• 135.683
Anasayfa
Anne / Çocuk Bebek Tuzlama Nedir, Yöntemleri Neler, Nasıl ve Ne Zaman Tuzlanır?

Bebek Tuzlama Nedir, Yöntemleri Neler, Nasıl ve Ne Zaman Tuzlanır?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Bebek Tuzlama Nedir, Yöntemleri Neler, Nasıl ve Ne Zaman Tuzlanır?

Bebek Tuzlama Nedir? Bebek Tuzlamanın Yöntemleri Neler? Bebek Tuzlama Nasıl Yapılır? Bebek Ne Zaman Tuzlanır? Bebeği Tuzlamanın Zararı Var mıdır? Bebek Nasıl Tuzlanır? Bebekler daha doğmadan bu yıkama yöntemi çoğu anne ve babaya söylenir. Çok eski zamanlara dayanan bebeği tuzlu su ile yıkama yönteminin zararlı olup olmadığını merak ediyorsunuz yazımı okumaya devem edin.

Bebek Tuzlama Ne Demek, Neden Yapılır?

Bebek Tuzlama Ne Demek, Neden Yapılır?

Bebek Tuzlama Ne Demek, Neden Yapılır?

Bebek tuzlamanın tarihçesi eski Roma’ya dayanır. Hala daha bebek tuzlama Anadolu’ da oldukça sık görülür. Bebek tuzlanır mı? demeyin. Bu adet hala devam etmektedir. Çok eskiden ebeler doğan bebeğin ağzına biraz tuz sürerlermiş daha sağlıklı olmaları için. Ama bebeği tuzla yıkamak onun pişik olmaması için ve yetişkinken terinin kokmaması için yapılan bir banyodur. Bebek doğduktan sonra ilk 1 hafta içerisinde yapılır. Yapılan bu tuzlu banyo sayesinde bebeğin bütün ömrü boyunca ter kokmayacağına inanılır.

  • Bu bilgilerin hiç bir bilimsel dayanağı olmadığı gibi bebeğinizi siz siz olun tuzlu suyla yıkmayın! Kulaktan dolma bilgilerle bu yeni doğan tuzlaması eylemi hala yapılmaktadır.
  • Bebeklerin ciltleri biz yetişkinlerin ciltleri gibi değildir. Yapılan bu tuzlu su banyosu bebeğinize zarar verebilir. Suyun içindeki tuzun cilt tarafından emilmesi ile beyin kanamasına kadar giden istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Bebek ölümleri ile sonuçlanabilir.

Ter kokusunun olmaması için bebeği tuzlu su ile yıkamak yerine bir pamuğa tuzlu su batırıp bebeğinizin koltuk altlarına sürebilirsiniz. Bebeğinizin narin cildini yıkamak kadar tahriş etmeyecektir. Ter kokmasının başlıca sebebi sağlıksız beslenmedir. Bebeğinizin ter kokmaması için iki günde bir banyo yaptırmaya özen göstermeniz gerekir. Bebekler ek gıdaya geçtikleri zaman daha fazla ter kokmaya başlarlar. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeğinizin bütün cildi mis gibi bebek kokusu dediğimiz kokudan kokacaktır. Bu bebeğinizin içtiği anne sütü sayesindedir.

Bebek Nasıl Tuzlanır?

Bebek tuzlamanın çeşitli yöntemleri vardır.

Bebek Nasıl Tuzlanır?

Bebek Nasıl Tuzlanır?

  •  Bebek Tuzlama İçin 1. Yol

Bebeğinizin banyo suyu bebeğinize uygun sıcaklığa getirildikten sonra 1 kaşık tuz atılarak eritilir. Bu yarım kova su bebeğin kol altlarına, göbeğine, kasıklarına, dirsek içlerine, poposuna, ağzına sürülür. Kalan  su bebeğin tüm vücuduna dökülür. Daha sonra bebeğinizi yine uygun sıcaklıktaki tuzsuz bir banyo suyu ile üzerinde bulunan tuzdan arındırılarak yıkanır.

  • Bebek Tuzlama İçin 2. Yol

2. yöntemde tuz ve suyu buluşturmadan tuzu direkt olarak bebeğin vücuduna sürülür. Daha sonra ılık su ile bebek sürülen tuzdan arındırılır.

  • Bebek Tuzlama İçin 3. Yol

Bebek doğduktan sonra 7 günlük olana kadar bir yemek kaşığının ucu ile alınan tuz bir bardak suda eritildikten sonra bebeğin vücuduna bir tülbent yardımı ile sürülür. Ardından ılık su ile tuzdan bebek arındırılır.

  • Bebek Tuzlama İçin 4. Yol

Ülkemizin bazı şehirlerinde ise bebeğin doğduktan sonra göbeği düşmesi ile tuzlama işlemi yapılır. Her bebeğe göre değişse de bebeğin göbeği ilk 10-15 gün içerisinde düşer. Daha sonra bu tuzlama işlemine başlanır.

Öncelikle bebek sıcaklığı uygun bir banyo suyu ile yıkanır. Tülbent içerisine tuz konarak bebeğin her yerine sürülür. Daha sonra bu tuzlu tülbent ile bebek 5-10 dakika sarılarak bekletilir. Bu işlem bittikten sonra bebek ılık bir su ile tuzdan arındırılır. Bebeğinizi yıkadığınız suya biraz pekmez ve süt ekleyebilirsiniz. Bu karışım bebeğinizin cildinin yumuşamasını sağlayacaktır.

Bebeği Tuzlu Suda Yıkamak Zaralı mıdır?

Bebeği Tuzlu Suda Yıkamak Zaralı mıdır?

Bebek Tuzlamanın Bir Zamanı Var mıdır?

Bebek tuzlama işlemi yörelere göre değişir. Bebek doğar doğmaz tuzlanabilir, göbek bağı düştükten sonra ve 40’ı çıktıktan sonra kırklama banyosu denilen banyoda tuzlanabilir.

Bebeği Tuzlu Suda Yıkamak Zaralı mıdır?

Yenidoğan bebeği tuzlamak bebekte sıvı kaybı oluşturabilir ve bunun sonucunda da beyin kanaması gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Bebek ölümlerine kadar giden istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Aile büyüklerinizi bu konu dan dinlemeden önce iyice araştırıp bu fikrinizi doktorunuzla paylaşmanız gerekir.

Bebek tuzlamak sanıldığı gibi masum bir işlem değildir ve kesinlikle sanıldığı gibi pişik olmama ya da ter kokmama gibi amacını gerçekleştirecek sonuçlar vermez. Bebeğinize uygun bebek yağları ile nemlendirip bu çağ dışı kalmış bebeğinize ölümcül zararlar verecek uygulamalardan uzak durun.

Bebek Tuzlaması Nedir, Neden Yapılır? – Video

Bebeğini tuzlama yöntemi ile yıkayan ya da kendi tuzlu suda yıkanarak ilk banyosunu yapmış olan var mı? Bunun zararını gördünüz mü, yada denildiği gibi ter kokmaması gibi faydasını gördünüz mü? Bebeğinize tuzlu su banyosu yaptırırken hangi yöntemi kullandınız? Bebeğinizin cildinde tahriş ya da daha büyük zararlar oldu mu? Bu ciddi konudaki tecrübe ve görüşlerinizi yazarak bebeğini bu şekilde banyo yaptırmak isteyen ailelere fikir vermiş olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg