• 95.201
Anasayfa
Foto Galeri Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 20 Kore Filmi

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 20 Kore Filmi

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
İzlerken Akıp Giden Tüm Zamanların En İyi 20 Kore Filmi

En iyi Kore aşk filmleri nelerdir? Romantik Kore filmleri nelerdir? Kore filmleri aksiyon dolu mudur? Romantik komedi Kore filmleri nelerdir? Senin için hiç sıkılmadan izleyebileceğin en iyi Kore filmleri ile dolu bir liste hazırladık.

Merak dolu gizemli hayatlarla dolu, her daim kendine hayran bırakan Uzak Doğu, sert görünümündeki erkekleri ve çok güzel kadınları ile bu listemize konu oluyor. Uzaklarda olmanın getirdiği esrarengizliği yaptıkları filmlerde arıyor, az da olsa yakaladığımız ipuçları ile tahminler yürüyoruz.

Kore sineması oldukça popüler olmakla birlikte büyük prodüksiyonlara ev sahipliği yapmıştır. Sıra dışı yaşam tarzlarının yanında güzel kadınları, bolca gizemli, mistik ve asabi erkekleri ile oldukça dikkat çekiyor. Şimdi gelin beraber bu listede onları biraz daha tanımaya çalışalım.

20. Yeopgijeogin Geunyeo / Hırçın Sevgilim

Yeopgijeogin Geunyeo / Hırçın Sevgilim

Yeopgijeogin Geunyeo / Hırçın Sevgilim

2001 yılından olan bu yapım Kore filmleri romantik komedi temasını tam olarak gösterir. Hırçın sevgilim, aşk mektupları ile dolu bir yapım. İşlenme tarzında hafifçe melodram sezeceksinizdir. Tesadüfler başta olmak üzere aşk ve kaderin hayatımızı nasıl şekillendirdiğini oldukça gerçekçi bir kurgu ile izleyiciye aktarabiliyor.

19. Modified City / Fabricated City

Modified City / Fabricated City

Modified City / Fabricated City

Bu yapımda kahramanımızın adı Kwon Yoo. Ne yazık ki bir suçun altında kalıyor. İşlenen esrarengiz cinayetten sonra gözler ona çevriliyor. Tüm karmaşıklığı ile izleyiciyi sürüklerken suçlu ve suç arasındaki ilişkiyi çarpıcı bir biçimde aktarıyor.

18. Commitment / Hüküm

Commitment / Hüküm

Commitment / Hüküm

Kore filmleri aksiyon konusunda kimi için başarılı kimi için ise yetersiz bulunmaktadır. Klasik yapımlar içerisinde olan Hüküm, başarısız bir babanın iki çocuğunu konu alıyor. Casus kardeşler mücadele ve başarı dolu bir yaşama sahiptir. Ne yazık ki kız kardeşleri hastadır ve ona bakmakla yükümlülerdir. Kardeşine bakarken bir yandan hayat kurtarma sorumluluğunun da altına giren abinin mücadelesi başından sonuna izleyiciye kendini seyrettiriyor.

17. Keulraesik / Klasik

Keulraesik / Klasik

Keulraesik / Klasik

Sırada bol miktarda gözyaşı var. Dram dolu sahneleriyle bir kızın öyküsü anlatılıyor. Duygusal olarak yoğun olan Ji-hae edebiyat ile yakından ilişkilidir. Babasının küçük yaşta kaybetmiştir. Annesi ise yurt dışında çalıştığı için onu pek görmez. Ji-haee’nin hayatı ise hiç de basit değildir.

16. Adeul / My Son

Adeul / My Son

Adeul / My Son

Birçoğumuz zaman zaman paranın ya da hırsın kurbanı olmuşuzdur. Bu yapımda güçsüz aile bağları yer alıyor. Paradan başka bir şey bilmeyen baba, hastanede oğlunun değiştirildiğini bile fark etmez.

15. Tae-guk gi hwinalrimyeo / Kardeşlerin Savaşı – Kan Kardeşler

Tae-guk gi hwinalrimyeo

Tae-guk gi hwinalrimyeo

Şimdi ise sırada bir savaş filmleri konusu var. İki kardeş anneleriyle birlikte yaşarlar. Oldukça mutlulardır fakat zamanla birinin evlenme yaşı gelir. Evlilik hazırlığı sırasında çıkan savaşta iki kardeşin cepheye gitmesi gerekir. Artık tek önemli şey hayatta ve birlikte kalabilmektir.

14. International Market / Ode to My Father

International Market / Ode to My Father

International Market / Ode to My Father

Kore dram filmi olan International Market, bir savaş öyküsüdür. Savaştan kaçan küçük çocuğun ablasını kaybetmesinden sonra bambaşka bir yere göç etmesi ve taşıdığı acılar konu alınır. Geldikleri yerde küçük çocuk ailesi ile ilgilenmek zorundadır. Bu nedenle bulduğu her işte çalışmalıdır.

13. The Royal Tailor / Kraliyet Terzisi

The Royal Tailor / Kraliyet Terzisi

The Royal Tailor / Kraliyet Terzisi

Bir terzi ailesi tüm kraliyet kıyafetlerini dikiyordur. Sonrasında yeni bir terzi çalışmaya başlar ve her şey değişir. Eski ve yeni arasında büyük bir çatışma başlar. İşte bu çatışma çarpıcı sahneler ile seyirciyi finale sürükler.

12. Ossakhan Yeonae – Eerie Romance / Chilling Romance

Ossakhan Yeonae – Eerie Romance / Chilling Romance

Ossakhan Yeonae – Eerie Romance / Chilling Romance

Sırada bilim kurgu filmleri listesi içerisinde yer alabilecek bir yapım var. Genç kızla gözümüzle göremediğimiz varlıkları görüyor ama bunu kimseye söylemiyor. Bu gizli yeteneği ile hayaletler ile başka alemlere geçmek için bağlantı kuruyor. Tam bu sırada karşısına çok yakışıklı biri çıkar ve tutkulu bir ilişki başlar.

11. The Day Before / Pok-poong-jeon-ya

The Day Before / Pok-poong-jeon-ya

The Day Before / Pok-poong-jeon-ya

Ortada bir cinayet vardır. Karısını öldürdüğü gerekçesiyle Su-in hapse girer. Katil olmadığını kanıtlamak amacıyla gerçek katili bulmak için hapisten kaçar. Karşısında o sıra Mi-ah çıkar ve kendilerinizi bir aşkın ortasında bulurlar.

10. …ing / Bitmeyen Sevgi

…ing / Bitmeyen Sevgi

…ing / Bitmeyen Sevgi

Mi-na ailesiyle yaşayan yalnız bir liselidir. Gerçek aşkı arıyor ama bulamıyor olsa da bir gün penceresinden bakarken sigara içen birini görür. İşte tam bu noktada Yeşilçam filmleri havasında ilerliyor. İkili arasındaki aşka tanık oluyoruz.

9. His Last Gift / Son Hediye

His Last Gift / Son Hediye

His Last Gift / Son Hediye

Liseden iki arkadaştan biri cinayet nedeniyle müebbet hapis cezası alırken diğer arkadaş ise polistir. Polis olanın kızı hastadır ve acil olarak karaciğer nakline ihtiyaç duyar. Babası ile doku uyuşmazlığı yaşayınca devreye hapisteki lise arkadaşı girer. Bu nedenle onu hapisten çıkarmak ister fakat arkadaşı kötü niyetlidir.

8. Nae Meorisokui Jiwoogae / Hatırlanacak Bir Anı

Nae Meorisokui Jiwoogae / Hatırlanacak Bir Anı

Nae Meorisokui Jiwoogae / Hatırlanacak Bir Anı

Hepimiz aşkı hayal ederiz. Kore filmleri aşk konusunda baya başarılıdır. Genç kız umutsuz aşkının peşine düştüğünde yolda hep aksiliklerle karşılaşır. Başına gelenler onu tutkulu bir ilişkisinin ortasına düşürür. Başlarda istediğini bulamasa da zamanla o da aşık olduğunu fark edecektir. Tam da bu sefer bir hastalık ortaya çıkar ve yaşadıklarını unutmaya başlar.

7. Technicians / The Cons Artists

Technicians / The Cons Artists

Technicians / The Cons Artists

Sadece 40 dakikanız olduğunu düşünün. Tüm işlerinizi bu sürede yetiştirmeniz gerekiyor. İşte bu olay çok yetenekli bir grup teknisyenin başına geliyor. Görevleri ise Asya’nın en çok korunan gümrüğünden tam olarak 150 milyon doları çalmaktır. Dram ve aksiyon dolu sahneler bize sürükleyici filmler nasıl olur sorusuna cevap verircesine sonuca götürür.

6. The Pirates / Korsanlar

The Pirates / Korsanlar

The Pirates / Korsanlar

Tam bir Kore tarihi filmi geliyor. Bu yapım her sahnesiyle tarihten esintiler barındırıyor. Korsanların denizlerde müthiş zorlu bir mücadeleleri vardır.  Amaçları ise hanedanlığın kraliyet mührünü yutan balinayı bulup mührü kurtarmaktır.

5. Korea / As One

Korea / As One

Korea / As One

Kore’nin ikiye bölünmesi ile Güney ve Kuzey’in oluşmasından sonra halkın nasıl etkilendiğini anlatan bu yapımda bolca duygusallık yer alıyor. Hatta yeniden birleşme iddialarının halkın üzerindeki etkisini çok net bir biçimde ifade etmiş. Bizi aynı ulustan insanların birbirlerine karşı nasıl ötekileştirdiğini anlatan bir yapım bekliyor.

4. Mai Wei / My Way

Mai Wei / My Way

Mai Wei / My Way

Japonya’nın işgalinin konuk olduğu ve İkinci Dünya Savaşı filmleri içerisinde olan ve o zamanda geçen bu yapım bir albayın torununun öyküsünü anlatıyor. Albayın torunu hizmetçi bir ailenin oğlu ile tanışır. Bir gün hiç tahmin edemedikleri bir hediye ile her şey yönde değiştirir. Süslü paketin içinde güçlü bir bomba yer alıyordur.

3. Shiri / Swiri

Shiri / Swiri

Shiri / Swiri

1999 yılından bu yapım Yakın Kore tarihini anlatan film olarak listenin önemli bir yerinde duruyor. Kuzey askerlerinin kana susamışlığı ve yarattıkları vahşeti gözler önüne seriyor. Kuzey askeri olan Lee Güney hükümetinin en önemli ismini öldürmek ister. Her denemesinde ise attığı kurşun bir başkasını bulur.

2. Kurozu Zero 2 / Crows Zero 2

Kurozu Zero 2 / Crows Zero 2

Kurozu Zero 2 / Crows Zero 2

En iyi lise dizileri havasında bir yapım geliyor. İki ayrı erkek lisesi var. Bu iki lisenin de kendine has ünleriyle bilinen çeteleri bulunuyor. Bu liselerden birinden mezun olmuş olan Sho daha önce diğer lisenin çetesinin en önemli ismini öldürdüğü için hapistedir. Cezası bitince de yeni bir savaş başlatır.

1. So –won / Hope

So –won / Hope

So –won / Hope

Popüler Kore filmleri deyince bu yapımı aklınızda tutun. Bir kırtasiye dükkanı hayal edin. Bir baba fabrikada çalışır ve anne dükkana bakar. Bu mutlu tabloda her şey olması gerektiği gibi ilerlerken evin kızı kaçırılır. Kaçırıldığında tecavüze uğrayan kız hastaneye kaldırılır. Bu noktadan sonra ise bu mutlu aile tablosu bir daha oluşacak mı diye merak içinde izlemeye devam ederiz.

En İyi Kore Filmleri – Video

En çok hangi yapım dikkatini çekti? Senin için hazırladığımız en iyi 20 Kore filmi listesine eklemek istediklerini soru ve görüşlerin ile birlikte yorum kısmında bizimle paylaşabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg