• 92.170
Anasayfa
Anne / Çocuk Çocuklar Kaşıntı Neden Olur? Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çocuklar Kaşıntı Neden Olur? Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Çocuklar Kaşıntı Neden Olur? Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çocuklarda kaşıntı neden olur? Çocuklarda kaşıntı nasıl giderilir? Çocuklarda kaşıntıyı evde çözüm nasıl olur? Çocuklarda kaşıntı için doğal tedavi yöntemleri nelerdir? Size çocuklarda kaşıntı için bitkisel tedavi yöntemleri ile dolu bir yazı hazırladık.

Çocuklarda Kaşıntı Neden Olur?

Çocuklarda Kaşıntı Neden Olur?

Çocuklarda Kaşıntı Neden Olur?

En sık karşılaşılan problemler arasında yer alır ve alerji ya da ciltte kuruluk gibi pek çok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Çocuklarda ilaç kullanımı doktorlar tarafından tavsiye edilmediği için bu gibi sorunları olabildiğince doğal yöntemler yoluyla çözmeye çalışırız. Peki söz konusu kaşıntılar olunca neler yapabiliriz?

Hastalıklar: Cildinizde oluşan bu problem çeşitli hastalıklardan kaynaklı olabilmektedir. Problemin en sık görüldüğü hastalıkların arasında tiroid sorunları, tiroid kanseri, böbrek yetmezliği, kansızlık, karaciğer rahatsızlıkları, lenfome ve lösemi bulunur. Bu gibi rahatsızlıklarda problem tüm vücudu sarabilmektedir.

İlaç Yan Etkisi:Çocuklarda ciltte kaşıntı nedenleri arasında mantar karşıtı ya da antibiyotik ilaçların yarattığı yan etkiler de yer alır.

Cilt Kuruluğu: En sık karşılaşılan sebeplerinden biri ciltte yaşanan aşırı kuruluktur. Soğuk ve sıcağa aşırı miktarda maruz kalmak gibi çevreden kaynaklı nedenlerin yanında fazla banyo yapılması da cilt kuruluğuna sebep olabilmektedir.

Alerji: Çocuklarda alerji kaşıntı gibi problemlere neden olabilmektedir. Besinlerden ya da bazı maddelerden kaynaklı alerjiler ciltte kaşıntı ve tahriş nedenleri arasında yer alır.

Cilt Hastalıkları: Uyuz, bit, sedef hastalığı, egzama, kurdeşen ya da suçiçeği gibi rahatsızlıklar da bu problemin oluşmasına yol açabilmektedir. Belirli bölgeler üzerinde problem oluşur ve farklı biçimlerde lekelenmeler belirti olarak görülebilir.

Sinir Sistemini Etkileyen Hastalıklar: Zona, diabetes mellitus, sıkışmış sinirler, multipl skleroz ya da herpes zoster gibi sinir sistemimizi etkileyebilen rahatsızlıklar da nedenler arasında bulunur.

Stres: Histimin adındaki bileşiğin salgılanmasına yol açan yüksek stres sonucunda bu bileşik ciltte kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bunun yanında ciltte çeşitli döküntülere de yol açmaktadır.

Tiroid: Vücudumuzda yağ ve ter üreten bezlerin etkilenmesinden dolayı kuruluk yaşanabilir. Trioid sisteminin yeterince çalışamaması sonucunda metabolik hızda azalmadan dolayı kaşıntı oluşumu söz konusu olabilmektedir.

Vitamin Eksikliği:Çocuklarda vitamin eksikliği de bu problemin temel nedenleri arasında yer alır. Bazı vitaminlerin yanı sıra özellikle A vitamini, C vitamini ve omega 3 gibi asitler cildimizin düzgün çalışması için oldukça önemli bir role sahiptir. Bundan dolayı eksikliklerinde çeşitli sorunlarla birlikte bu problem de oluşabilmektedir.

Çocuklarda Kaşıntı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda Kaşıntı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda Kaşıntı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Hindistancevizi Yağı: İçerisinde bulunan orta zincirli yağ asitleri sayesinde iltihap sökücü ve antihistamin özellikleri sayesinde problemin ortadan kalkmasını sağlayabilmektedir. Bunların yanında Hindistancevizi yağı nemlendirici özelliği ile kuru deri ile savaşmada oldukça etkili olduğundan kuruluğa bağlı bu problemin yeniden oluşmasını da önlemektedir.

Uygulanışı: Çocuğunuza ılık bir duş aldırdıktan sonra temiz bir havlu ile vücudunu durulayın ve sorunlu bölgeye katı formdaki Hindistancevizi yağını sürünüz. Sorun vücudun tümüne yayılmış durumdaysa bu yağı tüm vücuda uygulayabilirsiniz. Problem tamamen geçene kadar günlük olarak uygulamanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Bal: Doğal nemlendirici özelliği bulunan besinler arasında yer aldığından cildin kurumasını önler ve bundan dolayı problemin oluşmasında önleyici etkiye sahiptir. Bunun yanında içerdiği mikrop karşıtı ve iltihap sökücü özelliklerinden dolayı kaşıntının azalmasını ve cilt enfeksiyonları gibi problemlerin önlenmesini sağlar.

Uygulanışı: Biraz ısıttıktan sonra elde ettiğiniz yağ kıvamındaki balı sorunlu bölgeye uygulayın. Sorunlu bölgede yaklaşık olarak 10 ila 15 dakika bekletin ve su ile durulayın. En etkili sonucu almak için bu işlemi gün içerisinde 1- 2 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Zeytinyağı: İçerdiği polifenoller sayesinde oldukça etkili bir antioksidan kaynağı olduğundan iltihap sökücü özelliği sayesinde zeytinyağı kaşıntıya iyi gelir mi sorusuna evet yanıtını alabilirsiniz. İltihap sökücü olmasının yanında güçlü nemlendirici özelliği ile kuruluğun da önlenmesinde etkilidir.

Uygulanışı: Avuç içi kadar yağı çocuğunuza aldırdığınız duş sonrasında sorunlu bölgeye sürün ve bu işlemi problem ortadan kalkana dek günde 1 defa olacak şekilde tekrarlayın.

Limon: İçeriğinde bol miktarda bulundan asetik ve sitrik asitler sayesinde çocuklarda kaşıntı tedavisi için oldukça etkilidir. Bu asitler, tahrişin giderici, damar büzücü ve iltihap sökücü özelliklere sahiptir.

Uygulanışı: Bir kap içerisine 1 adet limonu sıkın ve temiz pamuk yardımı ile sorunlu bölgeye sürdükten sonra yaklaşık 15 dakika kadar kurumaya bırakın ve kuruduktan sonra su ile durulayın. Hassas bir cilde sahipseniz limonu sürmeden önce su ile seyreltebilirsiniz. Günde 2 kez uyguladığınız taktirde çocuklarda kaşıntı problemi ortadan kalkacaktır.

Soğuk Kompres:Geçici yöntemler arasında olmakla beraber şiddetli kaşıntılara karşı etkili bir çözümdür. Soğukluğun yarattı his iltihap sökücü özellik barındırdığından azaltıcı etki gösterecektir.

Uygulanışı:  Temiz bir havlunun içerisine bir avuç kadar buz ekleyin ve sorunlu bölge üzerinde birkaç dakika kadar bekletin. Bu uygulamayı problemin yaşandığı tüm bölgelerde tekrarlayabilirsiniz.

Aloe Vera Jeli: Doğal sakinleştirici ve iyileştirici özelliklerine sahip olan bu jel oldukça yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Bunun asıl sebebi ise bitkinin sahip olduğu mikrop karşıtı ve iltihap sökücü özelliklerin bulunmasıdır. Ayrıca içeriğinde bol miktarda E vitamini bulundurması sayesinde ciltteki kuruluğun da giderilmesinde etkili bir role sahiptir.

Uygulanışı: 2 çorba kaşığı kadar aleo vera jelini doğrudan sorunlu bölgeye uygulayın ve yaklaşık 10 ila 20 dakika kadar bekleyin. Ilık su yardımıyla duruladıktan sonra temiz kağıt havlu ile kurulayın. Problemin giderilmesi için günlük olarak uygulayabilirsiniz.

Çocuklarda Kaşıntı, Kızarıklık, Egzama Nasıl Geçer? – Video

Siz hangi yöntemi kullanmayı düşünüyorsunuz? Sizin için hazırladığımı ve çocuklarda kaşıntı için bitkisel tedavi yöntemleri ile ilgili olan yazımız hakkında tüm soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg