Kapat
  • PAYLAŞ
  • avatar
  • 60.482

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Anasayfa
OBEZİTE CERRAHİSİ Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Obezitenin birçok tedavi çeşidi bulunuyor. Bunlarında arasında sıklıkla tercih edilen tüp mide ameliyatı gerçekten etkili bir seçenek olarak hastalara sunuluyor. Bu ameliyat fazla riskli olmasa da ameliyat sonrası hasta ve yakınları tarafından dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor.

Hasta tüp mide ameliyatından çıktıktan sonra hemşirenin yahut refakatçinin yardımıyla en az 15 adımlık yürüyüşler yaptırılır. Bunun amacı bacak toplardamarlarında meydana gelebilecek pıhtı oluşumlarını engellemektir. Gıda olarak da bu süreçte düşük kalorili sıvılar öneriliyor. Su, bunların en başında gelenidir.

Ameliyatın ardından hasta, 7 gün boyunca sıvı diyeti yapmalı. Ameliyatı takip den bir ay boyunca da gazlı içeceklerden uzak durulmalı. Bir aylık süreçten sonra da kafein veyahut tatlandırıcıya müsaade edilmektedir. Konsantre meyve suları ve gazlı içeceklerden kesinlikle sakınılmalıdır.

tup-mide-ameliyati-sonrasi-dikkat-edilmesi-gerekenlerTüp mide ameliyatı sonrasında hastada bulunan pansumanların 48 saat sonra çıkarılması gerekiyor. Çıkarırken yalnızca üst tabakayı almaya özen gösterilmeli. Yarada bulunan bantlara ise kesinlikle dokunulmamalıdır. İlerleyen günlerde yaklaşık 6-7 gün sonra bu bantlar çıkartılabilir. Altta kalan dikiş malzemesine ise asla bir müdahale yapılmamalı. Doktor tarafından belirtilen ilaçlar ise söylenildiği şekilde ve aralıklarla mutlaka alınmalı.

Bu süreci takip eden dönemde hasta rahatlıkla banyo yapabilir. Bantların ıslanması bir sorun teşkil etmeyecektir. Öte yandan dikişlerin de çok fazla suda kalmamasına özen gösterilmeli. Benzer şekilde bu dönemde yüzmekten de kaçınılmalı.

tup-mide-ameliyati-sonrasi-dikkat-edilmesi-gerekenler

Yürüyüş ve banyo gibi aktiviteler hasta tarafından gerçekleştirilebilir. Bu süreçte hastanın sürekle yatakta kalması ise önerilmeyen bir durumdur. Öte yandan zorlayıcı aktivitelerden, ağırlık kaldırma gibi, uzak durulmalıdır.

Eğer hasta araç kullanmak isterse, sorunsuz bir operasyon geçirmiş olması durumunda, ameliyattan 4 yahut 5 gün sonra araç kullanabilir. Hasta kendini rahat hissetmezse derhal bırakılmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Obezite Hastalarının Diyet Yapması Gereksiz başlıklı makalemizde Morbid obezite hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar


Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg