• 102.033
Anasayfa
Anne / Çocuk Çocuklar İçin Boy Uzatan Besinler ve Fiziksel Aktiviteler Hangileridir?

Çocuklar İçin Boy Uzatan Besinler ve Fiziksel Aktiviteler Hangileridir?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Çocuklar İçin Boy Uzatan Besinler ve Fiziksel Aktiviteler Hangileridir?

Çocukla da boy uzatan besinler hangileridir? Çocuklarda boy uzaması için yapılabilecek egzersizler hangileridir? Çocuklarda uzama için besinlerin önemi nedir? Çocuklarda boy uzaması için uyku düzeninin önemi nedir? Çocuklarda boy uzaması için sporun önemi nedir? Sizler için hazırladığım bu yazımda çocuklarınız gelişim çağına geçerken en çok merak ettiğiniz konu olan boy uzamasını ele aldım. Çocuğunuzun boyunun genetik faktörler dışındaki faktörler sayesinde neler yaparak uzatabilirsiniz sizin için araştırıp yazdım. Boy uzaması hakkında merak ettiğiniz ve yapabileceklerinizi öğrenebilmek için yazımı  okumaya geçmeniz yeterli olacaktır.

Çocuklar İçin Boy Uzatan Besinler Hangileridir?

Çocuklar İçin Boy Uzatan Besinler Hangileridir?

Çocuklar İçin Boy Uzatan Besinler Hangileridir?

Boy konusu herkesin merak ettiği bir konudur. Boy uzunluğu %80 genetik faktörlere bağlıdır. Anne ve baba tarafının kısa ya da uzun olmasının boy uzunluğu üzerine etkisi büyüktür. Boy uzaması hipofiz adı verilen büyüme hormonu sayesinde gerçekleşir.  Boy uzamasına besinlerin etkisi %20- %30 civarındadır. Bu yüzden özellikle çocuk ve gençlerde boy uzaması için beslenme çok önemlidir.

Bilimsel olarak erkekler 25 kadınlar ise 20 yaşına kadar uzamaya devam ederler.  Boy uzatan yiyeceklerden bahsetmek gerekirse şu şekilde örneklendirebiliriz.

Süt

Süt bilindiği gibi kalsiyum açısından zengin olduğu için kemiklerin gelişmesi ve güçlenmesi açısından çok önemlidir. Bu yüzden boy uzaması üzerinde de etkisi büyüktür. Araştırmalar yeteri kadar kalsiyum alan çocukların, kalsiyumu yeterli almayan çocuklara göre daha uzun olduğunu gösterir. Sütün içerisindeki kalsiyum depolarını koruyan  A vitamini bulunur. Bu vitamin kemiklerin uzamasına yardımcı olur. Boy uzaması için günde 2-3 bardak süt içmelisiniz.

Tavuk Eti Ve Balık

Tavuk eti ve balık en güçlü protein kaynaklarıdır. Boy uzaması için oldukça etkilidir. Proteinin görevi kemikleri uzatmak, kas ve doku oluşturmaktır. Boyunu uzatmak isteyen çocukların tavuk eti ve balığı ihmal etmemesi gerekir.

Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünlerinin boy uzattığı herkes tarafından bilinir. Bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Süt ve süt ürünleri yeterli miktarda tüketen çocukların ergenlik döneminde daha fazla uzadığı tespit edilmiştir.

Tereyağı

Çocukların beslenmesinde yağ olarak tereyağı kullanmak oldukça önemlidir. Tereyağı içerisinde yüksek protein, A, E ve K vitaminlerini ve mineraller barındırmaktadır. Bu zengin içeriği ile büyüme ve gelişmeyi olumlu etkiler.

Yumurta

Yumurta da protein açısından zengin yiyecekler arasındadır. Yumurta akının tamamı proteinden oluşur. Ayrıca yumurtanın içerisinde B12 vitamini de bulunur. A ve D vitamini çocukluk ve ergenlik çağında boy uzaması için çok önemlidir.

Muz

Potasyum diş sağlığı ve kemiklerin güçlenmesinde, boy uzamasında oldukça etkilidir. Muz da içerisinde bol miktarda potasyum barındırır. Potasyum gıdalardan alınan proteinin kolaylıkla emilmesini sağlar. Boyunun uzamasını isteyen çocuklar günde 1 adet muz tüketmelidir.

Soya

Bütün sebzeler   arasında en fazla proteine sahip besin soyadır. İçinde bulunan yüksek protein kemiklerin büyümesinde ve doku kütlesinin artmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Çocuklar günlük olarak 50 gram soya tükettikleri zaman boylarının uzaması için yeterli miktarda soya yemiş olurlar.

Çocuklarda Boy Uzaması İçin Uykunun Önemi Nedir?

Uyku bebeklerde olduğu gibi çocukların da büyümeleri üzerinde  büyük etkiye sahiptir. Uyusun da büyüsün ninnisinde de anlatıldığı gibi uyumak demek büyümek demektir diyebiliriz. Bebekler 1 yaşına kadar yoğun bir büyüme gösterirler. En yoğun uyku dönemi  de bu 12 aylık dönemdedir. Büyüme hormonu gece saat 23:00 – 03:00 ve öğlen 12:00- 13:00 arasında büyüme hormonu salgılanır. Bu saatler içinde bebeğinizin uykuda olmasına özen gösterin.

Çocuklarda Boy Uzaması İçin

Çocuklarda Boy Uzaması İçin

Çocuklarda Boy Uzaması İçin Sporun Önemi Var mı?

Yetişkinler de olduğu gibi bebek ve çocuklarda belirlenmiş egzersizler vardır. Bunlardan bazıları boy uzaması üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Bebeklik döneminde bebe yağı ile yapılan masajlar bebeğinizin daha hızlı gelişmesine yardım edecektir. Yürümeye başladığında hoplama,zıplama egzersizleri de boyunun uzamasına etki eder. Yüzme ve sıçramalı oyunlarda çocuklarda boy uzamasına yardımcı olur.

Boy Uzaması İçin Yapılabilecek Egzersizler

  • Dengeli ve düzgün bir şekilde yapılacak zıplamalar iki bacağı da birden çalıştırmaya yarar. İp atlamak bu egzersizler arasındadır. Amaç en yükseğe sıçramak ve dengeli bir şekilde yere basabilmektir. Bu spor bacak kaslarını çalıştırarak bacakların uzaması üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
  • Bisiklete binmek vücut için başlı başına çok faydalı bir egzersizdir. Bisiklete binerken seleyi olduğundan 2-3 santim daha yukarı kaldırıp kullanmanız gerekir. Böylelikle bacak boyu uzamasına yarar sağlamış olursunuz.
  • Bir diğer önemli egzersizde bafikstir. Barfisk de asılmak omuz genişliğinde eller kaymayacak şekilde tutulur. Barfikste asılma derecenizi her gün daha yukarı kendinizi çekerek yükseltebilirsiniz.

Çocuklarda ve Bebekler İçin Boy Uzatan Bilgiler – Video

Çocuklarda boy uzaması için sizin yaptığınız bir spor var mı? Çocuklarınızı hangi besinlerle besliyorsunuz? Çocuklarınızın boy uzaması için uyguladığınız özel bir programınız var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg