• 425.748
Anasayfa
Anne / Çocuk Bebeklerde Dudak Kuruluğu Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerde Dudak Kuruluğu Neden Olur, Nasıl Geçer?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Bebeklerde Dudak Kuruluğu Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerde dudak kuruması hangi hastalığın belirtisi olabilir? Bebeklerde dudak kuruluğu hangi vitamin eksikliğinden olur? Bebeklerde dudak kuruması nedenleri nelerdir? Bebeklerde dudak kuruması ve çatlaması nasıl geçer? Sen de bebeklerde dudak kuruması ve beyazlaması gibi türlü sorunların hakkında tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsin.

yo

Bebeklerde Dudak Çatlaması Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde Dudak Çatlaması Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde Dudak Çatlaması Nedenleri Nelerdir?

Yeni doğan bebeklerde dahi görülebilen dudaklarda kurumanın altında farklı nedenler yatıyor olabilir. Her neden ileri gelirse gelsin sorunla karşılaşan anneler için endişe nedeni olabilir. Ancak sebebi bulunduğunda kolayca tedavi edilebileceğinden konu hakkında bilinçli olman yeterlidir.

Bebeklerde dudak kabuklanması çinko eksikliği, sıvı yetersizliği, soğuk algınlığı, burun tıkanıklığından dolayı ağızdan soluk alma ve şeker hastalığı yaygın nedenlerden ileri gelebilir. Gelin tüm bu nedenlerle birlikte çözümlerini de birlikte yakın mercek altına alalım.

Su kaybı yani dehidrasyon bebeklerin dudak bölgesinde görülen kabuklanmalar, kuruluklar gibi sorunların temel nedenidir. Bebeğin düzenli ve sık emzirilmesi ise bu sorunu önlemenin en kolay ve etkili yoludur.

Bebeklerde dudak çatlaması hangi vitamin eksikliğinden olur sorusunu annelerden sıkça duyuyoruz. Bu noktada özellikle A, B, B2 ve C vitaminlerinin yokluğunda dudakların görünümünde kabuklanmaların ve kurulukların görüleceğini bilmen önemli olabilir. Bir vitamin değil, mineral olsa da, demir eksikliğinde de bebeğinin dudağın değişimler görebilirsin.

Mevsim değişikliklerinde annelerin bebeklerini daha çok koruması gerekebilir. Çünkü hassas ciltli bebeklerimiz çok soğuk ya da çok sıcak havalarda bizim kadar dayanıklı olamaz ve rüzgar, güneş ışığı gibi etkilerle bebeklerde dudak hastalıkları meydana gelebilir.

Bazı bebekler doğuştan gelen diyabetin etkisiyle ilk aylarında dudaklarında türlü belirtiler verebilir. Annelerin geçmeyen sorunlarda doktoruna bu konuyla ilgili başvurmaları, erken yaşta müdahale için önemlidir.

Bebeklerde dudak çatlaması hangi hastalığın belirtisidir diyerek endişe etmeden önce anne olarak bebeğinizin hareketlerini gözlemlemeniz önerilir. Çünkü bebeğiniz sık sık dudaklarını yalamaya alışmışsa ya da burnu tıkandığı için ağzından nefes alıp veriyorsa, dudaklarında mutlaka kuruluklar oluşacaktır. Bu geçici durum için küçük önlemler alınabilir ancak endişeye gerek kalmayacaktır.

  • Kawasaki hastalığı
  • Sjögren sendromu
  • Makrositoz hastalığı

yine dudaklarda istenmeyen kuruluklara yol açabilen erken dönem hastalıklarıdır.

Bebeklerde Dudak Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Dudak Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Dudak Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Bebeğinde eğer kuruma ya da çatlamalar gözlemlediysen öncelikle herhangi bir uygulama yapmadan onu doktoruna götürmen gerekir. Doktorun muhtemelen bebeğe vitamin ve kan testi yapılmasını uygun görecektir. Eğer herhangi bir vitamin ya da mineral eksikliği varsa bu testlerde hemen görünecektir.

Anne sütünün ne denli besleyici ve zengin olduğunu biliyoruz. Bu sebeple anneler bebeklerini emzirmenin de haricinde bebeklerinin dudaklarına biraz sütünden sürerek olası çatlakları önleyebilirler. Ayrıca çatlaklara yerleşen mikroorganizmaların yol açacağı enfeksiyonlar da anne sütünün sağladığı hijyenle önlenebilir.

Bebeğin hem cildini, hem solunum yollarını nemlendirerek rahat soluk alıp vermesini sağlamak da eminiz dudaklarının çok daha nemli olmasını sağlayacaktır. Ancak daha da güçlü bir nemlendirme için dudaklara bir miktar doğal zeytinyağını pamukla sürebilirsin. Özellikle gece saatlerinde zeytinyağı sürüldüğünde salyalar da engellenecek ve enfeksiyonlar önlenecektir.

Yeni doğan bebeklerde dudak yarılmasına ne iyi gelir diye merak edenler için de farklı bir ipucumuz var. Lanolin içeren kremlerden faydalanabilir, bu kremleri internetten çok uygun fiyata edinebilir ve bebeğin dudaklarının haricinde eğer meme uçlarında çatlama varsa bu kremleri sen de kendin için kullanabilirsin. Kremleri ya da yağları kullanmak kadar rüzgarın ya da ışığın etkilerinden bebeğini korumanın da önemli olduğunu unutmamalısın.

Doktorlara Göre Bebeklerde Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer?

Doktorlara Göre Bebeklerde Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer?

Doktorlara Göre Bebeklerde Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer?

Derlediğimiz tecrübelere ek olarak doktorlarımızın özel olarak sorulara verdiği yanıtları da sizlerle paylaşıyoruz.

Soru 1: Bebeğimin bildiğimiz bir hastalığı ancak yine de sürekli olarak dudakları kuruyor. Bunun nedeni ne olabilir?

Cevap: Dudakları emmek, yalamak ya da soğuk-sıcak havalara maruz kalmak, herhangi bir hastalık olmasa da kuruluk yapabilir. Bebeğinize uygun bir nemlendirici krem kullanılması sorunu çözmede yeterli olacaktır.

Soru 2: 24 aylık bir bebeğim var ve sürekli dudakları çatlıyor. Neyden şüphelenmeliyim?

Cevap: Vitamin eksikliği, özellikle de C vitamini eksikliği tekrarlayan çatlamalara neden olabilir. Ancak vitamin takviyesi ile sorun çözülecektir. Sorunun nedeninden emin olmak adına doktorla görüşülmelidir.

Soru 3:Benim kızım 2.5 yaşında ve dudaklarında sürekli kanayan yarılmalar oluyor. Bunun için ne yapabiliriz?

Cevap: Stresli çocuklarda erken yaşlarda dudaklarında yarılmalar olan çocuklar görüyoruz. Çocuğunuz dudaklarını ısırıyorsa ya da emiyorsa üstüne gitmeyin, zamanla düzeleceğine inanın. Kanamalar ve çatlamalar için de uygun türde bir dudak kremi yeterlidir.

Bebeğin Dudakları Çatlıyorsa Ne Yapmalıyım? – Video

Sen de bebeklerde dudak kuruması hakkında gerekli bilgileri edindiğini düşünüyor musun? Görüşlerini ve sorularını yorum olarak paylaşmayı unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg