Kapat

Ülkemiz Hızla Obezleşiyor

Anasayfa HABER Ülkemiz Hızla Obezleşiyor

Obezite veya şişmanlık vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Ülkemizde obezitenin artmasına neden olan faktörlerden biri de hareketsiz yaşam  tarzının gittikçe fazlalaşmasıdır. Oysa basit önlemler alarak ve sağlıklı yaşamı felsefe edinerek obezite kontrol edilebilir. “Obezitenin bu konuda uzman olmayan kişiler tarafından yönetilmesi yanlış bir tespittir..

Piyasada bu işle uğraşan çok kişi ve kurum vardır ama bu durum halk sağlığını tehdit eder. Mutlaka metabolik ve fizyolojik ölçümler yapıldıktan sonra düzenli beslenme ve egzersiz reçeteleri yazılarak obezite takip altına alınmalıdır.” şeklinde insan hayatının her döneminde düşünülmelidir. Doğru beslenme alışkanlıklarının gelişmemesi, bedenimizi tanıyamamamız ve yeme içme ile kurduğumuz kötü ilişkiden dolayı, hemen hemen herkes şişmanlık duygusunu yaşar.

ulkemiz-hizla-obezlesiyor

Kilo teftişi yaşam boyu süreceğine göre, bazı pratik ölçüleri bilip işi daha başından sıkı tutmakta faydalı hale gelmiştir. Sağlıklı kilonuzu bildikten sonra, beslenmenizi de ona göre düzenlemenizde hiçbir sorun yoktur. Bunun için başlıca dört yöntem vardır. Yöntemlerden birincisi beden kitle endeksi; kilonuzun, boyunuzun metre cinsinden ölçümünün karesine bölünmesiyle elde edilen değere göre verilir. Çeşitli yaş aralıklarında bu değerlerin alt ve üst sınırları da tespit edilmiştir.

ulkemiz-hizla-obezlesiyor

Obezitelikte Genetik Faktörler Önemli Rol Oynar
Genetik ve çevresel faktörler şişmanlığa sebebiyet verebilir.  Anne ve babasında şişman olan kişilerde  yüzde 35 oranında şişmanlık ispatlanmıştır. Bunun nedeni genetik yatkınlık veya ailede düzensiz ve dengesiz beslenmenin verdiği bir nedendir. Şişman kişilerde aile olarak diyet yapmalarını önerildiğinde sonuç her zaman olumlu olmuştur. Ayrıca bazı ilaçlar (antidepresanlar, steroid, bazı antidiyabetikler, insülin gibi), hareketsiz yaşam, endokrin hastalıklar (hipotalamusta travma veya başka nedenle uyarı, hipotiroidi, polikistik over sendromu, böbrek üstü bezi hastalıkları, insülin direnci) şişmanlığa çeşitleri arasına girer

 

Bir önceki yazımız olan Obezite Cerrahisinin Psikolojik Etkileri başlıklı makalemizde Obezite Cerrahisinden Sonra Oluşacak En Sık Sorunlar hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg