• 152.109
Anasayfa
Anne / Çocuk Bebeklerde Tırnak Batması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerde Tırnak Batması Neden Olur, Nasıl Geçer?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Bebeklerde Tırnak Batması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebek tırnak batması ağrı yapar mı? Bebeklerde tırnak batması için ne yapmalı? Bebeklerde tırnak batması için hangi doktora gidilir? Bebeklerde tırnak batmasına bitkisel çözüm nedir? Bebeklerde tırnak batması hangi bölüm bakar? Tüm bu soruların yanıtı ve daha fazlası yazımızda.

Bebeklerde Tırnak Batması Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde Tırnak Batması Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde Tırnak Batması Nedenleri Nelerdir?

Bebeklik çağı problemleri içerisinde oldukça yaygın şekilde görülen el ve ayak tırnaklarının batması sorununa, sizler için doktorlarımızın verdiği yanıtları derledik. Siz de uzman doktorlarımızın yaptığı açıklamalardan yola çıkarak bebeklerde batık tırnak sorunu için çözümleri öğrenebilirsiniz.

Öncelikle tırnakları yanlış kesmenin, bu sorunun temel ve yaygın nedeni olduğundan bahsedelim. Pek çok anne hijyenik nedenlerle bebeklerinin tırnaklarını derinden kesmeye çalışmakta, oysaki bu durumda batık riski artmaktadır. Tırnakların düz şekilde değil, halka şeklinde kavisli kesilmesi de aynı şekilde yanlıştır. Annelere tavsiyemiz bebeklerinin tırnaklarını düz ve fazla derin olmadan kesmeleridir.

Bebeklik döneminde yetişkinlerde olduğundan daha sık şekilde çoraplar değiştirilmelidir. Ayakkabı, patik ve çoraplar sıkıysa değiştirilmeli ve biraz geniş olanları tercih edilmelidir.

Bebeklerde tırnak mantarı gibi türlü tırnak hastalıklarında da aynı şekilde tırnaklar basınç altında kalır ve cilde batarak çıkar. Yaralar, tıpkı sıkı çorap gibi tırnağın geriye dönük çıkmasına neden olacak bir etki gösterir. Tırnak hastalığının uygun tedavisi halinde sorun çözülecektir.

Bebeklerde duyu kusurlarından ileri gelen ya da tamamen eğlence amacıyla alışkanlık olarak parmak ucunda yürümek, batık tırnak çıkması ile sonuçlanır. Çünkü parmak uçlarının bacınsa maruz kalması, ayak tırnaklarının uzama yönünü etkilemektedir.

Bebeklerde Batık Tırnak için Ne Yapmalı?

Bebeklerde Batık Tırnak için Ne Yapmalı?

Bebeklerde Batık Tırnak için Ne Yapmalı?

Bebeğinin eğer tırnağında batık varsa öncelikle doktoruna danışarak sorunun nedenini öğrenmen ve sonrasında ilgili merhemleri istemen gerekebilir. Bebeklerde tırnak batması için hangi doktora gidilir sorusu, haliyle aklına takılan ilk sorulardan olabilir. Bu amaçla danışman gereken bilim cildiye olmalıdır.

Doktorundan danışarak edindiğin bilgiler sonrasında temin ettiğin bir sabunla sabunlu su hazırlayıp, gün içinde 2-3 kere bebeğin ayaklarını 10 dakika bu suda bekletebilirsin. Suyla ayaklarını iyice durulayıp, havluyla kurulayıp, sonrasında doktordan aldığın merhemi sürebilirsin.

Bebeklerde Tırnak Batması için Doktorlar Ne Diyor?

Bebeklerde Tırnak Batması için Doktorlar Ne Diyor?

Bebeklerde Tırnak Batması için Doktorlar Ne Diyor?

Soru 1: 2,5 aylık bir oğlum var ve el tırnağında batma oldu. Kızarmaya başladı ve iltihaplı bir görünümü var. Ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Bebeklerde tırnak batması Fucidin krem ile kolayca tedavi edilebilir. Tırnağı kesme esnasında düz kesmek ve dönen tırnağın altına küçük bir pamuk parçası yerleştirmek de sorunu önleyebilir. Tırnağı koruduğunuzda ve bu kurallara dikkat ettiğinizde sorun kendiliğinden geçecektir.

Soru 2: Bebeğimin tırnak çevresi tamamen iltihapla kaplanmış durumda, ne yapmam gerekir?

Cevap: Tırnakları derin kesmemeye ve bebeğin el ve ayak hijyenine ekstra dikkat etmeye özen gösterin. Ek olarak Mersol antiseptik suyla yer yer tırnakları temizleyin. Bir süre sonra sorun düzelecektir.

Soru 3: 2 aylık bir oğlum var ve hem el hem ayak tırnaklarında batıklar oluştu. Mecburen tırnaklarını kesmeliyim, ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz?

Cevap: Bebeğinizin tırnaklarını daha önce hiç kesmediyseniz nadir de olsa yapısal olarak kendiliğinden batıkların oluşma ihtimalinden bahsedilebilir. Tırnağı daha önce kestiyseniz de hatalı bir kesilme yapılmış olabilir. Tırnakları düz kesmeye özen göstermek ve kesilen tırnakların altında pamuk parçası yerleştirmek, tırnağın çıkma yönünü düzeltebilir. Eğer enfeksiyon yoksa endişe edilecek bir durum yoktur ancak bebeklerde el tırnak iltihabı halinde farklı kremlerin uygulanması gerekecektir.

Soru 4: 5 aylık bir oğlum var ve ayak tırnaklarında batıklar oluşuyor. Doktora götürdüğümde çoraplarını sıkı giydirmememi ve Teramisin sürmem gerektiğini söyledi. Tırnaklarını kesip kremi sürdüğümde sorun hafifliyor ancak ertesi gün yine kızarmalar, şişlikler oluşuyor. Ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Tekrarlayan bir sorun olduğundan görsel olarak bebeğinizin tırnaklarının değerlendirilmesi gerekebilir. Doktorunuzun yönlendirmelerini takip etmeye devam ediniz.

Soru 5: 20 aylık kız çocuğuna sahibim ve bebeğim 3 haftadır her ayakkabı giydiğinde ağlamaya başlıyor. Bugün de incelediğimde tırnaklarının şişmiş ve kızarmış olduğunu fark ettim. Tırnaklarında batık olmuş olabilir mi ve yapmamı önerirsiniz?

Cevap: Çocuğunuza ayakkabı giydirmeye bir süre ara verin. Gün içinde 3 kere ve 10’ar dakika ayaklarını sıcak suda bekletin ve böylece rahatlamasını sağlayın. Enfeksiyon olup olmadığını kontrol ettirmek için doktora gitmenizi öneririz.

Bebeklerde Tırnak Temizliği Nasıl Olmalıdır? – Video

Sen de bebeklerde batık tırnak sorunu hakkında görüşlerini ve sorularını bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı unutma!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg