• 87.249
Anasayfa
Anne / Çocuk 1. Ay Bebek Gelişimi | 1 Aylık Bebek Neler Yapar?

1. Ay Bebek Gelişimi | 1 Aylık Bebek Neler Yapar?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
1 Aylık Bebek Eğitimi Gelişimi: Uyku, Beslenme, Aşı Takvimi

1 aylık bebek neler yapar? 1 aylık bebeklerin refleksleri hangileridir? 1 aylık bebeklerin gelişimleri nasıldır? 1 aylık bebeklerin görme yetisi nasıldır? 1 aylık bebeklerin işitme yetileri nasıldır? 1 aylık bebek uyku düzeni nasıldır? 1 aylık bebeklerde görülen sarılık rahatsızlığı nedir? Sarılık nedenleri nelerdir? Sarılık en çok hangi durumlarda görülür? Bebekler doğdukları zaman ebeveynleri onların gelişimleri ve beslenmeleri için her şeyi yaparlar. 1 aylık olan bebeklerin neler yapabileceği, gelişimlerinin nasıl olacağı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız sizler için hazırladığım yazımı okumaya geçmelisiniz.

1 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır?

1 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır?

1 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır?

9 aylık sürecin sonunda bebeğe kavuşan anne ve babalar bebeklerinin doğar doğmaz her hareketlerini ve gelişimlerini merak eder. Bebeklerini gözlerinin önünden ayırmak istemezler. 1 aylık bebeğin gelişimi hakkında merak ettiklerinizi sizler için yazarak hazırladım.

1 aylık bebekler ilk doğdukları zaman vücutlarında bulunan fazla suyu atarlar. Doğum yaptıktan sonra bebeğinizi eve götürdüğünüzde bebeğinizin kilosunda azalma olmasının sebebi budur. Doğduktan 10 gün ile 14 gün arasında kilo alımları artar. Hayata göz açtıklarından beri ilk iki hafta içinde hızlı bir büyüme katederler. Hem kilosunda hem de  boyunda artış olur. İlk doğdukları ayda bebeklerin kafa çevresi büyümesi oldukça önemlidir. Başlarını büyüdüğü beyinlerinin de büyüdüğünü gösterir.

 • Gözüne parlak ışık geldiği zaman gözünü kırpıştırabilir. Onu dışarı çıkardığınız zaman güneşe bu cevabı verebilir.
 • Bebeğiniz uyanık olduğu zamanlarda bir sıkıntısı yoksa sessizce durur.
 • Duyduğu seslere ani tepkiler verebilir.
 • Bebeğinizi yüz üstü yatırdığınızda başını biraz yukarı kaldırabilir.
 • Yanağına dokunduğunuz zaman o yöne doğru başını çevirebilir ve emme refleksinde bulunabilir.
 • Bebeğinizle konuştuğunuz zaman size doğru bakabilir.
Üç (3) Aylık Bebek Gelişimi ve Beslenmesi Nasıl Olmalı?

1 Aylık Bebeklerin Refleksleri Nasıldır?

1 Aylık Bebeklerin Refleksleri Nasıldır?

1 Aylık Bebeklerin Refleksleri Nasıldır?

Bebeklerde Emme Refleksi

Bebeklerde emme refleksi anne karnında sahip olmaya başlarlar. Bebeklerin yanaklarına parmağınızı, memenizi ya da biberonu götürdüğünüz zaman o yöne yönelerek emme refleksinde bulunurlar.

 Bebeklerde Moro Refleksi

Bebekler moro refleksi adında refleksi ilk 1 aylık gelişimleri içerisinde yaparlar. Bu süreç içerisinde bu reflekse sahip oldukları görülür. Belirli bir uyaran olduğu zaman birden ortaya çıkar. Şiddetli bir duruma karşı bir anda ortaya çıkabilir. Bebekler uyarana karşı ellerini ve kollarını uzatır. Ellerini birleştirebilir.

Bebeklerde Tonik Boyun

Bebeklerde tonik boyun ilginç olan refleksler arasındadır. Bebeğiniz başının döndüğü yönde bulunan omzunu da refleks olarak kaldırabilir.

Bebeklerde Yakalama Refleksi

Bebeklere parmağınızı uzattığınız zaman parmağınızı hemen kavrayarak kendini yukarı doğru çekebilir. Bebekler 1 aylık olduğu zaman refleksler görülür ve daha sonraki aylarda yerini daha bilinçli bir hale getirerek ortadan kaybolurlar.

1 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıldır?

1 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıldır?

1 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıldır?

Bebekler ilk 3 aylık dönemlerinde gece gündüz ayrımını gerçek anlamı ile öğrenmiş olurlar. 1 aylık bebek genellikle hem gece hem gündüz uyuyabilirler. Günlük olarak 17-18 saate kadar uyuyabilirler. Bebeğinizi ilk ayında emzirmek için uyandırmanız gerekir. Uyuma süresi 5 -6 saati buluyorsa onu uyandırıp emzirmeniz gerekir.

1 Aylık Bebeklerde Görme Gelişimi

1 aylık bebek görebilir mi? 1 aylık bebeklerin görüş mesafeleri oldukça kısadır. En rahat olarak siz onu kucağınıza aldığında sizin yüzünüzü net olarak görür ve tanır. Bebekler ne zaman görebilir? Bebeğiniz gözlerinizin içine bakmayabilir bunun için endişelenmenize gerek yoktur. 1 aylık bebeklerde göz gelişimi nasıldır? Sizi tanıdıkça 1 ay içinde sizinle göz göze gelmek bebeğinizin de hoşuna gidecektir.

1 Aylık Bebeklerde İşitme Taraması

Yenidoğan bebeğe işitme testi ne zaman yapılır? Bebeğiniz 1 aylık olduğu zaman artık seslere olan ilgisi de artar. Anne karnında en çok sizin sesinizi duyduğu için doğduktan sonra da sizin sesinizi tanıyarak doğar. Bebeğinizle konuşmak onu rahatlatır. 1 aylık bebeğin duyup duymadığını nasıl anlarım? Bebeğinize başka bir odadan seslenmeniz bile onun çok hoşuna gider. 1 aylık bebekler gülebilir, çığlık atıp sesler çıkarabilir.

1 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

1 Aylık Bebekler Neler Yapabilir?

1 Aylık Bebekler Neler Yapabilir?

1 aylık olan bebeğinizin neler yapabileceğini sıralamak gerekirse şöyle bir yazı karşımıza çıkar. Her bebeğin gelişimi farklı olsa da bebeğiniz sıraladığım becerilerin bir kısmını yapıyor olmalıdır.

 • Bebeğiniz yüz üstü uzanırken başını hafif hafif yana çevirebilir.
 • Bebeğinizin avucunun içine parmağınızı koyduğunuz zaman parmağınızı kavrayabilir.
 • 1 aylık bebek artık gülebilir.
 • Başını sağa ve sola doğru çevirebilir.
 • Yüksek seslere karşı irkilebilir, korkabilir.
 • Sizin kokunuzu ve sesinizi tanır.
 • Annesini görünce gülebilir.
 • Çıngıraklardan hoşlanır salladığınız zaman bu durum hoşuna gider ve ilgisini çeker.
 • El ve ayaklarının farkına varmaya başlar ve ellerini incelemeye başlayabilir.
 • Bebeğinizin yanına biri geldiği zaman ona doğru bakabilir.
 • Kucağınıza aldığınız zaman çok hoşuna gider.
 • Acıktığında ya da bir rahatsızlığı olduğu zaman bunu ağlayarak belli eder.
 • Parmağı ile bir oyuncağı kavrayabilir ancak hemen elinden düşer.
 • Birinin yüzünü incelemek 1 aylık olan bebeklerin çok hoşuna gider.
 • Bebeğinizin ağlama dışındaki çıkardığı sesleri de duyabilirsiniz.

Sarılık Nedir?

1 Aylık Bebekler Neler Yapabilir?

1 Aylık Bebekler Neler Yapabilir?

Bebeklerde sarılık, göz ve cildinin sarılaşması durumudur. Bu durumu anlamak için bebeğinizin cildine baskı uyguladığınız zaman sarardığını göreceksiniz. Bebeklerde sarılık genellikle doğumdan bir kaç gün sonra ortaya çıkar.

4 Aylık Bebek Gelişimi: Beslenmesi, Uykusu, Diş Çıkarması

1 Aylık Bebeklerde Sarılık Nedenleri

Erken doğan, genetik rahatsızlığı ya da enfeksiyonu olan bebeklerde sarılık daha fazla görülür. Bebekler doğdukları zaman anne sütünü yeterli ve doğru bir şekilde alamasalar sarılık görülebilir. Bu yüzden yeterli derecede dışkılama yapmaz.

Anne sütünden kaynaklanan sarılık genellikle 2 hafta içinde ortaya çıkar. Enfeksiyon, kan uyuşmazlığı ya da ciğerlerinde olan sorunlardan kaynaklı ise doğduktan sonraki ilk 24 saat içinde görülür.

Yenidoğan Bebeklerde Nelere Dikkat Edilmeli? – Video

1 aylık bebek neler yapabiliyor? Yenidoğan bebeğinizde sarılık durumunu yaşadınız mı? Doğduktan ne kadar süre sonra sarılık oluştu, tedavisi için hangi yol izlendi? 1 aylık olan bebeğinizin gelişimi için yaptığınız özel bir şey var mı? 1 aylık bebeklerin gelişimleri hakkında bilgi ve tecrübelerinizi bize yazarak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg