Kapat

Tüp Mide Ameliyatı Olacaklar Dikkat: Pankreas Kanseri Riski Bu Ameliyatla Artıyor!

Anasayfa OBEZİTE CERRAHİSİ Tüp Mide Ameliyatı Olacaklar Dikkat: Pankreas Kanseri Riski Bu Ameliyatla Artıyor!

Tüp mide zararlı mı diyenlerin aklını karıştıran risk: Pankreas kanseri

Uluslararası Avrasya Gastroenteroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Özkan, obezite cerrahileri içerisinde en çok tercih edilen tür olan tüp mide ve diğer sırayı takip eden yöntemlerin pankreas için kanser riski yarattığını açıkladı. Tüp mide zararlı mı konulu tartışmalar döne dursun, bu açıklamalar ise obezite cerrahisi adaylarının aklını karıştırdı. Peki bu risk hangi durumlar için geçerli ve nelere dikkat etmeli?

Pankreas için tüp mide zararlı mı ?

Prof. Dr. Hasan Özkan, son senelerde obezite cerrahisinde tüp mide ve diğer ameliyat yöntemlerine yapılan başvuruların sayıca oldukça yüksek oranda artış gösterdiğini, cerrahi uygulamaların yerine vatandaşların doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına yönlendirilmesinin çok daha doğru bir yaklaşım olacağını belirtti. Tüp mide vikipedi gibi ünlü kanallardan kulak dolma bilgiler öğrenilen çevreye kadar birçok kişinin araştırma konusu. Hala mideye tüp takılmasının zararları gibi eksik bilgilerden dolayı oluşan, endişeler duyulmasına neden olan bu kulaktan dolma bilgileri ise uzmanların değerlendirmeleri sayesinde güncelleyebiliyoruz.

tüp mide zararlı mı

Beyinden daha az ancak omurilikten çok daha fazla olarak mide ve bağırsaklarımızda 100 milyon nöron olduğunu belirten Özkan, midenin beyinsel işlemler sonucunda kendi kararlarını alan bir organ olduğunu belirtiyor. Midede yanma, batma, üşüme ve kelebek uçuşması gibi deyimler tanımlanmasının sebebi olarak da bunu gösteren uzmana göre midenin nörolojik bir temeli bulunuyor. Ayrıca Özkan’ın açıklamasına göre mide gıdaların bu duygu ve düşünce kontrolüne bağlı olarak besinleri depoladığını, parçaladığını ya da oniki parmak bağırsağına ilettiğini de hatırlatıyor.

Elbette midenin tek işlevi bu da değil. Aynı zamanda vitaminlerin, elektrolitlerin ve minerallerin emilimini dengeleyen mide bedenimize sindirim kanallarından giren mikropların da uzaklaştırılmasını sağlıyor.

tüp mide zararlı mı

Mide ameliyatlarının faydalarının yanı sıra kanser riski de var

Tüp mide ameliyatının bilindiği gibi kilo verme üzerinde binlerce kez ispatlanan mucizevi etkileri mevcut. Ancak tüp mide ameliyatının zorlukları da bir o kadar dikkat gerektiren süreçlerden geçmenize neden oluyor. Mide tüpü zararları konusunda risklerin ciddiyetinin farkında olmayanlar için sürecin tam bir hüsran olması hatta ölümle dahi sonuçlanabilmesi mümkün. Öyle ki 20 yılda yapılan çalışmalar da gösteriyor ki pankreas kanseri riski mide ameliyatı ile birlikte 4 kat artıyor. Bunun sebebi ise midenin saydığımız tüm görevlerinin kilo vermek adına kısıtlanması ve besin emiliminde azalma olan kişilerin alması gereken yapı taşlarından mahrum kalması olarak gösteriliyor.

 

Bir önceki yazımız olan Sınıf Arkadaşı Sayesinde Obeziteden Kurtuldu haberi ile seneler sonra karşılaştığı sınıf arkadaşı tarafından obezite cerrahisi yapılan doktorun 60 kiloyu verme hikayesini öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg