Kapat

Yağ Tüketimi Obeziteyi Tetikliyor

Anasayfa HABER Yağ Tüketimi Obeziteyi Tetikliyor

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan “beslenmeden yaşamamızın mümkün olmadığını ancak uzman olmayan kişiler tarafından yapılan açıklamalarda, kişilerin enerji dengesini bozabilecek açıklamalar yaptıklarını bu durumun hem insan sağlığını, hem de toplum sağlığını olumsuz etkiler” diye konuştu.

Türkiye’de son yıllarda beslenme üzerine yapılan en kapsamlı araştırmanın Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması’na dikkati çekmek isteyen İlhan, istatistiklere göre Türk halkı yıllardır yağdan zengin besleniyor.

Araştırma hemen, hemen her insanın her yaş grubunun fazla yağ tükettiğine vurgu yapıyor” dedi.
Araştırmaların bu kadar net ortaya koyduğu yağ tüketimini arttıracak girişimler aşırı yağ tüketimine neden olacaktır.

yag-tuketimi-obeziteyi-tetikliyor

Yağlar en fazla enerji veren besin grubu olduğu için ve özellikle yağdan zengin beslenmede doyma hissi çok zor olur. Bununla birlikte enerji dengesinin negatif yönde bozulmalar olur ve hızla kilo alımları baş gösterir.

Önemli olan her gıdayı bilinçli tüketmek ve oturmak yerine, olabildiğince fiziksel aktiviteleri yapmak gereklidir” diye konuştu.
Dr. Canan Karatay’ın yağ tüketimini ne kadar fazla yaparsanız o kadar sağlıklı kalırsınız açıklamaları da böylece kafaları karıştırmaya başladı.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuklarını Tedavi Ettirmek İçin başlıklı makalemizde Hindistan’da Yaşayan Bir Aile hakkında bilgiler verilmektedir.

Facebook İle Yorum Yap

“Yağ Tüketimi Obeziteyi Tetikliyor” üzerine 2 yorum

  1. Seckin Gulpinar says:
  2. Nazan Dikmen says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe