• 636.511
Anasayfa
Anne / Çocuk Normal Doğum mu Sezaryen mı? Sezaryen Doğum Nasıl?

Normal Doğum mu Sezaryen mı? Sezaryen Doğum Nasıl?

       1   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Sezaryen doğum nedir? Sezaryen doğum nasıl olur? Bebeğin karın dan pupisin 2-3 cm üstünde genellikle yatay bir insizyonla batın katlarından rahime ulaşarak çıkartılmasıdır. Cerrahi bir işlemlemdir. Genel anestezi yada epidural anestezi uygulanır. Sezaryen olgunluğa erişmiş yada erişmemiş bir bebeğin bazı nedenlerle annenin karnına bir kesi yapılarak alınması işlemidir.

Sezaryen Doğum Nedir?

Normal Doğum mu Sezaryen mı? Sezaryen Doğum Nasıl?

Sezaryenin çeşitli nedenleri vardır. Anne ve bebeğe bağlı olan nedenler olarak değerlendirilebilir. Anneye bağlı nedenler genelde en sık görülenidir. Annenin çatı kemiğinde darlık olması, sistemik hastalıkları, tansiyon, şeker gibi sağlık sorunları sezaryen doğuma sebep gösterilebilir.

Bebeğe ait nedenlerde ise daha çok gelişme gerilikleri, su azlıkları, kordon problemleri, annenin sağlık durumundan etkilenmesi gibi ikinci durumlar ve stresleri sayılabilir. Sezaryen anne ve bebek adına hayat kurtarıcı bir yöntem olarak sayılabilir.Önemli olan hangi hastaya, ne zaman, nasıl sezaryen yapıldığıdır.

Günler aylar geçtikçe teknikler de gelişmektedir. Geçmiş yıllarda büyüklerimizin yaptırdığı orta hat büyük kesilere dayanılarak yapılan sezaryenler günümüzde bulunmamaktadır. Daha çok epidural anestezi kullanılmaktadır. Genel anestezinin sıkıntılarından kurtuluyoruz.

Ülkemizde sıklığı son zamanlarda bakanlığın belirttiği gibi bir hayli yüksek rakamlara çıkmıştı. Son yıllarda yapılmış olan sezaryenler 2-3. bir sezaryen sıklığını ortaya çıkardığı için sayılar ister istemez yükselmiştir.

 Sezaryen Doğum Nasıl Olur?

Sezaryen Doğum Nasıl Olur?

Sezaryen doğum çeşidi nasıl gerçekleşir, gebe adayı normal doğum gerçekleştirmesine engel olan durumu olması,  gebe adayının normal doğum gerçekleştirmek istememesi halinde bebeği dünya ya getirmesi işlemini sezaryenle olmasına karar verilebilir.

Son yıllar da anestezi yöntemleri gelişmesi, enfeksiyon, sterilize problemlerine karşı etkili antibiyotiklerin olması, operasyonda ki dikiş yöntemlerinin gelişmesi, cerrahi tekniklerinin ilerleme sonucunda sezaryen ile bebeğin dünyaya getirilmesi daha da kolay bir hale gelmiştir. Sezaryen hamileliğin seyrine bağlı olarak farklı hamilelik haftalarında yapılabilir. Çocuk ya da gebe adayına bağlı durumların da tıbbi zorunluluklar sebebiyle bazen sezaryenin acilen gerçekleştirilmesi gerekebilir.

Sezaryen doğumu anlatırken acil durumlar da ve elektik şartlarda diye ayırmakta fayda var. Bebeklerin gelişme geriliği olduğunda, doğuma dayanabilecek bebek rezervi yok, sıkıntı içerisinde, annenin rahim muayenesi yapılırken, rahim ağzı kapalı ve verilen ağrı serumuna cevap verebilecek durumda değil ise bebek gelişemiyor ve küçükse bebeğin dışarda daha iyi büyümesine kanat getirilir sezaryen yapılabilir.

Elektik şartlarda yapılan doğum başlamadan yapılan sezaryenler de en sıklıkla iri bebekler de tercih edilebilir. Ters gelen bebeklerde geliş pozisyonun da problem var ise 40 hafta olmuş doğum başlamamış bebek poposu aşağı durumda ise , yan duruyorsa Muayene ile bakılıp uygun değil ise bebek 4 kilo ve üzerindeyse doktorunuz ile doğum risklerini istihare yapmanız gerekmektedir. Omuz takılması, vakum takma riski ve vakum komplikasyonlarına varıncaya kadar aile ile doktor konuşmalıdır. Bu durumlar üzerine hamile kişi sezaryene alınabilir.

Sezaryen Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sezaryen Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sezaryen doğum, normal doğuma kıyasla daha basit gibi dursa da riskleri de göz ardı etmemek gerekir. Sezaryen doğum
sonrası gebe adayının dikkat etmesi gereken durumlar ve sezeryen doğum sonrası dikkat etmesi gereken durumlarlar nelerdir açıklıyacağız.
Hamile kişiler genel de normal doğum ile bebeği dünyaya getirmekten korkarken, sezaryen doğumuna karşı fazla çekingenlik, korku duymamaktadırlar. Hatta seçim şansı anne adayına bırakıldığı zaman geçmişte genel olarak sezaryen doğumunu seçerlerdi.

Ancak günümüzde getirilen duraklatılmalar sayesinde anne adayları normal doğuma çevirtilmekte ve zorunlu durumlarda sezaryen doğuma yöneltilmektedir. Sezaryen doğumda gebe hiçbir ağrı duymadığından gebe için basit görünen bir doğum yöntemi olarak gözükmektedir.

Normal doğumda bebeği dünyaya getirme esnasından hamileler stres gerginlik tedirgin olma durumu göstermektedirler . Fakat her iki durumu karşılaştırdığında doğum gerçekleştirdikten sonra bebeğini dünyaya getiren anneler  sezaryen doğum ile bebeğini kucağına alan annelere göre daha hızlı ve basit gündelik yaşamlarına geri dönmektedir.

Sezaryen doğum ile bebeğini hayata getiren hamileler çocuğuyla beraber yaklaşık iki gün sonra hastaneden çıkartılmasına rağmen sağlığına ortalama 2 ay sonra kavuşmaktadırlar. Tabi ki bu zaman zarfı içerisinde ve devamında özen göstermeleri gereken belli başlı sebepler bulunmaktadır. Peki, hamile kişi sezaryen doğum yaptıktan sonra nelere dikkat etmesi gerekiyor? Ya da sezaryen doğum sonrası gebe kişi neler yapmalıdır?

-Sezaryen doğum ile bebeğini kucağına alan annelerin sütünün daha az miktarda geldiği hakkında genel olarak toplumumuz da bir söylenti vardır. Fakat doğum yöntemiyle sütün bir alakası bulunmamaktadır. Anneler ne kadar sık emzirirse sütte o kadar fazla artacaktır. Sezaryen doğum yapan hamile kişilerin sütü 1-2 gün geçikebilir. Fakat süt oranıyla doğumun hiçbir alakası yoktur. Sezaryen doğum durumundan sonra çocuğunuz ne zaman süt isterse mutlaka emzirmelisiniz. Sütüm yok diye emzirmemezlik yapmamalısınız.

Bebeğinizi süt ile beslemek anne ve çocuk için fazla önem arz etmektedir. Emzirirken anne ile çocuk da kuvvetli bağ oluşur. Sezaryen operasyonundan sonra genel olarak 6-7 gün sonra duş yapabilir. Ancak operasyonlu yere su değdirmeden. Ancak bu konu dikişlerinize göre farklılık gösterir. Mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

-Annelerin normale dönmek için bol bol dinlenmesi gerekmektedir. Bu yüzden de fırsat oldukça uyumalı dinlenmelidir. Bu durum da sağlığınıza kavuşma süreniz de hızlanmış olacaktır.
-Normal doğum yapan anneler daha kolay ve ameliyatsız işlem gördükleri için normal hayatına dönmeleri fazla zaman almaz. Sezaryen ile doğum yapan anne için biraz daha zaman gerekmektedir. Fakat dikiş yerleriniz biraz düzelince gün içersin de her gün hafif spor ve yürüyüşler yapmaya dikkat etmelisiniz. Gün içerisinde mutlaka 20-30 dakika spor yapmanız hamilelik kilolarını atmanıza yardımcı olacaktır.

-Doğum gerçekleştikten ise 30-40 gün kadar bir regli süreniz vardır. Vajinal kanama süresinde mutlaka sağlıklı doğal pedler kullanılmalıdır. anneler bazen tıpa kullanılırlar. Bu durum sağlıksız bir tercihtir. Bir de vajina içine su tutma yapılmamalıdır. Normal zamanda ki regl dönemi gibi sabredip bu zamanı atlatmalısınız.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Yapılabilir mi?

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Yapılabilir mi?

SSVD yani sezaryen sonrası vajinal doğum veya iki defa sezaryen olmuş ailelerin ikinci ve üçüncü doğumlarında normal vajinal doğumu denemelerinin diğer adıdır. Buna sezaryen sonrası vajinal doğum denemesi denir. Başarılı olunursa sezaryen sonrası vajinal doğum olur.

Sezaryen sonrası vajinal doğumun ilk doğumla kıyaslandığın da kendine ait eklenmiş riskleri vardır. Bunların başında eski dikiş yerinin kendiliğinden açılması, kanma yapması, acil sezaryene sebep olmasıdır. Bu oranlar değişik merkezlerde farklı olmakla beraber %1-3 arasında değişmektedir.

Sezaryen sonrası vajinal doğum yapmak isteyen ailelerin mutlaka ve mutlaka her yerde tanımlanan güvenli, her türlü ekibe ulaşabilen 4-5 dakikada da acil servis sezaryenin yapılabileceği , acil kan nakillerinin yapılabileceği merkezlerde doğum yapması kesinlikle şarttır.

Güvenlik birinci plandadır. Bu şartların sağlandığı yerlerde elbette sezaryen sonrası vajinal doğum denemeleri olabilir. En az %50 başarılı olacaktır.

Uzmanların sezaryen sonrası vajinal doğum yapmak isteyen ailelere ilk ve ön önemli önerisi, doğum hazırlık kurslarına gitmeleridir. Bu kurs sonrası önceki doğum tecrübeleri üzerinde daha detaylı çalışmalar yapmalarıdır. Ardından kendi koşullarını doktorların koşullarını ve hastane koşullarını çok iyi gözden geçirip değerlendirmeleri gerekiyor.

Önce sağlıklı anne sonra sağlıklı bebek devamında da istediğiniz gibi bir doğum gerçekleşecektir. Sezaryen sonrası vajinal doğum isteyen aileler bu yöntemi başarmaları mümkündür ancak güveniliği kesinlikle göz ardı etmemesi gerekmektedir.

 Sezaryen Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Sezaryen Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı ?

Kadınların ve çocukların gündelik hayatlarını ilgilendiren önemli bir konuda doğumdan sonra beslenmesidir. Doğumun ilk günü annenin fazla kalorisi olmayan gıdaları, püre kıvamlı, gaz sancısı yapmayacak gıdalar tercih etmelidirler. Çocuğun ve kadının huzuru ,rahatlığı açısından önemlidir.
Yenen yiyecekler gaz yapan gıdalar hem kadının dikişlerinde sorunlara sebep olabilirken hem de çocukta gaz ağrılarına sebep olabilir. Vücudun adaptesi 3-4 gün içerisinde yavaş yavaş olur. Bu sorunu anne ancak düzenli ve sağlıklı beslenme ile halledebilir.
Gebe normal doğum yapmadığı için muhtamelen süt üretim oranı normal doğum yapanlara kıyasla az olmaktadır. Fakat panik yapıp strese girecek bir sebep değildir. Sağlıklı tüketim yaparak ve sıvı alarak bol bol bebeği emzirerek çözülebilir bir durumdur.

Doğum yapmış kadın en az 3 L sıvı tüketmi yapmalıdır. En az 2 Litre su içmelidir. Kafein içeren içeceklerden ve çaydan uzak durmalıdır. Taza süt, ıhlamur tarzında sıvılar tükatebilirler. Mutlaka gün içerisinde düzenli olarak iki bardak süt içmeleri faydalıdır. Az miktarda şeker katılarak üzüm,elma, kayısı, dut, erik kompostolarını tüketmelidirler. Bu meyveler hem sindirim sistemine faydalıdır. Bağırsakları çalıştırır, annenin sütünü artırır.

 Sezaryen Sonrası Bakım

Sezaryen Sonrası Bakım

Anne vücuduna zor gelecek ağır hareketlerden ve fiziki işlerden dikkat etmeli olabildiğince uzak durmaya çalışmalıdır. Anne elinden geldiği kadar yürüyüş yapmalıdır. Annenin, sağlığına kavuşup iyileşme hızını çabuk olması açısından faydalı olacaktır. Yürüyüş annenin kan akışını artırmasına ek olarak kan pıhtılaşmasına, zatürreyi ve kabızlığa engel olur. Bu sebepten gün içerisinde düzenli olarak yürüyüş yapması ve zamanla artırması faydalı olacaktır.

Anne doktordan onay alana kadar mutlaka ağır kaldırmamalıdır.Anne aksırırken, hapşururken , elleriyle dikiş yaralarınn üstüne koyarak destek vermelidir. Dikkat edilen minik detaylar sayesinde ağrılarda azalma olacaktır.

Sezaryenden sonra annede az miktarda da olsa vajinal kanamasına denk gelebilir. Böyle bir kanam olursa doğal ve sağlıklı petler kullanması gerekmektedir. Doktor izni  olmadan kesinlikle tampona baş vurmamalıdır. Sezaryen operasyonundan sonra doktor onayı almadan ağrı kesici kullanılmamalıdır. Bilinçsizce tüketilen ilaçlar bebeğe emzirme yoluyla geçebilir ve bebeğin sağlığı açısından sıkıntılar oluşabilir.

Sezaryen operasyonu normal doğuma kıyasla iyileşmesi daha çok zaman alır. Sezaryen doğumundan sonra annenin ihtiyaçlarını karşılaması açısından bir yakınına ihtiyacı vardır.

 Sezaryen Sonrası Ağrı Sorunu

Sezaryen Sonrası Ağrı Sorunu

Sezaryen sonrası ağrının ilk nedeni ameliyat yerinin ağrısıdır. Sezaryen sırasında cerrah bebeğe ulaşabilmek için batının katlarını sırasıyla keser, ardından bebek çıkarılır. Doğum gerçekleştikten sonra da kesilen katlar sırasıyla dikilir. Bu katlarda özellikle batın kaslarını karın kaslarını örten kılıf ağrı duyusundan ağrı liflerinden çok zengin bir dokudur.

Bu dokunun kesilmesi ve akabinde dikilmesi hastada ameliyat sonrasında ağrı oluşturur. Özellikle dikişlerin köşelerindeki düğümlerinin olduğu alanda daha noktasal ve yoğun bir ağrı olur. Sezaryen sonrasında ağrının en önemli ikinci nedeni ise rahimin kasılmasıdır. Normal doğumda olduğu gibi büyük olan rahim kanama kesebilmek için kasılmaya başlar. İnvilosyon denilen küçülme hareketi gerçekleşir. Bu sırada kanda yüksek dozda oksitosin hormonu salgılanır.

Özellikle anne emziriyor ise oksitosin hormonu düzeyi daha da yüksek olacaktır. Bu hasta tarafından karın tarafında bir toparlanma ve sertleşmeyle birlikte kramp tarzında karında, belinde, kasığında ağrı şeklinde algılanır.

Ameliyattan çıktıktan 6 saat sonra hasta mabilize olur. Hareket eder dolaşır, rahat tuvalete çıkmaya başlar. İlk 24 saat belki gaz sancısı, dikiş yerinde ağrı hissedebilir. Daha sonra hasta daha rahat daha konforlu bir sürece girer. Süre geçtikçe hastanın hareket kabiliyeti , bebeğe bakımı ve ilgisi daha kolay ve rahat olacaktır.
Hissedilen ağrılar için doktor kontrolünde ilaçlar kullana bilir. Doğal yöntemlerle ağrılarını azaltmaya çalışabilir.

Sezaryen
Sonrası Göbek Eritme Yolları

Sezaryen Sonrası Göbek Eritme Yolları

Sezaryen doğum gerçekleştikten sonra göbeğinizde ki yağları azaltmanın en doğru ve sağlıklı yolu fiziksel egzersizlerdir. Düzenli mekik çekmek göbek bölgenizde ki fazlalıkların gitmesi için yardımcı ana faktörlerden biridir. Fakat sadece mekik yöntemi ile tam sonuca ulaşmak zordur.

Sezaryen doğum sonrasında hemen spor salonlarına yazılmak pek de doğru bir yöntem değildir. Fiziken kendinizi zorlamadan hafif yürüyüş ve egzersizler yapmanız sağlığınız için daha doğru bir karar olur. Hamilelik sebebiyle aldığınız kiloların ilk altısı kısa bir süre de gidecektir. Gebelik döneminde aşırı kilo almadıysanız vermek daha kolay olucaktır. Fazlalık kilolarınızı vermenizde ki en önemli etken sağlıklı besinler tüketmektir.

Doğumdan hemen sonra diyete başlamak sağlıklı olmaz. Şekerli ve yağ oranı yüksek gıdalardan uzak durmak ilk aşama için yeterlidir.

Anne olduktan sonra fiziki hareketlere başlamadan önce mutlaka doktorunuz onayını almanız gerekmektedir. Göbek bölgenizde ki fazlalıkları yok etmek için yapanız gereken karın bölgesinizi harekete geçiren sporları tercih edebilirsiniz. Pilates sporu çok etkili olucaktır.

 Sezaryen Sonrası Korse Kullanımı

Sezaryen Sonrası Korse Kullanımı

Sezaryen veya normal doğum sonrasın da arayışlar içerisine girmeniz doğru bir harekettir. Fakat korse kesin kalıcı bir fayda sağlamadığı bilinmektedir. Günü kurtarmak istiyorsanız korse doğru seçim fakat kalıcı bir yöntem değildir.

Doğum sonrasında korse takmak belki bir iki ay için faydalı olabilir ama ondan sonraki dönemlerde bir alışkanlık halini aldığı zaman, tembelleşen bir karın dokusu giderek ağırlığını korseye yüklemiş bir karın dokusu ortaya çıkarır.

Bu sorun en iy spor yaparak çözülebilir. Karnınızın ön kısmını toparlamak istiyorsanız, korseye çok güvenmeyin. Elbette korse giydiğiniz zaman çok fit gözükebilirsiniz. Ancak kesin çözüm değil korse kullanmak.

 Normal Doğum Mu Sezaryen Mi Tercih Edilmeli?

Normal Doğum Mu Sezaryen Mi Tercih Edilmeli?

 

 Sezaryen mi normal doğum mu? Tabi ki herkesin de bildiği gibi eğer alta yatan bir problem söz konusu değil ise bebeği yada anneyi zora sokan bir durum söz konusu değil ise doğru olan yol vajinal doğumdur. Bebeğin vajinal yoldan kendi rotasyonlarını kendi dönüşünü sağlıyarak dünya ya gelmesidir. Avantajı nedir? Her şeyden önce normal doğum yapmış bir kadın her herhangibi bir anestezi riski almaz. Bu anesteziye bağlı kompilikasyonlara maruz kalmaz.

Normal doğum yapmış bir kadın daha az kanar, yaratışımızda olduğu içindir. Ameliyat esnasında kaybedilen kan miktarıyla normal doğum esnasında kaybedilen kan miktarı göz önüne alınırsanız aralarında iki kat veya daha fazla fark vardır. Buna ek olarak normal doğuran kadının perine bölgesinde ki birkaç küçük dikiş dışında herhangibi bir dikiş problemi olmaz bu da annenin enfeksiyon riskini azaltır.

Mobilizasyonu yani işlemden sonraki ayağa kalkış süresi daha kısadır. Bebeğiyle daha çok ilgilenebilir. Bu gün kü koşullarla olmamamakla beraber ülkemiz gerçeği hala hatırlamakla beraber 30-40 yıl önceki doğumlara baktığınız da kadınlar kendi kendine doğurmakta, kordonları kendileri kesmekte, işlem bittikten sonrada bebeğini kucağına alıp, gidip yatağına yatmaktaydı. Bu işlem tarlada, evde ve farklı yerlerde olmaktaydı. Dışarıda bile uygulanabilen bir işlemdir normal doğum.

Sezaryen ise bir ameliyattır. Karında bir kesi açılmakta, katmanlar kesilmekte, bebek bu kesi den dışarıya çıkartılmaktadır. Bir ameliyat için gerekli olan tüm şartlar ameliyat hane, anestezi gibi hepsini bir arada bulundurmak zorundadır.

Sezaryen bebeklerinde ıslak akciğer dedinilen problem yapabilir. Yeterince ağlayamayan, solunum sorunu çeken bebek oranı normal doğum bebeklerinden daha fazladır. Bunun sebebi basınçla vajina dan çıkan, göğüs kafesinde içerideki suyun bebeğin ağızdan çıkması sezaryende gerçekleşemediği için daha sık rastlanan bir durum ortaya çıkıyor.

Sezaryen İzi Nasıl Geçer?

Sezaryen İzi Nasıl Geçer?

Sezaryen bölgesi genellikle çok güzel iyileşen bir izdir. Çünkü deri çok esnemiştir ve çok boldur. Dikişin üstüne hiç yük binmez. Bu sebepten dolayı da incecik bir çizgi ortaya çıkar.

Bazı kişilerin genetiği gereği çok kabararak iyileşiyorsa, doğumu zorsa, doğum esnasında bir sıkıntı çıktığı için dikiş daha uzun yapılmış ise tekrar bir müdahale yapılıp dikişin kesilip tekrardan dikilmesini sağlayabilirler.

Bu işlem lokal anestezi ile yapılır. Dikiş eğri, kabarmış, uzun veya ağrılı kırmızı kabarıksa izi kesip estetik kurallarına uygun dikilebilinir. Bazen sezaryen izleri planlanandan daha yukarda olabiliyor. Bu durumlarda da sezaryen izinin iç çamaşırının içinde kalacak şekilde müdahale edilebilinir. Sezaryen izleri kimilerinde kesi yeri kadar iz kalırken kimilerinde de incecik bir ip kalınlığı kadar iz bırakır. Kişinin bünyesiyle alakalıdır. Tamam anlamıyla iz hiçbir zaman geçmez.

Sezaryen Sonrası Cinsel İlişki

Normal doğum yada sezaryen ameliyatından sonra yaklaşık 6-8 hafta içerisinde loğusanın kanamaları biter. Süt verdiği göğüsleri hariç vücudu gebe olmadığı dönemdeki fonksyonlarına geri döner. Yumurtlama yetenekleri hariçtir. Bu kanama bittikten sonra özel başka bir engel yok ise cinsel hayat başlatılabilir.

Sezaryen Doğum Kaçıncı Haftada Yapılır?

Sezaryen gerekli durumlar da yapılması tercih edilen bir doğum yöntemidir. Bunun için belirgin bir hafta yoktur. Şartlar elveriyor ise 39. haftada sezaryen yapılması idealdir. Ancak ikiz gebelik, erken doğum, bebekte enfeksiyon, gebeliğe bağlı şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi annede sorun var ise 39. hafta olmadan daha erken 36. haftada bile sezaryen doğum yapılabilir.
İkinci sezaryen doğum
için iki yıl beklemeleri uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Sezaryen Doğum Kaç Saat Sürer

Sezaryenin hangi şartlarda yapıldığı, süresini belirler. Eğer planlı bir sezaryen ise yaklaşık 20-40 dakika arası sürede sonuçlanır. Fakat acil bir durum oluşur bebeğe bağlı bir sorun oluşur ise beş dakika içerisinde çıkartılması gerekir. Cilt kesisinden beş dakika sonra karına girdikten sonrada bir dakika içerisinde bebeğin alınması gerekir. Bebek çıktıktan sonra süre 15 dakika 30 dakika arasında değişebilir.

 Epidural Sezaryen

Epidural Sezaryen

Her uygulamanın olduğu gibi epidural anesyezinin de kendine göre riskleri vardır. Epidural anestezinin en istenilmeyen yan etkisi hastanın anotomik yapısına bağlı, kilosuna bağlı, yaşlılığa bağlı, epidural bölge dediğimiz o kör noktanın bulunamamasıdır. Yaklaşık %1-2 başarısız olma durumu olabilir.

B planı olarak genel anestezi kullanılabilir. Epidural anesteziden sonra baş ağrısı görülebilir. Mide de bulantı, tansiyon, kan basıncı düşmesi, tireme hali, gibi yan etkileri vardır. Bunların hepsi halledilebilinir. Destek tedavisi, ilaç tedavisi ile hastanın tekrar konforlu haline döndürülebilinir.

Sezaryen Doğum Yapanların Görüşleri Ne Yönde

Sezaryen Doğum İle Normal Doğum Arasındaki Farklar  – Video

Sezaryen doğum mu? Normal doğum mu? Sizin seçiminiz hangisi olurdu ya da oldu? Bizlerle düşüncelerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz. Aşağıdaki ilgi makalelere tıklayarak, gebelik haftanızı, bebeğinizin anne sütü ihtiyacını, bebeğinizin doğum günü tarihini hesaplayabilirsiniz.

“Normal Doğum mu Sezaryen mı? Sezaryen Doğum Nasıl?” üzerine 1 yorum

  1. Faruk TAŞ says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg