• 72.121
Anasayfa
Anne / Çocuk Menenjit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Bulaşır?

Menenjit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Bulaşır?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Menenjit Belirtileri, Nedenleri, Tedavi Yöntemleri, Aşısı Nedir?

Menenjit nedir? Menenjit hastalığı daha çok kimlerde görülür? Menenjit hastalığının belirtileri nelerdir? Bebeklerde menenjit hastalığının görülen belirtileri nelerdir? Bebeklerde menenjit neden görülür? Menenjit çeşitleri nelerdir? Ölümcül menenjit çeşidi hangisidir? Menenjit nedenleri nelerdir? Bebeklerde menenjit nasıl geçer? Bebeklere menenjit aşısı yapılır mı? Menenjit hastalığının olduğunu nasıl anlarız? Ne zaman doktora gidilmelidir? Menenjitten korunma yolları nelerdir? Bebeklerin ateşlenmesi her zaman anne ve babaları endişeye düşürür. Yüksek ateşin altındaki sebep bazen ciddi hastalıklar olabilir. Bunlardan biri de menenjit hastalığıdır. Bu hastalıktan korunma yollarını, neden ve tedavisini öğrenebileceğiniz bir yazı hazırladım. Kalıcı hasarları ve ölümcül sonuçları olabilen bu hastalığa karşı bilinçli olabilmek için yazımı okumaya devam etmelisiniz.

Menenjit Nedir?

Menenjit Nedir?

Menenjit Nedir?

Menenjit, beyin ve omuriliği saran meninks adı verilen zarın iltihaplanması sonucunda olan hastalığa denilir. Bu hastalığa sebep olan virüsler, bakteriler ya da parazitler olabilir.

Menenjit hastalığı belirgin bulguları:

 • Ense sertliği
 • Baş ağrısı
 • Ateş olması

Menenjit hastalığının da dereceleri vardır. bazı menenjit hastalığı türü kendiliğinden iyileşebileceği gibi bazı türleri de hayati risk taşır. Menenjit hastalığı en fazla bebeklerde görülür. Daha sonra çocuk ve yetişkinler de de görülebilir.

Menenjit Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Menenjit Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Menenjit Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Menenjit hastalığını tehlikeli yapan bir durumda grip belirtileri ile benzerlik göstermesidir. Birkaç gün sonra kendi belirtilerini göstermeye, farklı bir hastalık olduğunu düşündürtmeye başlar. Kafa karışıklığı olması gibi belirtiler bebeğinizde ya da çocuğunuzda menenjit hastalığının olduğu hakkında fikir verir. Çocukların rahatsızlıklarına her zaman kulak vermeli ve takipte olmalısınız.

En sık görülen menenjit belirtileri şunlardır:

 • Kusma
 •  Yüksek ateş
 • Baş ağrısı
 • Uykuya eğilimli olma
 • Ensede ve vücutta sertlik
 •  Havale geçirme
 • Çok fazla ağlama durumu
 • Bebeklerin başının üstünde olan yumuşak kısımda çıkıntı olması
 • Uyuşukluk ve halsizlik

Yenidoğan Bebeklerde Menenjit Belirtileri

 • Yüksek ateş
 • Hareketlerde yavaşlama
 • Bebeklerin başının üstünde olan yumuşak kısımda çıkıntı olması
 • Beslenmeyi reddetme

Bebeklerde Menenjit Neden Görülür?

Bebeklerde Menenjit Neden Görülür?

Bebeklerde Menenjit Neden Görülür?

Yenidoğan bebeklerde menenjit ilk 3 aylarında etkiler. Eğe teşhis ve tedavide geç kalınırsa ölümcül sonuçları olabilir. Bebeklerde kalıcı sağırlık, zeka geriliği gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Viral ve bakteriyel olmak üzere iki tür menenjit vardır. Yenidoğan bebeklerden büyük bebekler ve çocuklarda virüs kaynaklı menenjit daha hafif geçer. Viral menenjit en sık görülen menenjit tipidir. Belirtileri gribe benzer. Bakteriyel menenjit tehlikeli olanıdır. Tedavi edilmezse ölüme ya da kalıcı hastalıklara neden olabilir.

Viral menenjit öksürme ve hapşırma gibi hava yolu ile bulaşabilir. Kötü temizlik koşulları da virüsün yayılmasını kolaylaştırır. Menenjite neden olan virüs uzun süre dışarıda canlı kalamaz. Bu yüzden eğer bebeğiniz ya da çocuğunuz bu virüsü kaptıysa, virüsün olduğu kişi ile yakın temasta bulunmuştur demektir.

Bebeğinizin bakteriyi kapmaması için bazı durumlara dikkat etmeniz gerekir;

 • Hasta birinin yakın temasta bulunmasına, öksürmesine ve hapşırmasına izin vermemeniz gerekir.
 • Bebeğinize öpüp sarılmaya izin vermemelisiniz.
 • Kaşık, tabak, diş fırçası gibi özel eşyalar paylaşılmamalıdır.

Menenjit Nedenleri Nelerdir?

Menenjit hastalığında en sık görüelen etken virüslerdir. Daha sonra bakteri ve parazitler gelir.

Menenjit Nedenleri Nelerdir?

Menenjit Nedenleri Nelerdir?

Pnömokoklar

Bebek ve çocuklarda görülen en sık menenjit etkenidir. Bu etken orta kulak iltihabı, zatürre ve sinüzite neden olabilir. Aşı yapılarak önlenebilir.

Meningokoklar

Bu menenjit etkeni de ikinci olarak en sık görülen menenjit etkendir. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilir. Bu menenjit etkeni üst solunum yolunda enfeksiyon yaparak  bakterilerin beyne ilerlemesine sebep olur. Öğrenci yurdu, askeri kışlaları gibi kalabalık ortamlarda salgına sebep olabilir. Bu menenjit etkeni de aşı ile önlenebilir.

Listeria

Bu bakterilerin insana bulaşması çok kolay olduğu gibi her zaman tüketilen gıdalardan bulaşabildiği için insanı ürpertir. Pastörize edilmemiş peynirlerden, sosisli sandviçler gibi besinlerden bulaşabilir. Bu bakteri yenidoğan bebekleri, hamileleri ve yaşlıları etkiler. Bağışıklık sisteminin zayıf olması bulaşmasını da kolaylaştırır. Hamilelik döneminde bu bakterinin bulaşması plasentaya geçer ve bebekte ölümcül sonuçlar doğurur.

Bebeklerde Menenjit Nasıl Geçer?

Menenjit çeşitlerinden viral olanlar kendiliğinden geçebilir ancak bakteriyel olan menenjit türü mutlaka tedavi edilmelidir. Geç müdahale edilirse ölümcül sonuçlar doğurabilir ya da kalıcı hasarlar bırakabilir. Menenjit tespitinde omurilik sıvısından örnek alınıp bakılır. Ailenden biri menenjit geçiriyorsa derhal doktora gidip gerekli tedavi başlanmalıdır.

Viral menenjit tedavisi bazen grip tedavisi gibi ilaç kullanması gerekebilir. Bazende bebeğinizin bağışıklığının güçlü olmasına bağlı kendiliğinden geçer. Bebeğinizin böyle bir rahatsızlığı olduğunda sıvı alımına dikkat ederek dinlenmesini sağlayın ve ilaçlarını kullandırın.

Bakteriyel menenjit tedavisi  uzun süreli hastaneye yatmak gerekebilir. Güçlü antibiyotik tedavisine ilk günden itibaren başlanmalıdır böylelikle başarı oranı da yükselir. Bu sebeple bakteriyel menenjit hastalığında erken teşhis ve tedavi hayati önem taşır.

Bebeklere Menenjit Aşısı Yapılır mı?

Bebeklere Menenjit Aşısı Yapılır Mı?

Bebeklere Menenjit Aşısı Yapılır Mı?

Bebeklerin menenjit hastalığını önlemek ya da tamamen iyileşmesini sağlayabilmek mümkün olmasa da yapılacak aşıların büyük önemi vardır. B tip Hemofilus  ya da HiB karşı aşılanmış olması iyi bir korunma yöntemidir.

Bu aşılar bebeğiniz 2 aylık, 4 aylık ve 6 aylık olduğu zaman bağışıklık kazandırma dozları olarak verilir. Son dozu ise 12. ve 18. aylarının arasında verilir. Menenjit aşısı olan bebekler bu hastalıktan yüksek oranda korunmuş olurlar.

Menenjitten Korunma Yolları Nelerdir?

Menenjit hastalığından korunmanın başında hijyen ve hastalığı olan insanlardan uzak durmak gelir. Aşıların yapılması, sık sık ellerin yıkanarak hijyen kurallarına dikkat edilmesi, Hapşırma ve öksürme anlarında ağzın kapatılması, hamilelikte pişmemiş gıdalardan uzak durulması başlıca korunma yöntemlerindendir.

Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Belirtiler aile bireylerinde ya da yenidoğan bebeğinizde görülebilir. Eğer sıralayacağım belirtileri yaşarsanız derhal doktora başvurmanız gerekir. Yüksek ateş, bilinç bulanıklığı, şiddetli baş ağrısı, kusma, ense ve vücutta sertlik gibi belirtiler vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerektiğini anlatır.

Menenjit Belirtileri, Tedavisi ve Meningokok Nedir? – Video

Menenjit hastalığı nedir biliyor musunuz? Siz yada çevrenizden biri menenjit geçirdi mi? Kendinizde ya da bebeğinizde bu durumu yaşadıysanız nasıl belirtileri oldu? Menenjit hastalığının hangi türünü yaşadınız? Menenjit teşhis ve tedavi yöntemi nasıl oldu? Menenjit belirtileri bazen grip ile karıştırılabilen ciddi bir hastalık olan menenjit hastalığından ebeveynler her zaman korkar. Menenjit hastalığı hakkında bilgi ve deneyimleri yorum yaparak paylaşabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg