Kapat

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Beslenmede Dikkat Edilmesi Gereken 7 Kural

Anasayfa DİYETLER Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Beslenmede Dikkat Edilmesi Gereken 7 Kural
tüp mide ameliyatı öncesi diyet

Tüp mide ameliyatı öncesi diyet ve merak ettikleriniz

Tüp mide cerrahisi geçirmek yaşamsal birçok konuda belirgin değişiklikleri gerektirir. Bu yeni hayata başlangıçtan önce bir hazırlık aşaması oluşturmak ve tüp mide ameliyatı öncesi diyet uygulamak ise sağlığınız için önemli bir konu oluşturmaktadır. Hastayı motive etmesinin yanında birçok faydası ile tüp mide öncesi beslenme için dikkate almanız gereken önerileri sizlere sunuyoruz.

 

Cerrahi öncesi beslenme düzeni neden önemlidir?

tüp mide ameliyatı öncesi diyet

1 – Tüp mide ameliyatı öncesi diyeti tam olarak kesin bir liste içermemek ve kişiden kişiye birtakım değişiklikler göstermekle birlikte, bu beslenme düzeni ameliyat öncesi risklerin minimuma indirilmesi için gerekli görülmektedir.

2 – Tüp mide öncesi beslenme önerilerine dikkat etmenizi sağlamaktaki amaç vücut yağ oranını azaltarak cerrahiyi kolaylaştırmak, ameliyat sonrası adaptasyon ve iyileşme hızını arttırmak, fiziksel aktivitelere engel olacak durumları ortadan kaldırmak ve riskleri azaltmak olarak basitçe sıralanabilir.

Cerrahi öncesi beslenmede nelere dikkat etmeli?

tüp mide ameliyatı öncesi diyet

3 – Obezite için cerrahi geçirecek olan kişilerin tüp mide ameliyatı öncesi 2 hafta kadar beslenme uzmanı kontrolünde diyet uygulamaları gereklidir. Bu süreçte kas kaybını engellemek ise risk kontrolü için önemli olmakta,  haliyle diyetinizin en önemli parçası protein olmaktadır.

4 – Tüp mide öncesi beslenme şekliniz, ameliyattan sonraki yaşamınız için bir prova süreci olarak düşünebilir. Bu süreçte düşük kalorili yiyeceklerle beslenmeniz sonrasında cerrahinin başarısını gösterebilmesi yani sizin diyetinize sadık kalabilmeniz için önemlidir. Kişiden kişiye değişiklik gösterdiğini yeniden hatırlatmakla birlikte, bu süreçte günlük 900-1200 kalori ve 60-90 gr. protein alınmasının yeterli olduğu belirtilir.

5 – Ameliyatın son iki gününe kadar katı beslenmeye devam edilebilir. Bu süreçte proteince zengin hayvansal besinler ve baklagiller tüketilmesi önerilir. Gerekli görülür ise protein tozu takviyesi de yapılabilir.

6Tüp mide öncesi beslenme, son iki gün tamamen parçasız sıvı şeklindedir. Bu süreçte çorba gibi yemeklerin tüketilmesi ile hem midenizin rahatlayarak ameliyata daha kolay uyum sağlaması hem de sonraki süreçlerde püre ve çorba tüketiminin yoğun olacağı günlere midenin hazırlanması hedeflenir.

7 – Ameliyatınızın son gününde gece itibariyle beslenmeye su da dahil olmak üzere tamamen son verilir.

Cerrahi öncesi beslenmede nelerden uzak durmalı?

8Tüp mide ameliyatı hazırlık evresinde ne tüketmeniz gerektiği kadar ne tüketmemeniz gerektiği de önemlidir. Kızartma, hamur işleri, kuruyemiş, gazlı ve şekerli içecekler, alkollü içecekler gibi kalori ya da yağ oranı tüm gıdalardan uzak durmalı, sigara içmeye ise kullanıyorsanız son vermelisiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Mide Küçültme Ameliyatı ile Kilo Veren Bir Ünlü İsim Daha: Işın Karaca ile ünlü sanatçı Işın Karaca’nın tüp mide ile kilo verme öyküsünü öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg