• 100.870
Anasayfa
Anne / Çocuk Hamilelikte İlk 3 Ay Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Nasıl Beslenmeli?

Hamilelikte İlk 3 Ay Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Nasıl Beslenmeli?

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Hamilelikte İlk 3 Ay Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Nasıl Beslenmeli?

Hamilelikte ilk 3 ay yapılması gerekenler nelerdir? Hamilelikte ilk 3 ay nasıl beslenmek gerekir? Hamileliğin ilk aylarında ne yenmemeli? Hamilelikte ay ay ne yenmeli? İlk 3 ay hamilelikte beslenme nasıl olmalı? Sizin için bu yazımızda hamileliğin ilk 3 aynında nasıl beslenilmeli sorusuna yanıt aradık.

Hamileliğin İlk 3 Ayında Nasıl Beslenmek Gerekir?

Hamileliğin İlk 3 Ayında Nasıl Beslenmek Gerekir?

Hamileliğin İlk 3 Ayında Nasıl Beslenmek Gerekir?

Bu dönemlerde annenin tükettiği tüm yiyecekler doğrudan bebek üzerinde etkilidir. Bu nedenle uzmanlar tarafından mutlaka sağlık beslenilmesi gerektiği söylenir. Özellikle 3 aydan oluşan ilk periyotta sağlıklı beslenmek beyin gelişimi ve kilo bakımından önemli oluyor. Bu aylarda annenin alması gereken gıdalar bebeğin doğum kilosunu ve beyin gelişim hızını etkiler. Doğru besinler alındığından mide bulantısı, bitkinlik, kansızlık gibi oldukça yaygın sorunlar da önlenmiş olacaktır.

Hamileliğin İlk 3 Ayı Folik Asit Yararları Nelerdir?

Bebeğinizin zeka gelişimi için oldukça önemlidir. Omurilik gelişmesi ve doku oluşumunda önemli role sahiptir. Amerikan Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’ne bu dönemlerde günde en az 400 mikrogram kadar folik asidin alınması gerekir. Diğer adıyla folat, beyin ve omurilik içerisinde oluşma ihtimali olan ciddi problemlere karşı engelleyicidir. Nöral tüp defenkleri gibi problemleri de engeller.

Doğum öncesinden doğuma kadar olan zaman içerisinde günlük 400 ile 800 mikrogram kadar alınması gerekir. Lifli yeşil sebzelerden, kuru fasulyeden ya da bezelye ile alabilirsiniz. Bu besinler folat açısından oldukça zengindir. Yarım bardak kadar haşlanmış ıspanağın içerisinden 131 mikrogram, yer fıstığında 27 miktogram, portakalda 29 mikrogram ve bezelyede ise 90 mikrogram folat bulunmaktadır.

Gebeliğin İlk 3 Ayı

Gebeliğin İlk 3 Ayı

Hamileliğin İlk 3 Ayı Demir Alımı Önemli Midir?

Bebeğinizin gelişimi için bu dönemde annenin kanı direkt olarak bebeğe aktarılır. Bu dönemde annede kansızlık problemi olmaması için anne vücuduna normalden daha fazla demir almalıdır. Anne bebeğe daha fazla kan gönderdikçe alması gereken miktar da iki katı kadar olacaktır. 2 katı kadar kullanımın nedeni ise üretilen kanın hem anneye hem de bebeğe yeterli olacak miktara ulaşmasını sağlamaktır. C vitamini ile birlikte almanız tavsiye edilir.

Günlük olarak 27 gram kadar almanız yeterli olacaktır. Bunu yağsız etler, ıspanak ya da tahıl gibi besinlerden elde edebilirsiniz. Günlük yeterli miktarı almadığınız durumlarda vücudunuz enfeksiyonlara karşı korumasız kalmaktadır. Demirin kullanımı kırmızı kan hücrelerinizde hemoglobin üretimi sağlar ve böylece dokularınıza oksijen taşınır. Eğer anne yeterli miktarı alamadıysa anemi gibi problemlerin ortaya çıkma ihtimali oldukça fazladır. Bu durum vücudun bitkin olmasına neden olacağından erken doğum ya da az kilo ile doğum gibi problemler oluşabilir.

Hamileliğin İlk 3 Ayı Ne Kadar Kalsiyum Alınmalı?

Kalsiyum özellikle kas, kemik ve doku gelişimi açısından önemlidir. Sadece ilk dönemler değil, doğuma kadar olan tüm süreçte tüketilmesine dikkat edilmelidir. Anne bebek sağlığı açısından koruyucu olması için gün içerisinde 1000 mg kadar alınması yeterli olacaktır.

Yeşil sebzelerin yanında süt ve süt ürünlerinde bolca bulunur. Bunun yanında brokoli ve lahana da bol miktarda içerir. Güçlü kemikler ve dişler için hem anne hem de bebek yeterli miktarda kalsiyumun vücuda alınmasına ihtiyaç duymaktadır. Sadece kemik ve doku değil, bunların yanında dolaşım ve sinir sisteminin de çalışmasına etkili role sahiptir. Bu sistemlerin sorunsuz çalışmasına olanak sağlar.

Günlük 1000 mg uygun miktar olarak belirlenmiş olsa da genç bir anne adayının 1300 mg kadar tüketmesi gerekir. 1 bardak kadar yağsız sütün içerisinde 299 mg bulunurken 28 gram peynirin içerisinde 222 mg kadar kalsiyum bulunur.

Hamileliğin İlk 3 Ayı

Hamileliğin İlk 3 Ayı

Hamileliğin İlk 3 Ayı D Vitamini Önemli Mi?

Özellikle kemik ve diş yapısı için büyük öneme sahiptir. Gün içerisinde ortalama olarak 600 IU kadar alım gerçekleşmelidir. Somon vb. yağlı balıkların içerisinde bolca bulunur. Bunun yanında süt ya da portakal suyundan da alabilirsiniz. Besinlerin içerisindeki miktar üzerinden hesaplama yapacak olursak 85 gr. pişirilmiş somon balığı içerisinde 570 IU kadar bulunur.

Hamileliğin İlk 3 Ayı Protenin Faydaları Nelerdir?

Tüm süreç içerisinde protein alımına çok dikkat etmeniz gerekiyor. Gün içerisinde ortalama olarak 71 gram kadar alım yapmalısınız. Özellikle yağsız et, yumurta, balık ve tavuk gibi gıdalarda olduğu gibi çekirdek, soya, fasulye ve bezelye içerisinde de bol miktarda bulunur. Yaklaşık olarak 226 gram süzme peynir içerisinde 28 gr, 1 büyük yumurtada 6 gr, yarım bardak kadar kaynamış mercimekte ise 9 gram proteinin bulunduğunu söyleyebiliriz.

Hamilelikte İlk Trimester İlk 3 Ay Gebelikte Beslenme – Video

Siz beslenmenizde nelere dikkat ediyorsunuz? Sizin için hazırladığımı hamileliğin ilk 3 ayında beslenme ile ilgili yazımız hakkında tüm soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg