Kapat

Ramazan Yaklaşıyor: Tüp Mide Ameliyatı Olanlar için Oruç Tutmak Mümkün?

Anasayfa Obezite Cerrahisi Ramazan Yaklaşıyor: Tüp Mide Ameliyatı Olanlar için Oruç Tutmak Mümkün?
tüp mide ve oruç

Tüp mide ve oruç sorunsalı

Ramazan öncesin oruç tutmak isteyen ve tüp mide ameliyatı olan herkesin kafasında soru işaretleri dönüp duruyor. Uzmanlara en çok sorulan güncel konular arasında başı çeken tüp mide ve oruç sorunsalı için meraklar artıyor. Ramazan yaklaşırken bu soru hakkında uzmanlar tarafından yapılan açıklamaları sizler için bir araya getiriyoruz.

Tüp mide geçirenleri Ramazan’da neler bekliyor?

Tüp mide ameliyatı olmuş kişilerin oruç tutması halinde birçok sağlık sorunu ile karşılaşmaları muhtemel. Diyetisyen Ömer Faruk Korkmaz bu ameliyatı olanların şayet doktorları izin verirse, ameliyatlarının üzerinden minimum bir sene geçmişse ve vitamin ya da mineral eksikliği yaratmayacak şekilde beslenmeleri mümkünse ancak o zaman oruç tutmalarının mümkün olabileceğini açıklıyor.

tüp mide ve oruç
Hastaların birinci Ramazan’da değil, ameliyatlarından sonraki ikinci Ramazan’da oruç tutmalarının gerektiğini söyleyen Doğan, ameliyat sonrası en az bir sene geçmiş olmasını en önemli şart olarak gösteriyor. Hastanın susuzluk ya da fazla uzun süre aç kalmamasının sağlanması ise bir diğer önemli şart.
Tüp mide ameliyatlarının mideyi küçültme ile kilo verdirmesine bağlı olarak hastaların az ve sık beslenmesi gerektiğinin her daim altı çiziliyor. Bu durum Ramazan ayında daha ön plana çıkarken, gün içinde hastalar su içemeyeceği için iftar ve sahurda bol su tüketmesi de şart koşuluyor. Mide küçültme oruç tutmak isteyen kişiler için sorumluluklar yükleyen bir süreç ve midenizin sorun yaşatmaması için beslenmenizi oruç da tutsanız üç farklı öğüne bölmeniz öneriliyor. İftar, gece ve sahur ise bu üç öğünün genel kategorize edilmiş hali. Ancak öğünlerin küçültülmüş olması da ayrı bir önem verilmesi gereken kural.

tüp mide ve oruç

Tüp mide ameliyatı olanlar uygunsuz şekilde ve doktor izni haricinde oruç tuttukları takdirde kilo vermenin durması, geri kilo alınması, dehidrasyon, midede zorlanmaya bağlı rahatsızlıklar onları bekleyen başlıca sorunlar oluyor.

Bir önceki yazımız olan Köylü Kadınlardan Obeziteye Dikkat Çekme Gösterisi haberi ile köylü kadınlar tarafından obeziteye dikkat çekmek için yapılan yürüyüş etkinliğinin detaylarını öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe