Kapat
  • PAYLAŞ
  • avatar
  • 51.111

Tüp Mide Operasyonu Nedir? Nasıl Uygulanır? Ve Kimlere Uygulanır?

Anasayfa
HABER Tüp Mide Operasyonu Nedir? Nasıl Uygulanır? Ve Kimlere Uygulanır?

Çok Merak Edilen Tüp Mide Operasyonu Nedir, Nasıl Uygulanır Ve Kimlere Uygulanır?

Normal şartlarda midemizin kapasitesi 2 litre. Tüp mide ameliyatıyla birlikte yemek borusuna,mideye, 12 parmak bağırsağına ve ince bağırsağa iniliyor. Midenin alt bölgesinden başlanıp, yemek borusunun yanına gelecek pozisyonda, midenin tam ortasına yani içine tüp konuluyor (kalibrasyon) ki her bireyde eşit hacimde olsun. Daha sonraki aşamada da kesip dikerek dış parça çıkartılıyor. Sadece bu görüntü tüpe benzediği için, adı ‘tüp mide operasyonu’ deniliyor. Yoksa meydanda bir tüp yok.

tup-mide-operasyonu-nedir-nasil-uygulanir-ve-kimlere-uygulanir

Bu Ameliyatı Olmak İsteyen Hastalar Hangi Aşamalardan Geçiyor? Vücut kitle indeksiniz 38-40’ın üstünde ise ,operasyon kesinleşir. Önce kan ve vitamin tetkikleri istenir. Bunun sebebi de ameliyat sonrası vitaminlerin emilimlerinin azalmasıdır.

Operasyon sonrası vitamin takviyesi yapılması gerekebiliyor. Bu sebeple önceden öğrenmek gerek. Bunların yanı sıra kolesterol, kan şekeri karaciğere de bakılır. Olmazsa olmaz endoskopi yapılır. Bunun sebebi de midenin içini görmek gerekiyor. Karaciğer yağlanması ve safra kesesine bakılır. Sigara tüketenler için solunum testi yapılır. Yine uyku testi yapılır. Kalp rahatsızlığı olanlar için kardiyoloji istenilir. Kesin olarak gösterilen göğüs hastalıklarıdır. Tüm bu sonuçların hepsi en fazla 1 buçuk- 2 hafta içinde hazır olabiliyor. Sonuçlardan sonra hasta operasyona alınır.

Bilinen şu ki diyet, spor, egzersiz ve türlü türlü ilaç kürleriyle elde edilen zayıflama oranı oldukça düşük. Obezite operasyonlarıyla elde edilen sonuç ise neredeyse yüzde 100’e yakın. Bu sayede daha çok kilo verdirilip daha etkili sürede korunması sağlanıyor.

tup-mide-operasyonu-nedir-nasil-uygulanir-ve-kimlere-uygulanir

Midenin Eski Haline Dönme Olasılığı Sıfır

Operasyon sonrası midenin eski haline tamamen dönme olasılığı sıfır. Operasyon sonrası mideniz biraz genişleyebilir. Fakat kesinlikle eski büyüklüğüne ulaşmaz.

İkinci Yıla Dikkat

Tekrar kilo alınması olabiliyor. Hastaların dikkat etmesi gereken yıl 2. yıldır. Bu yılda kilo alınması ne kadar az olursa başarı o kadar yüksek demektir.

tup-mide-operasyonu-nedir-nasil-uygulanir-ve-kimlere-uygulanir

Ameliyatın Ücretleri 10 bin ile 45-50 Bin Arası

Önceleri operasyonlar devlet hastanelerinde ücretsiz yapılırken. Ameliyat olanların sayısı arttıkça SGK zorunlu sağlık hizmeti dışına çıkardı bu tarz ameliyatları. Hastanelerinde 3-4 kata kadar ücret alabilmesini kaidesini getirdi. 10 bin ile  45-50 bin arası değişiyor fiyatlar. Fiyatın değişimi de hastane ve doktoruna da bağlı.

Kimler Tüp Mide Ameliyatı Olabilir?

Kimler tüp mide ameliyatı olabilir.Hastaya morbit obez teşhisi konmuşsa ve en az 3-4 yıldır bu rahatsızlığı varsa , anestezi açısından kaynaklanan bir sorun da yoksa, operasyona alınabilir. Vücut kitle indeksi 36 ve üstü olanlara ameliyat olmaları önerilir. 40-41 üzeri ise kesinlikle direkt operayon.

 

Bir önceki yazımız olan Azmetti Zayıfladı Ve Güzellik Kraliçesi Seçildi!  başlıklı makalemizde Obezite ve Başarı Hikayesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar


Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg