Kapat

Ülkemizde Bebek Sağlığı Ve Hamilelik

Anasayfa SAĞLIK Ülkemizde Bebek Sağlığı Ve Hamilelik

Anneleri için çocuklarının ne kadar kıymetli olduğu bilinir. Ancak çocukları anneler için doğduktan sonra kıymetli olmazlar. Bir kadın hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren doğanın kanunu gereği annelik duygularına bürünür. Doğumdan sonra çocuğuna bir şey olduğunda da tekrar edecek olan iç sızlamaları hamilelik sürecinin başlangıcından itibaren başlar ve giderek artan, annede tedirginlik yaratan bir duygu olarak da neredeyse ömrünün sonuna kadar devam eder. İşte bu yüzdendir ki bebek sağlığı konusu anneler için çok önemlidir. Kadınların en hassas dönemlerinden bir olan hamilelik dönemi çeşitli ruh hali değişkenlikleri içinde geçer. 9 ay tamamlandığında ise yeni çıkılmış olan henüz belki de çıkılamayan hamilelik psikolojisine bir de ağır annelik sorumlulukları eklenir. Bebek sağlığı ne kadar önemli ise; bebek bakımı da anneler için çok önemlidir. Bir yandan bebeğin bakımı ile ilgilenen yeni anne, bir yandan da yaptığı çeşitli araştırmalar ve edindiği yeni bilgiler ile donanmaktadır.

Yeni doğum yapmış bir anne için hayatının en yoğun öğrenme süreci başlamış demektir. Neredeyse her gün internetteki anneler ve çocuklar ile ilgili siteler gezilir. Anneannelerden sınırsız yardım alınır. Kendisi ile yakın zamanlarda doğum yapmış ve hamilelik dönemi birlikte geçirilen yakın ya da uzak tüm arkadaşlar en sıkı dost ilan edilerek sürekli bir bilgi akışı sağlanır. Çünkü artık evde minicik bir birey daha vardır. Onun bakımı ve sağlığı her şeyden herkesten önemlidir. Bu yüzden de öğrenilmesi gereken ne varsa hepsi bir an önce öğrenilmelidir.

Bebek sağlığı ile ilgili annelerin öncelikli olarak yapması gereken iyi bir çocuk hastalıkları uzmanı bulup, bebeklerini hep aynı doktora götürmeleridir. Ayrıca emziren anneler hamilelik boyunca dikkat ettikleri beslenmelerine dikkat etmeye devam etmelidir ki; sağlıklı bir birey yetiştirmeleri daha kolaylaşsın. Kişilerdeki obezite probleminin çocuk yaşlardan hatta bebeklik dönemlerinden gelen yanlış ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarına dayandığı ispatlanmıştır. Doğru egzersiz yapmanın püf noktalarından bahsettiğimiz yazımız olan Egzersiz Yapıyorum; Ama Hala Kilo Veremiyorum, Neden? başlıklı yazımızda size konu hakkındaki gerekli bilgileri vermeye çalıştık. Sitemizde beğendiğiniz her sayfayı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir, bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek yorum ve önerilerinizle de destek olabilirsiniz.

“Ülkemizde Bebek Sağlığı Ve Hamilelik” üzerine 2 yorum

  1. Yavuzboga Erdal says:
  2. Uysal Toprak says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe