Kapat
  • PAYLAŞ
  • avatar
  • 59.379

Tüp Mide Ameliyatında Başarı Oranı Nedir?

Anasayfa
OBEZİTE CERRAHİSİ Tüp Mide Ameliyatında Başarı Oranı Nedir?

Tüp mide ameliyatı aşırı kilolu ve obez olanların çeşitli hastalıklarını iyileştirmek ve yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla midenin büyük bölümünün alınması işlemidir. Beynimize açlık sinyalini gönderen hormonların salgılandığı midenin geniş kısmı ameliyatla çıkarılmaktadır. Bir ve ya 2 yıl içerisinde verilmek istenen kilonun yüzde sekseni verilebilir.

Tüp mide ameliyatında söylenenlere uyulduğunda ve beslenme düzeni kurulduğunda verilen kilo geri alınmaz. Ancak kurallara uyulmaz ve hareketsizlik devam ederse beş yıl içinde aynı kiloya dönmek ve midenin genişlemesi engellenemez.

tup-mide-ameliyatinda-basari-orani-nedir

 Cerrahi bir operasyon olan tüp mide ameliyatları çeşitli yanlışlarla aşırı alınmış kiloların verilmesini ve yenilen besinlerin hem kalitesini hem de miktarını azaltıp ideal vücut tipine dönmeyi amaçlamaktadır.

Ameliyat her ne kadar başarılı olsa da sonradan tekrar aşırı kilolara dönmemek için kalıcı değişimleri yaşantınıza sokmak zorundasınız. Yeme tarzı, pişirme teknikleri yenen yiyeceklerin kalitesi bu konuda büyük önem arz etmektedir. Beslenme saatleri ve öğün sayıları daha önemlisi de fiziksel aktivitelerde bulunmak başarı oranını etkileyen faktörlerdendir.

tup-mide-ameliyatinda-basari-orani-nedir

Tüp mide ameliyatlarında başarı oranı en başta bizim kararlı olmamıza bağlıdır. Tekrar aynı acıları ve riskleri yaşamamak adına bize sunulan kurallara harfiyen uymalı sonraki yaşantımızda mutlu ve sağlıklı olmayı amaçlamalıyız. Harcadığımız enerjiden fazlası kaloriyi almamaya ve kaliteli beslenmeye dikkat etmeliyiz.

Yediğimiz öğün sayısı ve beslenme saatimizde çok önemlidir. Hareketsiz kalacağımız zamanını hemen öncesinde yememeğe dikkat etmeliyiz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Ulaşılabilir Hedefler Koyarak Kilolarınızdan Kurtulabilirsiniz başlıklı makalemizde Gerçek Hedeflere Ulaşma Yolları Hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar


Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg