• 1.634.722
Anasayfa
Anne / Çocuk Emziren Anneler Muz Yiyebilir mi? Muz Anne Sütünde Gaz Yapar mı?

Emziren Anneler Muz Yiyebilir mi? Muz Anne Sütünde Gaz Yapar mı?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Emziren Anneler Muz Yer mi? Muz Anne Sütünde Gaz Yapar mı?

Emziren annede muz gaz yapar mı? Emziren anne diyeti içinde muz var mı? Emziren anneye muz yedirilir mi? Muz bebeğe gaz yapar mı? Emzirme döneminde muz yenir mi? Sen de emziren anneler muz yer mi diyorsan, sorunun yanıtını ve fazlasını bu yazımızda bulacaksın.

Muzun Faydaları Vitamin ve Mineral Eksikliğini Önleyebilir mi?

Muzun Faydaları

Muzun Faydaları

Emziren anne diyeti yapanlar için taze meyve ve sebze tüketmenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Kalsiyum ve demir bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan muz ise bu meyveler içerisinde en dikkat çekenlerden biri. Bilinçli anneler beslenmenin öneminin farkında olup, muzun bu beslenmedeki yerini merak ededursun, biz de senin için muz yemenin yarattığı tüm endişeleri açıklığa kavuşturuyoruz.

Emziren anneler muz yemenin pek çok faydasını görmekte ancak tabi bu meyvelerin gaz yapıp yapmayacağı gibi konular merak oluşturmaktadır. O zaman gelelim emziren anneler muz yiyebilir mi sorusunun yanıtına:

Karbonhidrat açısından besleyici bir meyve olan muzun içerisinde A, B6, B12, C ve D vitaminlerinin yanı sıra; kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum gibi mineraller yer almaktadır. Elbette tüm bu eşsiz öneme sahip bileşenler hem anneyi hem de bebeği vitamin ve mineral eksikliğinden koruyacaktır. Metabolik faaliyetlerin düzenli şekilde devam edebilmesi, vücudun sistemlerinin fonksiyonel açıdan sağlıklı olması için muz tüketmenin önemi ve faydası büyük.

Emzirirken Muz Yemek Kalori Sağlar mı?

Gün içinde almamız gereken belli bir kalori değeri olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu değer, cinsiyete, yaşa ve hareketlilik düzeyine göre elbette değişebiliyor. Peki, emzirme dönemi içerisinde olan bir yeni annenin gün içinde ekstra 400 ila 500 kadar ek kalori alması gerektiğini biliyor muydun? Evet, annelik hali hazırda zor ancak emzirme döneminde vücudun ekstra efor harcadığını kimse inkar edemez.

Emzirme anneler hangi meyveleri yemeli sorusunun yanıtı eğer muz olacaksa, bilmen gerekiyor ki muzun ayrıcalığı bahsedilen ekstra kaloriyi vermesi olacak. İyi bir karbonhidrat kaynağı olarak sayabileceğimiz muzun yalnızca 100 gramında 88 kalori bulunuyor.

Emzirirken Muz Yemenin Faydaları Nelerdir?

Muzun ne kadar iyi bir besin deposu olduğundan bahsettik. Peki ne kadar büyük bir C vitamini kaynağı olduğundan bahsetmiş miydik?

C vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan muzu, emziren yeni annelerin düzenli olarak tüketmesi, vücut için eşsiz faydaları olan C vitaminin yeterince alınmış olmasını sağlayabilir. Bağışıklığı güçlendirmek, türlü hastalıklardan korumak ve kişinin sağlığını daha iyi bir seviyeye getirmek, bu vitaminin birincil etkilerinden olduğundan dolayı, muzun tüketimi ile hem anne hem bebek sayısız hastalıktan korunacaktır.

Muzu yerken yalnızca vitamin değil, mineral açısından da besleyici olduğundan bahsetmiştik. Peki ya muzun yoğun potasyum içermesine ne demeli? Muz bebeğe gaz yapar mı gibi soruları sıklıkla alıyoruz. Ancak bu gibi yan etkilere dair sorulara geçmeden öncesinde muzun bünyeye olan eşsiz faydalarını borçlu olduğumuz potasyum değerinden bahsedelim.

Her ne kadar yaşa bağlı olarak bu değer değişkenlik gösterse de emzirmekte olan bir annenin gün içindeki potasyum ihtiyacının ortalama 500 miligram olduğu söylenebilir. Potasyum, anne sütüyle birlikte bebeğe geçtiğinde sağlıklı şekilde gelişimin tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca doğum sonrası krampları önlemek için muzun verdiği potasyum tam bir doğal ilaçtır.

Emzirmenin, vücuda ne kadar ekstra efor sarf ettirdiğinden bahsettik. Kişinin hali hazırda gün içinde ihtiyaç duyduğu bir minimum enerji miktarı varken, emzirme döneminde bu miktarda artış gerçekleşiyor. Haliyle anneler için doğru ve doğal bir enerji kaynağı bulabilmek, beslenme konusunda gündem halini alabiliyor.

Muz ise annelere enerji sağlama konusunda harika bir alternatif oluyor. Pek çok hastalıkla mücadeleye katkı sağlayan muzun düzenli tüketilmesi halinde gün içinde yaşanan yorgunluklar ve bitkinlikler sona erebiliyor. Enerji bakımından bu gıdanın ne denli zengin olduğu bilen anneler için, bitkinlik artık bir sorun olmuyor.

Emziren Annede Muz Gaz Yapar mı?

Muzun her ne kadar hep faydalarından bahsediyor gibi görünsek de annelerin aklına ister istemez muz bebeğe gaz yapar mı gibi sorular gelebiliyor. Sizler için bu konuda hakkında uzman doktorların yapmış olduğu açıklamaları derlemiş bulunuyoruz:

Emziren Annede Muz Gaz Yapar mı?

Emziren Annede Muz Gaz Yapar mı?

Soru 1: Hala bebeğimi emziriyorum ancak yer yer muz yemek istiyorum. Sizce yediğim muz, sütümün gaz yapmasına yol açar mı?

Cevap: Muzun içerisinde hem çözünebilen hem de çözünemeyen pek çok lif türü bulunduğundan, annenin muzu yemesi halinde bebeklerde gaza neden olması mümkündür. Bebek etkilenmese dahi annede bir miktar gaz şikayetine yol açabilir.

Soru 1: Emzirirken gaz yapan yiyecekler hakkında çok şey duyuyorum. Ancak bu dönemde meyve yemem gerektiğini de biliyorum. Sizce muz yemem gaza neden olur mu?

Cevap: Hamilelik ve emzirme boyunca yendiği takdirde gaz sorunu gelişmesine yol açabilen bazı besinler vardır. Ancak bazı besinler yan etkileri minimumda olduğundan ve faydaları düşünüldüğünde emziren annelere şiddetle önerilen besinlerdir. Muz da bu önerilen besinler arasında yer almaktadır.

Anne sütü yapan besinler ise; ısırgan otu, semizotu, maydanoz, dereotu, ıspanak, pazı, fesleğen gibi yeşillikler ile havuç, enginar, bal kabağı gibi sebzeler ve incir, armut, ayva gibi meyvelerdir.

Emzirme Döneminde Muz Yemek Zararlı mı?

Çoğu kişide, özellikle lifli ve potasyumlu beslenmeye alışkın olmayan bünyelerde gaza neden olan muzu, direkt yiyerek mideye daha çok gaz hapsetmek yerine, çatalla püre haline getirip yiyebilirsin.

Meyveler içerisinde yüksek şeker oranına sahip olmasıyla dikkat çeken meyvelerden olan muzu yemek için kan şekerinin dengede olduğundan emin olmalısın. Pek çok kadın doğum uzmanı için kan şekeri yüksek kişilerin muz yemekten sakınması gerekmektedir.

Yeni Doğan Bebeğe Gaz Yapan Yiyecekler Neler? – Video

Sen de emziren anneler muz yiyebilir mi sorusunun yanıtları hakkındaki tüm fikirlerini yorum olarak bizlere yazmayı unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg