Kapat

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Spor Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken 8 Önemli Kural

Anasayfa SPOR Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Spor Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken 8 Önemli Kural
tüp mide ameliyatı sonrası spor

Tüp mide ameliyatı sonrası spor yaparken dikkat!

Egzersiz konusunda uzman bir sağlık çalışanı kontrolünde gerçekleştirilmesi gereken spor programının, size özel olması özellikle tüp mide ameliyatı gibi bir etkinin ardından daha da büyük önem taşıyor. Size özel bir program oluşturulmasının yanında egzersizlerde kademeli ilerleme de ameliyatınızın risk arz etmemesi için önem taşıyor. Elbette dikkat edilmesi gerekenler bununla sınırlı kalmazken, sizlere özel önerilerimiz ile siz de tüp mide ameliyatı sonrası spor yaparken dikkat edilmesi gerekenleri öğrenebilir, ameliyatınızdan sonraki süreci hem daha sağlıklı hem de daha verimli geçirebilirsiniz.

tüp mide ameliyatı sonrası spor

1 – Spor ve egzersiz alışkanlığı olmayanlar için kilo vermeleri gereken bir dönemde bu gibi alışkanlıklar zorlayıcı olabilir. Ancak kilolarınızı verdikçe motivasyonunuz artacak ve elbette size özel oluşturulan tüp mide ameliyatı sonrası egzersizler hafifledikçe çok daha kolay ve keyifli hale gelecektir. Hedefinize ulaşmaya olan yakınlığınızı düşünerek kendinizi egzersiz için motive ederek başlayın.

2 – Her hastaya özgü çizilen tüp mide sonrası spor programı oluşturulması gerekse de ortak olarak bazı dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Ancak doktorunuzun izni olmadan spora başlamamanız ve yapacağınız tüm hareketler için bir uzmandan onay almanız gerektiğini unutmamalısınız.

3 – Egzersizlerinizi temposu ve şiddeti düşük şekilde başlatın. Hızlı kilo verme amacı ile acele içinde yapılan spor, yanlış hareketlere yol açarak yarardan çok zarar sağlayacaktır.

Hangi egzersizleri tercih etmeli?

4Tüp mide ameliyatı sonrası egzersiz hareketleri içerisinde en temel olanı yürüyüştür. Hafif tempolu bir yürüyüş iyi bir ısınma ya da aerobik egzersiz olmasının yanında fonksiyonel oluşu ile de akıllıca olacaktır. Ancak uzmanınızın belirttiği süreyi aşmamanız gerektiğini unutmayın.

5Tüp mide ve spor hakkındaki yasaklarınızın kalkması için genel olarak 6 hafta uygun görülür. 6 Hafta sonrasında doktorunuza danışarak hafif egzersizlere başlayabilirsiniz. Ancak dikkat, karın ve ağırlık kaldırma hareketlerinden kesinlikle kaçınmalısınız.

tüp mide ameliyatı sonrası spor

6 – Motivastyonunuzu düşürmemek için sevdiğiniz egzersiz hareketlerine öncelik verebilirsiniz.

7 – Vücut ağırlığınızı alarak size yardımcı olması ancak farklı yoğunluğu ile havadan daha fazla direnç uygulaması sebepleri ile su sporları bu süreçte en büyük dostunuz olabilir. Doktorunuza danıştıktan sonra su içi egzersizlere ya da yüzmeye geçiş yapmaya çalışın.

8 – Egzersizi yavaş yavaş hayatınızın her alanına yerleştirin. Asansör kullanmaya ya da kısa mesafeler için araca binmeye son verin. Gazete ve ekmeğinizi kendiniz alın, kanepeden kalkarken sonrasında yine almak için kendinizi zorunda bırakmak adına kumandanızı uzağa bırakın.

Bir önceki yazımız olan Obezite Ameliyatı Hamileliği Engelliyor mu? haberi ile obezite ameliyatının hamileliğe etkisini öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

“Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Spor Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken 8 Önemli Kural” üzerine 1 yorum

  1. Burcin Aydin says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe