Kapat

Yumurtalık Kanserinde Yeni Umut

Anasayfa HABER Yumurtalık Kanserinde Yeni Umut

Bilim adamları tarafından yumurtalık kanserinin tedavisi ile ilgili yeni gelişmeler ortaya koyuldu. Tıp dünyasını sevindiren bu haber, yumurtalık kanserinde erken teşhis edilebilme oranını artırabilecek bir umuda yönelik…

Bu yönteme göre; yumurtalık kanseri olup olmadığını merak eden kadınlar, şeker hastalarının kullandıkları glukometre adlı cihaz benzeri bir cihaza tek damla kanlarını vererek bu kanser türünün riskini taşıyıp taşımadıklarını öğrenebilecekler.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Ceren Türkcan Kayhan ve Ege Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Sinan Akgöl yaptıkları açıklamalarda yumurtalık kanserinin bu hastalığa yakalanan hastalardaki şikayetlerin ilk dönemlerde genellikle bağırsak sorunları ile karıştırıldığını ya da çok az belirti verdiğini açıklayarak, yumurtalık kanserinin erken dönemde teşhisi ve bir an önce tedavisine başlanması için çok etkili olabilecek bir yöntem geliştirdiklerini belirttiler.

Bu yeni yönteme göre aynı şeker hastalarında tek bir damla kandaki glukoz oranı ölçümü yapılabildiği gibi, aynı cihazla kanser hücresi olup olmadığı da tespit edilebilecek. Bilindiği üzere şeker hastalarının kullandığı glukometre cihazları oldukça kolay kullanımlı ve portatiftir. Bir damla kan ile bu cihaz sayesinde artık kadınlar yumurtalık kanseri riski taşıyıp taşımadıklarını öğrenecek ve duruma göre de erken tedavilerine başlayabilecek.

Tıp dünyası adına büyük bir gelişme olan bu yöntemde kullanılacak cihazın boyutunun küçültülmesi aşamasında olduklarını belirten Türk bilim insanı Ceren Türkcan Kayhan, yumurtalık kanserinin Türkiye’de oldukça sık görülen kanser türleri arasında olduğunun ve kanser türleri arasında 7. Sırada yer aldığının da altını çizdi.

Bir önceki Kış Aylarında Hem Zayıflamak Hem de Rahatlamak için 4 İçecek Önerisi başlıklı haberimizde zayıflamaya yardımcı bitki çayları konusunda sizi aydınlatmaya çalıştık. Yorumlarınız ve sosyal medya sayfalarımızı takip ederek sayfalarımızı paylaşmanız bize destek olmanız için yeterlidir.

“Yumurtalık Kanserinde Yeni Umut” üzerine 10 yorum

  1. Ilke Gokcen says:
  2. Arzu Sarigul says:
  3. Banu Bilici says:
  4. Adile Tosun says:
  5. Aysin Sokullu says:
  6. Azer Hamdi says:
  7. Aksit Ozbilen says:
  8. Unal Kahraman says:
  9. Sila Safak says:
  10. Ebru Gollu says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe