Kapat
  • PAYLAŞ

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Oluşabilecek Sorunlar Ve Komplikasyonlar

Anasayfa OBEZİTE CERRAHİSİ Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Oluşabilecek Sorunlar Ve Komplikasyonlar

Tüp mide ameliyatının sonrasında erken dönemde meydana gelebilecek bazı sorunlara karşı hazırlıklı olmalısınız.   Ameliyat sırasında karın içine verilen gazın, diyaframa baskı yaparak uyarması sebebiyle, ameliyat sonrasında sol omuz ağrısı yaşanabilir.  Ağrının sol omuzda yaşanma sebebi, diyaframın siniri omuz ile komşu olmasına dayalıdır.

Erken dönemde kesi yerinde ağrılar oluşması sık rastlanan ve normal bir sorundur. Yaşanan omuz ağrısı ve kesi yeri ağrısında doktorun verdiği ağrı kesiciler yeterli olacaktır.

Bazı zamanlar midenin kasılmasına bağlı olarak kramp gibi ağrılar hissetmenizde beklenen bir durumdur. Bu problemi gidermek için damardan verilen mide ilaçları önerilir.
Mide küçültme operasyonunun da, her ameliyat gibi çeşitli riskleri vardır. Sonrasında bazı komplikasyonların görülme ihtimalini taşır.Kalp problemleri: önceden teşhisi konulamayan bazı kalp rahatsızlıkları mevcut olması durumunda kalp krizi,inme, hatta ani ölüm gibi problemlerle karşılaşmak mümkündür.
Akciğer problemleri:  Zatürre, solunum zorlukları, akciğerde kapanma gibi durumlar olabilir.

Yara yeri problemleri: yüzde beş oranında yara yeri enfeksiyonu, laparoskopi uygulamasında yüzde bir oranında yara yerinde fıtık görülebilir.
Mide sorunları: Mide yüzde 1 ila 5 oranında mide dikişlerinde kaçak, yüzde 1-2 oranında barsak tıkanması, nadiren dumping sendromu denilen yemek sonrası şişkinlik,kramp durumları, yüzde 1 oranında midede darlık riskleri yaşanabilir.

Beslenme problemleri: Aşırı kilo kaybı yaşanacağından vitamin ve mineral eksikliği, saç dökülmesi kemik erimesi,safra veya böbrek taşı gibi problemler olabilir.
Ameliyat sırasında çevre organ hasarlanması: Yüzde 1 oranında  karaciğerde kanama, yüzde 5 oranında karın içi kanamaları (kan nakli gerektirir),yüzde 1 oranında dalak (bazen dalağın çıkarılmasını gerektirir) sorunları ameliyat sırasında yaşanabilir.

• Yüzde 1 den daha az oranda ölüm riski taşımaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ağız Kokusu Çözümü başlıklı makalemizde Ağız Kokusu Çözümü hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg