Mide Küçültme Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Mide Küçültme Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Tüp mide ya da mide küçültme ameliyatı olarak bilinen ameliyat, midenin birkaç bölümünün alınması ile birlikte yapılmakta olan bir ameliyattır. Oldukça stresli ve zorlu geçen bir süreç olan mide küçültme ameliyatı için, birtakım hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Ya da tüp mide ameliyatı öncesi yapılacaklar bilinmeli ve uygulanmalıdır. Aksi takdirde, ameliyat olması gerekenden çok daha zor geçebilir ya da istenilen sonuç, yeterli derecede ön hazırlık bulunmadığından verimli bir şekilde alınmayabilir. Öncelikle hastaların bu ameliyat için kendilerini hem psikolojik hem de fiziksel olarak tamamen hazır hissetmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde, hastanın fiziki bir sorunu olmasa da ruhen çöküş geçilebilmektedir. Bu durum oldukça önem taşımaktadır.

Mide küçültme ameliyatı öncesi yapılması gerekenler içerisinde ilk olarak beslenme ve diyet gelmektedir. Bu büyük ameliyattan önce birkaç gün boyunca hiçbir şekilde sigara ve alkol alımı yapılmaması ya da en aza indirgenmelidir. Çünkü midenin boş ve rahatlamış bir şekilde ameliyata alınması uygundur. Çünkü eğer hasta sigara ve alkolü fazla kaçırırsa, bu durum anestezinin etki etmesinde zorluk çıkarabilir. İyi bir uyku düzeni sağlamak ve uykunun alınmış olarak ameliyata girilmesi de diğer en önemli faktörlerden biridir. Ameliyat öncesinde en az 8 saatlik uykunun rahat bir şekilde alınmış olması gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Yapılmazsa

Bunların yanı sıra, tüp mide- mide küçültme ameliyatı öncesi yapılması gerekenler yapılmadığı takdirde, ameliyatta istenilen sonuç alınamayabilir. Dişlerin de kontrolü tam olarak yapılmalıdır. Çünkü dişler tüm ameliyat sürecini etkileyen faktörlerden birisidir. Aynı zamanda mide küçültme operasyonlarını ister devlet hastanelerinde ücretsiz olarak ister özel hastanelerde 5 ile 30 bin arası değişen fiyatlar ile yaptırabilirsiniz.

Obezite ve hakkında bilgi vermiş olduğumuz ‘ Obezitenin Yol Açtığı Sağlık Sorunları‘ adlı metni okuyabilir ve daha sonra yorumlarınızı bırakabilirsiniz.

 

YAZAR HAKKINDA

Dilek Demirler Dilek Demirler Obezitehaber.com Editörü
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

12 yorum

 1. 🙁 bende obezite hastasıyım. benide bu hastalıktan kurtarırsanız duacınız olurum. araştırmalar yapıyorum, ameliyat olmak ve mide mi küçülttürmek istiyorum. önerileriniz vardır eminim. bilgilendirin beni lütfen çok sevinirim.

 2. Bitlis de tüp mide ameliyatı, mide küçülme ameliyatı, mide kelepçesi ameliyatı yapan hastaneler (özel hastaneler ya da devlet hastaneleri) var mı? Bana hastane ve doktor önerirmisiniz.?

 3. Kayseri den ben adım Nurbuke Yalman , obezite hastasıyım. 47 kilo fazlam var ve tüp mide ameliyatı olmayı düşünüyorum. Önerileriniz nelerdir? Tüp mide ameliyatı süreci nasıl geçiyor?

 4. Devlet hastaneleri tüp mide ameliyatını, mide kelepçesi ameliyatını, mide küçültme ameliyatlarını yapıyor mu??

 5. 15 kilo vermem gerekiyor, sevgili yazalar ve arkadaşlar tüp mide ameliyatı olmama gerek var mı sizce? ama bir sorunum var diyet ve spor aracılığıyla veremiyorum bu fazla kilolarımı 🙁

 6. Merhaba, Makaleler kategorisinde ki Mide Küçültme Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler başlıklı yazı çok bilgilendirici, teşekkür ederiz.

 7. Merhaba arkadaşlar, ben İzmir’den Nedime 46 yaşındayım tüp mide ameliyatı sonrasında tam 55 kilo verdim ve şuan 63 kiloyum. Eski halimi gördükçe neden bunca sene tüp mide ameliyatı olmak için beklediğimi düşünüyorum. Fazla kilolarınızdan şikayetçi iseniz, istediğiniz kıyafetleri giyemiyorsanız bir gün dahi tüp mide ameliyatı olmak için beklemeyin. İyi günler dilerim.

 8. Merhaba, bir sorum olacak sizlere sayın Dilek Demirler, şu an 98 kiloyum ve kilo vermek istiyorum. Mide Kelepçesi Ameliyatı mı yoksa Tüp Mide Ameliyatını mı önerirsiniz?

 9. Selam Dilek Demirler , sgk ile tüp mide ameliyatı olabiliyor muyuz. Masraf çıkar mı ?? Ücret ödeniyor mu devlet hastanelerinde??

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar