Yumurtalık Kanserinde Yeni Umut

Yumurtalık Kanserinde Yeni Umut

Bilim adamları tarafından yumurtalık kanserinin tedavisi ile ilgili yeni gelişmeler ortaya koyuldu. Tıp dünyasını sevindiren bu haber, yumurtalık kanserinde erken teşhis edilebilme oranını artırabilecek bir umuda yönelik…

Bu yönteme göre; yumurtalık kanseri olup olmadığını merak eden kadınlar, şeker hastalarının kullandıkları glukometre adlı cihaz benzeri bir cihaza tek damla kanlarını vererek bu kanser türünün riskini taşıyıp taşımadıklarını öğrenebilecekler.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Ceren Türkcan Kayhan ve Ege Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Sinan Akgöl yaptıkları açıklamalarda yumurtalık kanserinin bu hastalığa yakalanan hastalardaki şikayetlerin ilk dönemlerde genellikle bağırsak sorunları ile karıştırıldığını ya da çok az belirti verdiğini açıklayarak, yumurtalık kanserinin erken dönemde teşhisi ve bir an önce tedavisine başlanması için çok etkili olabilecek bir yöntem geliştirdiklerini belirttiler.

Bu yeni yönteme göre aynı şeker hastalarında tek bir damla kandaki glukoz oranı ölçümü yapılabildiği gibi, aynı cihazla kanser hücresi olup olmadığı da tespit edilebilecek. Bilindiği üzere şeker hastalarının kullandığı glukometre cihazları oldukça kolay kullanımlı ve portatiftir. Bir damla kan ile bu cihaz sayesinde artık kadınlar yumurtalık kanseri riski taşıyıp taşımadıklarını öğrenecek ve duruma göre de erken tedavilerine başlayabilecek.

Tıp dünyası adına büyük bir gelişme olan bu yöntemde kullanılacak cihazın boyutunun küçültülmesi aşamasında olduklarını belirten Türk bilim insanı Ceren Türkcan Kayhan, yumurtalık kanserinin Türkiye’de oldukça sık görülen kanser türleri arasında olduğunun ve kanser türleri arasında 7. Sırada yer aldığının da altını çizdi.

Bir önceki Kış Aylarında Hem Zayıflamak Hem de Rahatlamak için 4 İçecek Önerisi başlıklı haberimizde zayıflamaya yardımcı bitki çayları konusunda sizi aydınlatmaya çalıştık. Yorumlarınız ve sosyal medya sayfalarımızı takip ederek sayfalarımızı paylaşmanız bize destek olmanız için yeterlidir.

YAZAR HAKKINDA

Dilek Demirler Dilek Demirler Obezitehaber.com Editörü
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

10 yorum

  1. Merhaba arkadaşlar, ben İzmir’den Nedime 46 yaşındayım tüp mide ameliyatı sonrasında tam 55 kilo verdim ve şuan 63 kiloyum. Eski halimi gördükçe neden bunca sene tüp mide ameliyatı olmak için beklediğimi düşünüyorum. Fazla kilolarınızdan şikayetçi iseniz, istediğiniz kıyafetleri giyemiyorsanız bir gün dahi tüp mide ameliyatı olmak için beklemeyin. İyi günler dilerim.

  2. selamlar obezite haber yazarları.. Manisa deki obezite ameliyatı yapan doktorları öğrenebilirmiyim. şimdiden tesekkürler

  3. iyi günler ben İstanbul merkezden Banu Bilici, 109 kilo fazlam var 🙁 bende tüp mide ameliyatı olup midemi mi küçülteyim 🙁

  4. selamlar sayın obezite haber yöneticileri, Yalova deki obezite ameliyatı yapan doktorları nereden öğrenebilirim yardımcı olur musunuz?

  5. Merhaba ben Azer Hamdi , Karabük merkez de tüp mide ameliyatı yapan doktor ve hastaneleri nasıl öğrenebilirim?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar