Ülkemizde Aşırı Kiloluların (Obezlerin) Oranı %30’u Aştı

Ülkemizde Aşırı Kiloluların (Obezlerin) Oranı %30’u Aştı

Ülkemizde obezite hastalığı önceleri belirli gruplarda rastlanan bir hastalıkken artık adeta bir salgın haline dönüştü. Hatta salgın olma halini de geçerek patlamaya hazır bir bomba haline geldi. Bu durum Avrupa ülkelerinde de aynı şekildedir. Dünya’ da kullanılan zayıflama ürünlerinin oranı oldukça yüksek olmasına rağmen, obez kişilerin fazlalığı dikkat çekiyor. Bu durum üç temele dayalı olabilmekte olup, bunlar çevresel veya genetik durumlar veya kişiye bağlı faktörlerdir.

Dünya’da obez sayısı 2 milyara ulaşmış olup, 1.6 milyar kişi obez, yaklaşık 400 milyon kişi ise “morbid obez” sınıfına dahil olduğu tespit edilmiştir. Ülkemizde ise obez olma sıklığı yüzde 30’un üzerine çıkarak büyük artış göstermiştir. Çocuklarda obez olma oranı yüzde onlarda olup, kadınlarda yüzde 41, erkeklerde ise yüzde 21 oranında sıklık gösteriyor.

 

ABD’de obez her yüz kişiden 50 si obez riski taşımakta olup, İngiltere’de kadınların yüzde 68, erkeklerin de yüzde 55’inin obez olduğu tespit edilmiştir. Bu tabloya göre obezitenin en yüksek olduğu ülkeler ABD ve Meksika, en düşük olanlar ise vejetaryen grup olan Japonya ve Kore’dir. Türkiye obezite tablosunda seçilmiş 27 ülke arasında 16. Sıradadır.

Obez hastalarının sayısı 1980 yılında dünya genelinde 875 milyon olduğu, araştırmacılar tarafından tespit edilmiştir. 188 ülke çapında yapılan bu araştırma, obezite hastalığının en sık görüldüğü ülkeler  başta ABD,Çin ve Rusya olup, dünya nüfusunun yüzde 30 una tekabül eder.

Obezite hastalığı, kişinin içinden gelen dayanılmaz dürtüler olan açlık, tokluk, tatlı, börek ve hamur işlerine olan isteğine vücuttaki hormonların cevap vermesi sonucu ortaya çıkar. Obez olan kişiler uyguladıkları diyet programı olsa bile ilk etapta hemen kilo veremez, verse de aynı kiloyu tekrar alır. ABD’ de mısır şurubu katkılı içecekler yasaklanırken, ülkemizde yüzde 15 oranında arttığı görülmektedir. Obezite yalnızca kilolu olma durumu olmayıp, beraberinde bir çok hastalığı da getirir. Obezite hastalığındaki artış, toplum genelinde teknoloji ve modern dünyaya ayak uydurma, fiziksel hareketlerin kısıtlılığı en büyük sebeplerdir.

Obez kişi, kendini abur cubur ve fazla yeme alışkanlıklarından kurtaramayan bir bağımlıdır. Genetik yönünden değiştirilen yiyecekler hem kimyasal madde içermekte hem de bağımlılığından dolayı dünya genelinde obeziteyi arttırmaktadır.

İçerisinde Türkiye’nin de bulunduğu bir çok dünya ülkesi, içerisinde kimyasalların bulunduğu, insana gereğinden fazla kalori aldıran, zarar verici maddeleri piyasadan kaldırmayı başaramamıştır.

Ülkemizde sigara ve alkolün önüne geçmek için yalnızca televizyon programları izletilmektedir. Sigara ve alkol üreten firmaların tamamen durdurulması daha güzel bir önlem olabilirdi. Genetiği ile oynanmış cips gibi zararlı ürünlerin televizyonlarda reklamı gösterilmektedir. Mantıksız tedbir almak yerine, bu çözüm girişimlerinin mantık haline getirilmesi faydalı olacaktır. Ülkemizin içinde bulunduğu durum, bireylerimize ne kadar önem verip, hayati tedbirleri almaya ne kadar istekli düşündürücü bir konu. Siz mutlaka günlük fiziksel aktiviteyi hayatınızdan eksik etmeyin, günde en az 30 dakika yürüyün

 

Bir önceki yazımız olan Tüp Mide Hastaları İçin Uzmanından Tüyolar başlıklı makalemizde Tüp Mide Hastaları hakkında bilgiler verilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Şeydanur Polat Şeydanur Polat Obezitehaber.com İçerik Editörü.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. 38 Yaşındayım Samsundan yazıyorum.. 88 kiloyum 166 boyundayım, diyet ile kilo veremiyorum. şeker ve guatır rahatsızlığım var. Ameliyat önerir misiniz yada olan var mı 88 kilo ıle. istediklerimi giyememek beni kahrediyor. önerileri ve düşüncelerinizi bekliyorum.

  2. Ben Aydın da yaşıyorum 33 yaşında 2 yıllık evli bir bayanım. Fazla kilolarım var eşimi kaybetmemek için tüp mide ameliyatı olmak istiyorum. Fakat sonrasında anne olmam yada sağlıklı bir hamilelik geçirmem için süreç nedir? Bilgi verirseniz sevinirim.

  3. Ülkemizde Aşırı Kiloluların (Obezlerin) Oranı %30’u Aştı yazınızı beğendim sevgili Şeydanur Polat

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar