Uyku Bozukluğuna Dikkat!

Uyku Bozukluğuna Dikkat!

Az uyumanın da obezite neden olduğunu söyleyen uzmanlar, insanları bu konuda daha bilinçli olmaya davet ediyorlar. Az uyuma insana sadece obezite yapmadığını ayrıca kanser hücrelerini de harekete geçtiğini söylediler.

Kafkas üniversitesi Tıp Fakültesi Ana bilim Dalı Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr sadık Arıç, az uykunun insanlarda obezite olma riskinin daha yüksek olduğunu söyledi.

uyku-bozukluguna-dikkat

Tıp fakültesi konferans salonunda yapılan “Uyku Tıbbında Yenilikler Sempozyumu” bir konuşmada Sayın Arıç, uyku sorunu olan insanlarda daha çok obezite görüldüğün yapılan araştırmalarda ise kanser riskinin artığını ama daha henüz kanıtlanamadığını, araştırmaların hala devam ettiğini ifade etti.

Sözlerine şöyle devam eden Arıç “ uyku bozukluklarına bakarak çağımızın getirdiği az uyumaya bağlı olarak az uyuyan insanlarda kanser riskinin artığını biliyoruz. Uyku sağlığımıza önem vererek bu hastalıkların önüne geçebiliriz” diye konuştu.

uyku-bozukluguna-dikkat

Açlık ve doygunluk hormonları uyku esnasında çalıştığı için az uyumanın bu hormon dengesini bozduğuna dikkat çeken uzmanlar uyku düzenini tekrar sağlayarak eski sağlımıza kavuşmamızın mümkün olduğunu söylediler.

Bir insan günde ortalama 7-8 saat uyuması yeterli diyen uzmanlar sağlığımız için bu uyku düzenine çok dikkat etmemiz gerektiğini ifade ettiler.

Az uyuyanlarda ayrıca obezite riskine de dikkat ecen Ardıç insanların uyku konusunda daha çok bilinçli olması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Bir önceki yazımız olan Kahvenin Diğer Faydası! başlıklı makalemizde Kahvenin Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Yunus Emre Polat Yunus Emre Polat Hayatı boyunca obezite illetinden çok çekmiş birisi olarak , yaşantımın geri kalanını obezite ile mücadele etme kararı aldım. Damdan düşenin halinden ancak başka bir damdan düşen anlar.. Hiç bir obezite hastası kaderdaşım çaresiz değildir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar