Kapat

Yanlış İlaç Kullanımı Obeziteye Neden Oluyor

Anasayfa HABER Yanlış İlaç Kullanımı Obeziteye Neden Oluyor

Türkiye’ de aşırı bir şekilde kullanılan antibiyotik fayda yerine zarar getiriyor. İlaç keşifleri arasında antibiyotik keşfi en büyük keşiflerden biri kabul ediliyor. Şimdiye kadar milyonlarca hayatı kurtaran antibiyotikler aşırı tüketimleri yüzünden insanlara fayda yerine zarar getirmeye başladılar.

Bilinçsizce tüketim çok arttığı için artık bu ilaç fayda yerine insanlara zarar getirmeye başladı. Bilinçsiz tüketilen atibiyotikler bakteriler üzerinde bir fayda sağlamadıkları gibi bakterilerin üzerinde bağışıklık sağlıyor ve tekrar ve tüm dünyada tedavi edilemeyen enfeksiyonlara yol açabiliyorlar.

yanlis-ilac-kullanimi-obeziteye-neden-oluyor

Acıbadem Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları- Çocuk Enfeksiyon hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Metehan Özen, antibiyotiklerin tedavide etkisiz kalmalarının yanı sıra çocuklarda da sağlık sorunlarının çok arttığına dikkat çekiyor!
Avrupa Hastalık Kontrol merkezi’nin verdiği verilere göre Türkiye, Avrupa ülkelerine kıyasla aşırı bir şekilde antibiyotik kullanıyor ve tüketiyor. 2014 Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre ise günde 100 kişiden 20 ‘sinin antibiyotik kullandığı bildirilmiş ve bu verilere göre Türkiye Avrupa ülkeleri arasında ilk birinci sıraya yükselmiştir.

yanlis-ilac-kullanimi-obeziteye-neden-oluyor

Sayın Prof. Dr. Özen, insanların sağlıksız yere boşa antibiyotik kullanmaları daha ciddi boyutlarda sağlık problemlerini beraberinde getiriyor diyerek sağlık sorunlarını şöyle sıraladı.

Antibiyotiğin bilinen pek çok yan etkisinden ilk sırada yer alan ishal, antibiyotik kullanımında her ne kadar hafif bulgularla görünse de ciddi bir enfeksiyon anında antibiyotiği kesmek veya değiştirmek, çocuğu daha ciddi sıkıntılar içerisine sokabilir.

Şiddetli ishaller ise sıvı kaybına, kanamalı kolite kimi zamanda ölüme kadar götürebiliyor. Antibiyotiğin tetiklediği ishal durumlarında enfeksiyon cinsine göre tedavinin yeniden düzenlenmesi için Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları uzmanına başvurmaları çok büyük önem taşır.

yanlis-ilac-kullanimi-obeziteye-neden-oluyorSon çalışmalara göre antibiyotikler insan üzerinde çok büyük değişiklikler meydana getirmiş vücutta bulanan faydalı mikropları öldürerek vücudun özellikle influenza benzeri gribal etkinliklere karşı vücudun bağışıklık sistemini çöktüğü gözlenmişti.

3-4 gün sürmesi gereken gripler enfeksiyonlar dahi artık çok uzun sürmektedir. Antibiyotiği çok sık kullanan çocuklarda sinüs, orta kulak iltihabı, zatüre, farenjit ve ishal vakaları daha çok sık görülmeye başlanmıştır.
Mucizevî buluş antibiyotik fazla kullanıldığı takdirde ciddi problemlerinden biride obazite oluyor. Çünkü fazla tüketilen antibiyotik bağırsak florasını bozduğu için temel gıdalar bağırsaklarımızda tam süzülmeden kana karışıyor ve vücutta yağ olarak depolanıyor buda kilo sorununa ve beraberinde şişmanlık ve obeziteyi getiriyor.

yanlis-ilac-kullanimi-obeziteye-neden-oluyor

Antibiyotik kullanan bu çocukların yüzde 20 sinin obezite hastası olduğu gözlendi. Son yıllarda ABD’de yapılan bir araştırmada antibiyotik kullanan eyaletlerde kalp ve damar hastalıkları, diyabet, obezite artışları gözlendiği ve bu hastalıklara bağlı olarak da ölüm oranlarının çok sık olduğu gözlendi.

Son yıllarda obeziteden sonra en çok konuşulan hastalıkta alerjik hastalıklar olarak ilk sıraları almaya başladı. Yine antibiyotik kullanımını çok sık olduğu bağışıklık sistemini çöktüğü, flora bozukluklarının çocuklarda antibiyotik kullanımına bağlı olduğu net olarak tespit edilmiştir.

Alerjik hastalıklarının çok fazla görülmesinin bir sebebi de “hijyen teorisi” zira daha temiz, steril, mikropsuz yaşama isteğimiz, az yeme tutkumuz, vücut floramızı bozduğu için vücudumuz mikrobu tanımıyor ve bağışıklık sistemimiz mikrobu gördüğü an çöküyor buda beraberinde alerjik hastalıkları getiriyor.

yanlis-ilac-kullanimi-obeziteye-neden-oluyorAntibiyotiğin bilinçsizce tüketimlerinden biride böbrek yetmezliğine neden olması bu artık bilimsel olarak kabul edilmiş bir problemdir. Akut böbrek yetmezliğinin en az beşte biri, bilinçsizce tüketilen bu ilaçlardan kaynaklı olduğu biliniyor.

Böbrekler antibiyotiği tam süzemedikleri için özelikle çocuk hastalarda daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor.  Yapılan araştırmalarda 900 üzerinde bir ilaç ta yapılan araştırmalarda ilaç ve bitkisel karışımların karaciğer toksinlerine sebep olduğu ve ölümcül seyreden karaciğer yetmezliğine kadar gittiği gözleniyor.

Karaciğer nakli gerektiren hastalarının da önemli bir kısmı bu antibiyotik ilaçlarını yanlış kullanımından kaynaklanıyor. Yinede bilinçli bir antibiyotik kullanımında en ağır hastalıklar bile rahatlıkla düzelebiliyor halkımızın da antibiyotik kullanımında çok bilinçli olması gerekiyor.

 

Bir önceki yazımız olan Gıda Bağımlısı mısınız ? başlıklı makalemizde Kanserden Sonra Obezite hakkında bilgiler verilmektedir.

Facebook İle Yorum Yap

“Yanlış İlaç Kullanımı Obeziteye Neden Oluyor” üzerine 2 yorum

  1. Gencer Inci says:
  2. Sumer Sokullu says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe