Kapat

Sağlık Mucizesi Zerdeçalın Verdiği Şifaları Bliyor musunuz?

Anasayfa Beslenme Sağlık Mucizesi Zerdeçalın Verdiği Şifaları Bliyor musunuz?
zerdeçalın faydaları

Zerdeçalın faydaları hakkında bilgilenin

Zencefilgiller ailesinin bir diğer faydalı üyesi olan zerdeçal, yemeklerin lezzet çeşnisi olmanın çok ötesinde adeta bir şifa kaynağı. Doğu Hindistan’dan gelen eve senelerce Hint safranı adıyla andığımız zerdeçal, sarı renkte ve bitkilerin kökünü andıran görüntüsü ile kendine has bir lezzet olan zerdeçalın faydaları ise ne yazık ki yeterince bilinmiyor ancak mutfaklarda yerini almak için bekliyor.

Zerdeçalın faydaları neler?

  • Eski yüzyıllarda ilaç olarak kullanılan zerdeçal, kanser için de koruyucu özelliğe sahip. Kolon kanseri, meme kanseri, meme kanseri, cilt ve prostat kanseri için zerdeçal tüketimi önleyici rol oynar. Kanser ya da  tümör olan kişilerde anti bakteriyel özelliği ile ile hücre içi hijyeni sağlar ve kurkimin maddesi içermesi ile zararlı hücrelerin yayılımını engeller.zerdeçalın faydaları
  • Kanı temizler ve damar tıkanıklığını önler. Bu sayede kalp rahatsızlığı olan kişilere fazla sınırı aşmamak kaydıyla tüketmeleri önerilir.
  • Osteoartrit ve romatoid artrit için iyi gelmesi ile bilinir. Serbest radikalleri düzenleyerek anti enflamatuar yanıt oluşturur.
  • İnsülin salgılanmasını destekler ve kan şekerini düzene sokar. Hatta orta seviyedeki diyabet vakalarında ilaç görevi dahi görebilir. Düzenli tüketildiğinde eğer risk varsa tip II diyabeti de önler.
  • Bağışıklık sistemini destekler, soğuk algınlığı gibi basit hastalıklara iyi gelir. Bir bardak süt içerisine bir tatlı kaşığı zerdeçal karıştırıp içmek özellikle kış aylarında salgın görülen hastalıklara karşı koruyucu etki yaratır.
  • Toz halinde iken yaraların üzerine serpildiğinde yaranın mikrop kapmasını önler ve daha hızlı iyileşme sağlanır. zerdeçalın faydaları
  • Çay olarak da tüketmenin mümkün olduğu zerdeçal farklı lezzeti ile birçok kişi için keyifli bir içim sunar. Ancak faydalarının yanında lezzeti dahi unutulur çünkü diyet yapan kişilerde metabolizmayı aktive etmesi ile hızlı kilo verilmesini ve ödem atılmasını sağlar.
  • Dolaşımı arttırarak kalp rahatsızlıklarını önleyen zerdeçal, bu yönüyle beyin damarlarının da beslenmesini sağlar ve  korkutan hastalık Alzheimer’a karşı koruyuculuk sağlar.

Bir önceki yazımız olan Ramazan Yaklaşıyor: Ani Tokluğun Risklerinin Farkında mısınız? ile ramazan ayı içinde beslenmenizde dikkat etmeniz gerekenleri öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe