• 554.052
Anasayfa
Anne / Çocuk Doktorlar Yanıtlıyor: Bebeklere Avokado Verilir mi?

Doktorlar Yanıtlıyor: Bebeklere Avokado Verilir mi?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Bebeklere Avokado Püresi Verilir mi? Faydaları ve Tarifi

Bebeklere avokado muz püresi verilir mi? Bebeklere avokado kahvaltı için verilir mi? Yoğurtlu avokado bebek için faydalı mıdır? Avokado bebeklerde alerji yapar mı? Avokado bebeklerde kabızlık yapar mı? Sen de bebeklere avokado verilir mi sorusunun tüm detaylı yanıtlarını doktorlardan almak için bize takip et.

Bebeklere Avokado Verilir mi?

Bebeklere Avokado Yedirilir mi?

Bebeklere Avokado Yedirilir mi?

Anneler için şüphesiz bebeklerinin doğru şekilde beslenmesi oldukça önemli. Doğru beslenme için ise bebeklere iyi gelen gıdalara ve bunların ne kadar tüketilmesi gerektiğine hakim olmak gerekiyor. Bebeklere avokado vermek ise bu çerçevede pişirme işlemi gerektirmediğinde ve lezzetli olduğundan oldukça sık tercih edilen bir sağlıklı öğün alternatifi.

Kolay sindirim için katı gıdaya geçiş evresinde annelerin tercih ettiği avokadonun elbette kafada yarattığı soru işaretleri olabilir. Gelin birlikte tüm sorularınızın yanıtlarını bizzat doktorlardan alalım.

Soru: 6 aylık bebek için avokadonun yenmesi önerilir mi? Bebeklere avokadoyu kaçıncı ayda vermek doğru olur?

Cevap: Bilim dünyasının yayınladığı yabancı metinler incelendiğinde 6 aylık bebek beslenmesi için avokadonun uygun olduğundan bahsedildiğini görüyoruz. Ülkemizde sık tüketilmese de bu aydan sonra bebeklere avokadonun verilmesi mümkün. Ancak avokado bebeklerde alerji yapar mı diye endişelenen anneler, dilerse ilk 1 yıl bekleyebilirler.

Soru: Bebeğim için 7.ay itibariyle avokado, muz, kivi gibi besinleri verebilir miyim?

Cevap: Evet yedirilebilir. Bebeklere avokado muz gibi yumuşak meyve sebzelerle yapılan püreler, besleyici birer öğün olarak verilebilir.

Avokadonun Bebeklere Faydaları Neler?

Avokadonun Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Avokadonun Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Bebeklerin gelişim çağında ihtiyaç duyduğu A, C, K, E, B6 gibi vitaminler; kalsiyum, demir, potasyum, çinko, sodyum, magnezyum ve niasin, tiamin gibi minerallerin gerektiği miktarda alınması gerekiyor. Bebeklerin hastalıklardan korunması ve gelişimini tamamlaması için bu yapıtaşları olmazsa olmaz.

Hem faydalı doymamış yağlar, hem vitamin ve mineraller açısından zengin bir içeriğe sahip olan avokadonun faydaları sayesinde bebeklerin duyu sistemlerine ve beyin gelişimine büyük katkı sağlanıyor.

Midedeki asit oranını kontrol altında tutan ve hazmı oldukça kolay olan avokadonun, mide üşütmesi ve kolik gibi sindirim sorunlarına faydalı olduğu biliniyor. Bilim insanı ve Doktor H.K. Bakhru’nun ‘’ Şifa Veren Yiyecekler’’ isimli kitabında bahsettiği üzere, bebeklere avokado kahvaltı sırasında verildiğinde kolik ağlamaları kısa sürede çözülebiliyor. Çünkü içerisindeki faydalı yağlarla henüz gelişmemiş olan bağırsakların hareketliliği düzenleniyor ve kolaylaşıyor. Katı gıdaya geçiş evresinde bebek için hazım zor olsa da bu faydalı yağların etkileri bebeğin hazmetmesi için bir destek kalkanı oluşturuyor.

Avokado Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Soyulur ve Yenir?

Avokadonun yararları aynı zamanda içerisideki antioksidan yoğunluğundan ileri geliyor. Vücudu serbest radikallerin zararlarından koruyan bu moleküller üzerine araştırma yapan Dr. Muhammed Yasir ise radikalleri etkisiz hale getirmek için avokadonun tüketilmesinden yana. Dr. Muhammed Yasir’in yaptığı çalışmaya göre avokado nasıl tüketilir öğrenip, doğru şekilde öğünlere eklemek, hem bebekler hem çocuklarda alternatif ilaç görevi görüyor. Çünkü yaraların ve hasarların daha hızlı iyileşmesi ve iltihapların giderilmesini sağlıyor. Bebeklerin hassas cilt yapısı düşünüldüğünde yara, kesik ve çiziklerin iltihap olmaksızın hızlıca iyileşmesi büyük bir önem kazanıyor.

Dr. Jorge Rafael Gómez Flores ve ekibinin 2008 senesinde gerçekleştirdiği bilimsel araştırmaya göreyse avokadonun antimikrobik özellikte olduğu görülüyor. Bebeklere avokado muz püresi gibi tarifler vermek, onların uzun dönemde bağışıklığını güçlendiriyor ve hastalıkları uzak tutuyor.

Karaciğer açısından oldukça yararlı bir meyve olan avokadonun küçük yaşlarda düzenli tüketilmesi ile uzun dönemde hepatit, sarılık gibi ciddi hastalıklardan çocuklarımızı korumak mümkün olabilir. Ancak bu hastalığa hali hazırda kapılmış olan bebeklere katı gıda verilmesi önerilmediğinden, bu süreçte beslenme hakkında doktora danışmak gerektiğini de unutmamak gerekir.

Bebeklere Avokado Püresi Nasıl Yapılır?

Bebeklere Avokado Püresi Nasıl Yapılır?

Bebeklere Avokado Püresi Nasıl Yapılır?

Bebeklere avokado elma püresi gibi farklı meyvelerle birlikte zenginleştirilerek verilebilir. Bunun yanı sıra olgunlaşan bir avokadonun çekirdeğini çıkardıktan sonra çatalla ezilerek basit ancak oldukça faydalı bir mama da elde edilebilir.

Dr. Duygu Gür Ünal tarafından yapılan bir açıklamaya göre bebeklere avokado muz püreleri vermek için 10 ile 11. ayı beklemek idealdir. Yabancı kültürlerde avokadonun daha sık tüketilmesinden dolayı bu yaş 6. aya kadar inebilir ancak ülkemizde bebeği hazırlamak adına 10. ay itibariyle bu gibi tariflerin denenmesine başlanabilir.

Bebekler İçin Avokado Püresi Tarifi – Video

Sen de bebeklere avokado püresi verilir mi gibi sorularınıza aldığınız yanıtlarla, bebeğinizin beslenmesini çok daha faydalı bir hale getirmek istemez misin?  Tüm fikir ve sorularını yorumlara yazmayı unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg