasındaki hücrelerde üretilen 28 amino-asitlik bir protein olarak tanımlanır.

tup-mide-ameliyati-nasil-bir-ameliyattir

 

Beyindeki hipotalamus ya da kuvvetli bir iştah arttırıcı bir peptittir. Mide fundusunun her gramında, on iki bağırsağına göre 10-20 kat daha çok ghrelin bulunduğu teşhis edilmiştir. Dolayısıyla tüp mide operasyonları sırasında ghrelin üretilen midenin fundus bölgesi çıkarıldığı için kişi de iştah azaltılmış olur ve kilo kaybı yaşanmaya başlanır.

 

Bir önceki yazımız olan Ameliyattan Sonra İlk Ay Beslenme başlıklı makalemizde İlk Ay Beslenme  hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg