• 149.787
Anasayfa
Anne / Çocuk Bebekler Siyah Çay İçebilir mi? Bebeklere Çayın Zararı Var mıdır?

Bebekler Siyah Çay İçebilir mi? Bebeklere Çayın Zararı Var mıdır?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Bebekler Siyah Çay İçebilir mi? Bebeklere Çayın Zararı Var mıdır?

Bebeklere çay içirilir mi? Çocuklara verilen çay zekayı nasıl etkiler? Bebeğin zeka gelişimi için ne yapmalısınız? Bebeğinize verebileceğiniz sağlıklı içecekler hangileridir? Bebekler çay içebilir mi? Sizler için hazırladığım bu yazımda Türk ailelerinin özellikle kahvaltılarının vazgeçilmezi olan çayı çocuklarına da verebilirler mi onu ele aldım. Yazımı okuduktan sonra çay yerine başka içecekler verme kararı alabilirsiniz.

Bebeklere Çay Verilir mi?

Bebeklere Çay Verilir mi?

Bebeklere Çay Verilir mi?

Bebekler için ilk 6 ay çok önemlidir. Bebekler ilk altı ay içerisinde sadece anne sütü ve mama ile beslenmelidir. Doktor kontrollerinde gelişimi normal olan ve anne sütü içmesinde bir sakınca olmayan annesinin sütü yeten bebekler sadece 6 ay anne sütü ile beslenmelidir. 6 aydan sonra anne ve babalar bebeklerine katı gıda vermeye başlamalıdırlar. Bebeğinizi sağlıklı ve doğal gıdalar ile beslemeye özen göstermelisiniz.

Siyah çay bebeğiniz için sağlıklı besinler arasında değildir. Siyah çay demir emilimini azaltır. Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesi için diğer vitamin ve mineralleri alması gerektiği gibi demiri de yeterli miktarda almalıdır. Demir eksikliği kansızlığa sebep olur.

Bebeğiniz ilk 6 aylık dönemden sonra sadece su içmelidir. Doğduktan sonra ihtiyacı olan suyu mama ve anne sütü içerisinden alır. Bu sebeple ayrıca su vermenize gerek yoktur. Bebeğinize çay verdiğiniz zaman vücudunun susuz kalmasına neden olursunuz. İçerisindeki şeker ve kafein susuzluk yaşamasına sebep olur.

Çay İçmek Zeka Gelişimini Olumsuz Etkiliyor mu?

Çay içen çocuğunuzda demir eksikliği yaşanır bu da zeka gelişiminin olumsuz etkilenmesine sebep olur. Okula giden çocuğunuz dikkat eksikliği yaşar. Demir en çok et ve yumurtada bulunur. Çok fazla et tüketemeyen aileler bu eksikliği çocuklarına yumurta vererek gidermelidirler. Kuru baklagil, sebze ve pekmez de de demir bulunur. Bu gıdaları da çocuğunuza vererek demir alımını arttırabillirsiniz.

Bebeğinizin Zeki Olması İçin Ne Yapabilirsiniz?

Bebeğinizin Zeki Olması İçin Ne Yapabilirsiniz?

Bebeğinizin Zeki Olması İçin Ne Yapabilirsiniz?

Bebeğinizin hem bedensel hem de zihinsel gelişimi ilk yılları için çok önemlidir. Bebeğinize ayıracağınız zaman onun zeka gelişimine destek olacak aktivitelerde bulunmanız ve onu çok sevmeniz zekasının gelişmesinde önemli yere sahiptir. İletişim yapabileceklerinizin en temelidir. Yeni doğan bebeğinizle göz teması kurmak, onunla konuşmak bir şeyler anlatmak çok önemlidir. Unutmayın o her an her şeyi kaydediyor ve kaydettiklerini dökme zamanı da gelecek.

Bebeği emzirmek onunla ten teması kurmak o arada konuşmak, göz teması kurmak, yakın olmak çok önemlidir. Bebeğinizi güldürmekten hiç bir zaman geri durmayın. Yapacağınız en basit şey onu gıdıklamak olacaktır. Dışarıda zaman geçirmek alışverişe gitmek, parka gitmek, gördükleriniz hakkında konuşmak yapabileceğiniz diğer şeyler arasındadır.

Kitap okumanız, masal anlatmanız ona hem kitap sevgisini aşılayacak hem de hayal dünyasının gelişmesini sağlayacaktır. Bebeğinizi duş aldırırken uygun sıcaklık olduğundan soğuk almayacağından emin olduğunuz zaman su ile oynamasına izin verin. Yapacağınız şeyleri ona anlatın. Onunla bol bol vakit geçirip sohbet etmekten hiç bir zaman geri durmayın.

Bebeğiniz İçin Sağlıklı İçecekler Neler?

Bebeğiniz İçin Sağlıklı İçecekler Neler?

Bebeğiniz İçin Sağlıklı İçecekler Neler?

Su

Su, yetişkinlerde olduğu gibi bebek ve çocuklarda da en önemli sıvı kaynağıdır ve hayati önem taşır. Terlemeyi bir araç olarak kullanarak vücudun ısı dengesi olması gerektiği gibi ayarlamak, idrar içerisindeki zararlı atıkları bertaraf etmek, vücut içine alınan besinlerin sindirilmesi ve vücuda olması gibi dağıtılması gibi hayati görevleri vardır. Bebeğinizin kronik hastalıklara yakalanmaması, dikkat eksikliği yaşamaması için yeterli miktarda su alması gerekir.

İnek Sütü

İnek sütü, kalsiyum, D vitamini ve protein kaynağıdır. İnek sütüne karşı alerjisi olmayan çocuğunuza 1 yaşından sonra inek sütünü verebilirsiniz. Güvendiğiniz bir yerden ya da kendi ineğiniz varsa çiğ süt alarak kaynatıp kullanabilirsiniz. Çiğ sütün kaynatılması çok önemlidir. İçerisindeki zararlı mikroplar ölmüş olur. Kaynattığınız sütü uygun koşullarda muhafaza ettikten sonra bir kaç gün çocuğunuza içirebilirsiniz.

Meyve Sebze Suyu Karışımları

Meyve ve sebzeler vitamin, mineral ve lif kaynağı olmasına rağmen genellikle çocuklar tarafından eksik tüketiliyor. 1 yaşından sonra çocuğunuza farklı meyve sularından verebilirsiniz. Meyve ve sebze sularını karıştırarak da verebilirsiniz. Verirken çocuğunuzun alerjisi olmadığından emin olmanız gerekir.

Sebze ve meyve konusunda seçicilik yapan çocuğunuz için sularını hazırlayıp vermek iyi bir seçenektir. Ama bu şekilde beslemeye de alıştırmak yanlıştır. Bu tarz beslenme tek tip beslenmeye girer. Yemek öğünlerinde de yemesi gerektiği gibi sebze ve meyvelerden tüketmelidir. Bu şekilde içecek hazırlayarak vermeyi sadece bir çeşit olarak kullanın. Sadece su haline getirilmiş sebze ve meyveden tüketmekte yanlıştır. Baskıcı olmadan çocuğunuza seçtiği yiyeceği teklif etmekten asla vazgeçmeyin. Çeşitli sunum ve tatlarda olursa daha cazip gelecektir.

Bebekler siyah Çay İçebilir mi, Zararı Var mı? – Video

Siyah çayı çocuğunuza ne zaman vermeye başladınız? Çocuğunuza demir eksikliği gibi olumsuz etkileri oldu mu? Sağlıklı içeceklerden örnek vermek istediğiniz varsa, çocuğuma ne içirebilirim diye düşünen anneler için bize yazarak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg