Kapat

Vücudumuzun Su İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Anasayfa BESLENME Vücudumuzun Su İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

İnsan sağlığı için, cilt üzerindeki gözenekler için, böbrek ve karaciğer sağlığı için, kemiklerin ve kasların gelişimi için, güçlü bir beyin ve güçlü dişler için, iyi gören gözler ve yumuşak dudaklar için, her zaman bebek gibi bir cilde sahip olabilmek ve her an sağlıklı yaşayabilmek için, su oldukça önemli bir besin kaynağıdır.  Gün içerisinde her bireyin ortalama olarak 2.5 ile 3 litre arasında su tüketmesi lazımdır. Bu yeteri derecede ki miktar su tüketilmediği takdirde, ortaya olumsuz sonuçlar çıkabilmektedir. Vücudun gerekli su ihtiyacı ise her gün en fazla su tüketilerek karşılanmaktadır ve karşılanmaya devam edilmelidir. Elbette günlük hayatımızda, suyun dışında su içeren pek çok içecek de tüketmeyiz. Meyve suları, çay ve kahveler, içerisinde bol miktarda su bulunan meyveler de vücudun su ihtiyacını karşılamasına yardımcı olmaktadır. Ancak her zaman en önemlisi ve ilk olarak tercih edilmesi gerekeni sudur. Su içmekten hiçbir zaman vazgeçmemek ve unutmamak gerekmektedir.

Vücudun Su İhtiyacını Karşılamak İçin Neler Yapmak Gerekir?

İnsanların günlerce yemeksiz yaşayabileceği ancak susuz çok az yaşayabileceği herkes tarafından bilinen genel bilgilerden biridir. Bu nedenle insan sağlığı ve vücudun su ihtiyacının karşılanması için, su tüketimine her zaman önem verilmelidir. Gün içerisinde en az iki buçuk litre su tüketilmesi gerekmektedir. Eğer su tüketimine bu derece zaman ayrılmıyorsa, kavun karpuz şeftali ve portakal gibi sulu meyveler de su ihtiyacını belli bir oranda karşılamaktadır.

Elma suyu, portakal suyu, ananas suyu, soğuk çaylar, gazoz gibi serin içecekler ve bunun yanı sıra sıcak çaylar, kahveler ve diğer içecekler de su içerdiği için, su ihtiyacını karşılamaktadır. Ancak her zaman ilk tercih su olmalıdır.

 

Tuz tüketimi ile ilgili bilgi vermiş olduğumuz ‘Tuz Tüketiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?’ adlı konumuzu okuyabilir, yorum bırakabilir ya da sosyal medyada bize destek olabilirsiniz. Destekleriniz bizim için önemlidir.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg