Kapat

Uyku Bozukluğuna Dikkat!

Anasayfa HABER Uyku Bozukluğuna Dikkat!

Az uyumanın da obezite neden olduğunu söyleyen uzmanlar, insanları bu konuda daha bilinçli olmaya davet ediyorlar. Az uyuma insana sadece obezite yapmadığını ayrıca kanser hücrelerini de harekete geçtiğini söylediler.

Kafkas üniversitesi Tıp Fakültesi Ana bilim Dalı Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr sadık Arıç, az uykunun insanlarda obezite olma riskinin daha yüksek olduğunu söyledi.

uyku-bozukluguna-dikkat

Tıp fakültesi konferans salonunda yapılan “Uyku Tıbbında Yenilikler Sempozyumu” bir konuşmada Sayın Arıç, uyku sorunu olan insanlarda daha çok obezite görüldüğün yapılan araştırmalarda ise kanser riskinin artığını ama daha henüz kanıtlanamadığını, araştırmaların hala devam ettiğini ifade etti.

Sözlerine şöyle devam eden Arıç “ uyku bozukluklarına bakarak çağımızın getirdiği az uyumaya bağlı olarak az uyuyan insanlarda kanser riskinin artığını biliyoruz. Uyku sağlığımıza önem vererek bu hastalıkların önüne geçebiliriz” diye konuştu.

uyku-bozukluguna-dikkat

Açlık ve doygunluk hormonları uyku esnasında çalıştığı için az uyumanın bu hormon dengesini bozduğuna dikkat çeken uzmanlar uyku düzenini tekrar sağlayarak eski sağlımıza kavuşmamızın mümkün olduğunu söylediler.

Bir insan günde ortalama 7-8 saat uyuması yeterli diyen uzmanlar sağlığımız için bu uyku düzenine çok dikkat etmemiz gerektiğini ifade ettiler.

Az uyuyanlarda ayrıca obezite riskine de dikkat ecen Ardıç insanların uyku konusunda daha çok bilinçli olması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Bir önceki yazımız olan Kahvenin Diğer Faydası! başlıklı makalemizde Kahvenin Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Facebook İle Yorum Yap

“Uyku Bozukluğuna Dikkat!” üzerine 2 yorum

  1. Veysel Efendi says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe