• 194.311
Anasayfa
Başarı Hikayeleri Ölüm Riskini Göze Aldı ve 90 Kilo Verdi

Ölüm Riskini Göze Aldı ve 90 Kilo Verdi

       1   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU
Ölüm Riskini Göze Aldı ve 90 Kilo Verdi

Bu yazımızda yaşamı zor hale gelen Muhsine hanımın başarı hikayesini okuyacaksınız. Tüp ameliyatını olmaya nasıl karar verdi? Mide küçültme ameliyatı sonrası hayatı nasıl değişti? Kendi anlamıyla okuyacaksınız, keyifli okumalar.

BAŞLANGIÇ KİLO: 168
ŞUAN Kİ KİLO: 78
AMELİYAT: TÜP MİDE

Ailenin En Kilolu Çocuğuydum

Merhaba ben Muhsine Tekin, 25 ve 18 yaşlarında Alper ve Asrın adında iki oğlum var. Aslen Diyarbakırlıyım ve 26 senedir Antalya’da yaşıyorum. Diyarbakır da dünyaya geldim 7 çocuklu ailenin ilk  ve en kilolu çocuğuydum. Çocukluğumdan beri obez olduğumu kafama vurur gibi herkesin dilindeydi. Daha obez kelimesinin ne olduğunu bile bilmezken insanlar  benim için çare çözüm aramazken, benim için buna az yemek yedirin derlerdi!! Az ye!!! Başkalarınında hakkını sen yiyorsun galiba!!! Gibisinden beni daha çok strese bırakıp, daha da fazla yememe sebep oluyorlardı..

Erkek kardeşimiz yoktu  ve hasta bir babamız vardı. Siz iri cüsse ile (diğer kardeşlerim çok narinlerdi) onları koruma gereği duyuyordunuz. Sağ olsun mahalle okul vs hiç kimse onlara karışmazlardı “şişkonun kardeşleriydi onlar.” 😂 😂 Ayıptır söylemesi namım vardı. Birazda aileyi koruma iç güdüsünün verdiği düşünce ile hayat beni kavgacı yapmıştı.

Evlenince Beni Kilolu Gelin Olarak Bilirlerdi

Ailem kırmızı çizgimdi onlar benimle hep gurur duyuyordu tabi bende onlarla gurur duruyordum. Derken aradan yıllar geçti Adana’ya taşınmıştık. Orada çocuklarımın babası ile tanıştım ve evlendik. Ama artık bir namım daha vardı kilolu gelin 😂😂 Evlilik, iki hamilelik, dört ameliyat, derken kilom daha da ilerlemişti. Ama sağ olsun çocuklarımın babası bana hep destekti.. Asla beni dışlamazdı. Birileri az ye zayıflarsın dediğinde hemen beni korumaya alırdı “az yiyor zaten“.

Çocuklarım, yaşama sebebim hayatımın anlamları.. Annelerinden asla utanmadılar. Bazen arkadaşlar bahsederlerdi kız beni istemiyor kiloluyum diye yada oğlum benden utanıyor derlerdi ama iki oğlum gururum asla benden utanmadılar.  Bazen okullarına durum sormaya giderdim, çocuklar koca iri bir kadın görmüşler ve dalga geçerlerdi. Bir defasında da öyle oldu şişko patates falan dedi bir çocuk. Küçük oğlum üzülerek yüzüme bakıp, anne onlar zaten çok terbiyesizler dedi. Bana bende kusur olmadığını bana inandırmaya çalışmıştı.

Kişisel Bakımını Kendim Yapamaz Haldeydim

Ameliyat araştırmalarım son gaz devam ediyordu ama korkularım çoktu. İleri derecede astımdan dolayı solunum zorluğu, aşırı kilodan dolayı kalp ve karaciğerde büyüme. İnsülin direncinin artması ile birlikte şeker ve bir çok hastalık başlamıştı. Evet zamanla kilo daha da arttı. Artık öyle ki ayakta durmaya zorlanır hale gelmiştim. Ev işlerimi yapamıyordum. Kendi kişisel bakımımı dahi tek başıma yapamaz haldeydim. Dışarıya çıkamaz haldeydim, çok nadir bir yere gitmek istediysem de çocuklarımın babası ayakkabı bağlardı. Bu arada bağcıklı erkek spor ayakkabısı giyiyordum. Ayak tırnaklarımı oğlum kesiyordu.. Tabii ki her şeyden muzdariptim artık yatmak bile bana zulümdü.

Herkesin olduğu gibi bende kendime yakın hissettiğim dostum bildiğim komşum vardı. Kilolarımdan kaynaklanan sorunlarımı onunla paylaşıyordum. Ama nereden bilebilirdim ki onun benim arkamdan iş çevirdiğini? ‘‘Seni en iyi dostun vurur, çünkü nereden vuracağını iyi bilir” sözünün gerçek olacağını bizzat yaşamıştım. Evet dost bildiğim komşumun ve çocuklarımın babasının ile ilişkisi ortaya çıktı. Boşanma süreci yaşandı. Bir senelik ayrılığın ardından geri birleşme kararı aldım. Çünkü çocuklarım çok etkilenmişlerdi.

Tam 10 Yıl Tüp Mide Ameliyatını Araştırdım

Bir gün trafik kazası geçirdim ambulans ile hastaneye kaldırıldım. Normalde o kilo ile MR çekilmemesi gerekirken, stajyer çocuk sanırım acemiliğinden MR çekmek istedi ve ben makinede sıkışmıştım. Sıyrılarak beni geri çıkarttılar. Kazadan dolayı sağ dizimde oluşan yırtılma ve kopmalar nedeni ile ameliyat olmam gerekmiş fakat doktorlar bu kilo ile ameliyat olsan da olmasan da yerde kalırsın dediler.

Ben halen araştırmakta olduğum ameliyat konusunu daha geniş markaja aldım ve doktor arayışlarına devam ettim. Tam on yıl tüp mide ameliyatı nedir, nasıl yapılır, riskleri var mıdır diye araştırdım ve sonunda olmaya karar verdim. Mide küçültme ameliyatına girerken 168 kilo idim. Ameliyat olalı tam 5 sene oldu ve şu an 78 kiloyum. Bütün rahatsızlıklarım geçti şükürler olsun en önemlisi zayıfladıkça dizimden de ameliyat olmama gerek kalmadı. 😊

Fazla kilolarınız ile başınız dertte mi? Tüp Mide Ameliyatı olmayı mı düşünüyorsunuz? Sizde bizimle sorunlarınızı ve kilo verdiyseniz başarı hikayenizi paylaşabilirsiniz.

“Ölüm Riskini Göze Aldı ve 90 Kilo Verdi” üzerine 1 yorum

  1. Sezai İNCE says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg