• 83.392
Anasayfa
Anne / Çocuk Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı, Nasıl Verilmeli?

Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı, Nasıl Verilmeli?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı, Nasıl Verilmeli?

Çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilir? Tuvalet eğitimi için en uygun yaş hangisidir? Kız çocukları için tuvalet eğitimi nasıl olmalıdır? Erkek çocukları için tuvalet eğitimi nasıl olmalıdır? Tuvalet eğitiminde hijyen nasıl olmalıdır? Sizler için hazırladığım bu yazımda tuvalet eğitimini ele aldım. Bu konuda tecrübeli bir anne olarak söyleyebilirim ki bir anda bir seferde öğrenmesini beklemeyin. Bu sürecin 3-6 ay arasında bir düzene girdiğini tek başarılı olma yolunun da çocuğun hazır olması, ebeveynin sabırlı olması olduğunu unutmayın. Daha fazla bilgi için yazımın devamını okuyabilirsiniz.

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Tuvalet eğitimi genellikle çocuk hazır olmadan başlandığında zor bir süreç haline gelir. Tuvale eğitiminde kullanılan denenen her yol her çocukta aynı etkiyi yaratmaz. Sizin için sıralayacağım yolları deneyebilirsiniz.

Kendinizi Kıyaslamayın

Etrafında 6 aylık bebeğine bile tuvalet eğitimini verdiğini söyleyen anneler olacaktır. Ya da sorduğunuz fikrini almak istediğiniz her annenin çocuğunun bir bir buçuk yaşlarında hemen kendiliğinden öğrendiğini ya da bu sürecin çok kolay geçtiğini söyler. Ama açıkça söylemeliyim ki böyle bir şey mümkün değil. Bu yüzden çocuğunuz yeterli kas gelişimini bekleyip hazır olmasını bekleyin. Ve ne kendinizi ne de çocuğunuzu başkaları ile kıyaslamayın.

Gerçek Bir Tuvalet Kullanın

Çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken sesli, müzikli bir lazımlık şart değil. Çocuğunuz yeterli gelişim ve bilince ulaşmışsa bunu bir oyuna çevirmemeniz tıpkı yemek yemek gibi bir ihtiyaç olduğunun farkına varmasını sağlamanız gerekir. Evdeki sizin de kullandığınız tuvaleti kullanın sadece basamak gibi aparatlardan yardım alabilirsiniz.

Bebeğinizin Hazır Olmasını Bekleyin

Bebeğinizin kaka demesi ya da belirli bir yaşa gelmesi onun tuvalet eğitim zamanının geldiğini göstermez. Tuvalet eğitimine başladıktan bir kaç hafta içerisinde bir şeyler değişmediğini görüyorsanız bebeğiniz bu eğitim için hazır değil demektir. Ara vermenizde sonradan tekrar başlamanızda fayda vardır.

Okula bezi ile giden çocuk yoktur bu yüzden endişelenmeyin çocuğunuz bu konuda sıkıp sabırsızlık göstermeyin. Sonunda alışacaktır. Belki biraz geç belki biraz erken. Bu süreci en sabırlı ve sakin şekilde atlatmak bezi bıraktırmaktan önceki hedefiniz olmalıdır. Kızmak, azarlamak, tuvaletini pis bir şey olarak göstermekten kesinlikle kaçınmanız gerekir. Unutmayın ki onlar onun parçası ve onlardan ayrılmak çocuklar için zordur.

Abartılı Kutlamalardan Kaçının

Çocuğunuz tuvaletini yaptığı zaman alkışlamalar, abartılı şekilde çığlıklar atarak bu durumu kutlamayın. Unutmayın tuvaletini yapmak onun yaşamı içerisindeki en normal durumlardan biridir.

Kıyafetlerini Çıkararak Dolaşmasına İzin Verin

Evin içerisinde iken bebeğinizin çıplak dolaşmasına izin verin. Yarım saatte bir tuvalet ihtiyacının olup olmadığını sorun. Bebeğiniz tuvaletini artık yapmaya başlayınca iki saatte bir sormaya başlayın.

Kız ve Erkek Çocuklarına Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Yapılan araştırmalara göre kız çocukları erkeklere göre daha hızlı öğrenirler. Bunun sebebi de erkek çocuklarının daha hareketli olması, kız çocuklarını ise daha oturmaya eğilimli ve sakin olmaları olarak gösterilir.

Kız Çocukları İçin Tuvalet Eğitimi

Kızınızın tuvalet eğitimini verirken bu noktalara dikkat etmeniz gerekir.

  • Kızınıza tuvalet hijyenini öğretirken her zaman önden arkaya doğru kendini silmesi gerektiğini öğretin. Arkadan öne doğru temizlediği zaman makatından vajinasına mikrop gelmesi çok sık görülür.
  • Kız çocukları daha konuşkandır bu yüzden tuvalet ihtiyaçları olduğunda toplum içinde daha kolay söylerler ve kendi vücutlarının farklarını sorgularlar.
  • Kızınıza tuvaleti öğretirken oyuncaklardan yardım alabilirsiniz bu kızınızın çok hoşuna gidecektir.
  • Bazen kız çocukları da ayakta çişlerini yapmak isteyebilir. Buna izin verin denedikten sonra oturarak tuvaletini yapmanın daha kolay olduğunu anlayacaktır.

Erkek Çocukları İçin Tuvalet Eğitimi

  • Erkek çocuklarında ilk olarak ayakta çiş yapmayı öğretmeyin. Önce oturarak öğretin daha sonra ayakta yapmasını öğretebilirsiniz.
  • Klozet kapağını açması ve sonrada kapatması gerektiğini öğretin.
  • Unutmayın erkek çocukları kız çocuklarına göre daha fazla tuvalet kazası yaşarlar o yüzden sabırlı olun.
Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimine Erken Başlayın

Çoğu aile tuvalet eğitimine erken çoğu da geç başlamaktadır. Tuvalet eğitimi için en uygun yaş 2 yaş civarıdır.

Ellerini Yıkamasını Öğretin

Çocuklarınız tuvaleti kullandıktan sonra kesinlikle ellerini yıkamasını öğretin. Kendi kendilerine yıkama becerileri olmasa da siz her defasında yıkayarak ona bu alışkanlığı kazandırabilirsiniz. Çocuğunuzun dikkatini çekmek için oyuncaklı havlular köpüklü sabunlar kullanabilirsiniz. Temizlik konusunda ne kadar erken başlarsanız daha sonra bu işlemi çocuğunuza yaptırmak da kolay olacaktır.

Çocuğunuz Tuvalet Eğitimine Hazır mı? – Video

Tuvalet eğitimi için siz nasıl bir yol izlediniz? Tuvalet eğitimine çocuğunuz kaç yaşında iken başladınız? Ne kadar sürede başarılı oldunuz? Çocuğunuz tuvalet eğitiminde en çok hangi konuda zorlandı? Sizin tutumunuz nasıl oldu? Tuvalet eğitimine başlamak için araştırma yapan ya da şuan bu süreçte olan annelerin faydalanması için sizinde bildiğiniz başka kolaylıklar varsa bize yazarak onlarında öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg