• 130.266
Anasayfa
Anne / Çocuk Gebelikte Kola İçmek Zararlı mı? Kolanın Hamilelere Olan Zararları Nelerdir?

Gebelikte Kola İçmek Zararlı mı? Kolanın Hamilelere Olan Zararları Nelerdir?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Gebelikte Kola İçmek Zararlı mı? Kolanın Hamilelere Olan Zararları Nelerdir?

Hamilelikte kola içmek zararlı mıdır? Kola içmenin vücuda etkileri nelerdir? Kola nedir? Hamile iken kola içilir mi? Kola içmenin anne adayına vereceği zararlar nelerdir? Fetüse olan zararları nelerdir? Sizler için hazırladığım bu yazımda hamilelikte kola içmek konusunu ele alarak hamilelerin neden kol içmekten vazgeçmesi gerektiğini yazdım. Yazımı okuduktan sonra biraz serinleyebilmek için kola içmek dışında başka yollar arayacağınıza eminim. Haydi sizde sağlığınız için yazımı okumaya geçin.

Hamilelikte Kola İçmek

Hamilelikte Kola İçmek

Hamilelikte Kola İçmek

Hamileler bu süreçte çok farklı içecek ve yiyecekleri aşerebilirler. En önemlki sıvı kaynakları su olmalıdır. Hamilelerin özellikle de yaz günlerinde hamile olanların serinlemek için kola içmeyi istemeleri oldukça normaldir. Ancak heveslerinden ziyade kendi ve bebeklerinin sağlıklarını daha önce düşünmelidirler.

Kola Nedir?

Kola, karamel ile renklendirilen, seker veya tatlandırıcı kullanılan, alkolsüz, kafein içeren, sodalı bir içecektir. Cola acuminata adı verilen ağacın meyveleri ve onun meşrubat haline getirilmiş içeceğe denir. Bu meyvenin tohumu kırmızıdır.

Gebelikte Kola İçilir Mi?

Kola hem normal insanları hemde gebe hanımları serin ve asitli olması ile cezbeder. Hamileler dahil herkesin kola gibi yapay asit içeren içeceklerden uzak durması gerekir. Bunun sağlıklı ya da hasta olmanızla hamile ya da olmamanızla ilgisi yoktur. Bu içecekler herkesin sağlığına zarar verir. Bu içeceğin içince bol kafein ve sitrik asit bulunur, bu da vücutta tahribata yol açar. Bir erkeğin ya da hamile olmayan bir kadının bu içeceği içtikten sonra vücuduna yaptığı bu zararı hamile bir kadın içerek direkt olarak bu zararlardan bebeğine de geçmesine neden olmuş olur.

Anne karnındaki bebeğin kafein ve sitrik asit almasının bir anlamı ve ihtiyaç sayılabilecek bir durumu yoktur. Kolanın hiçbir besin değeri yoktur ve boş kalori içerir. Anne adayının kendi keyfi için içtiği kola bebeğin zeka gelişiminden beden gelişimine kadar bir çok açıdan zararı olabilir. Hamilelik öncesinde kola içen anne adayının  hamilelikte de kolayı aşerme tarzında istemesi daha çok görülen bir durumdur.

Hamilelikte Kola İçmenin Zararları

Hamilelikte Kola İçmenin Zararları

Hamilelikte Kola İçmenin Zararları

 • Hamilelikte içilen kolanın içindeki kafein fetüse direkt olarak geçer bu da bebek için gereksiz ve sağlıksız bir besindir.
 • Bebeğiniz aşırı kilolu sağlıksız bir bebek olabilir ya da kolanın içindeki çeşitli maddelerden dolayı düşük kiloya sahip bir bebek olarak doğabilir.
 • Aşırı alınan kafein ölü bebek doğumuna sebep olabilir.
 • Düşük ve erken doğuma sebep olabilir.
 • Anne vücudu gebelikte kafeini vücuttan daha geç atar. Bu yüzden hamilelikte alınan kafein vücuda daha fazla nüfuz eder.

Gebelikte Aşırı Kola Tüketiminin Sonucunda

 • Bronşiyal tüplerin açılmasına,
 • Göz bebeklerinin büyümesine
 • Yüksek kan basıncına,
 • Kal atış hızının artmasına,
 • Karaciğerden kana insülin çıkışına,
 • Uykusuzluğa,
 • Metabolizmanın  daha fazla çalışmasına,
 • Kasların gerilmesine,
 • Dehidrasyona sebep olabilir.

Fetüste Olabilecek Zararları

 • Erken doğum,
 • Kusurlu doğum hallerine,
 • Düşük doğum kilosuna sebep olabilir.

Hamileler kola içmenin yerine daha sağlıklı içecekleri tercih etmelidirler. Doğal olan içecekler kendinizin hazırlayabileceği içecekler olmasına özen göstermeniz gerekir.

Kola İçtikten Sonra Vücudumuzda Olan Değişimler

Kola İçtikten Sonra Vücudumuzda Olan Değişimler

Kola İçtikten Sonra Vücudumuzda Olan Değişimler

Kolanın içerisinde yüksek miktarda şeker bulunduğundan içtiğimiz zaman birden bire vücudumuza çok fazla şeker almış oluruz. Örnek vermek gerekirse 330 ml lik bir kola içeceğinin içerisinde 37 gram şeker bulunur. Böylelikle bir seferde içtiğimiz kolanın içerisinden vücudumuzun günlük alması gereken şeker miktarının 100 katı  şekeri vücudumuza almış oluruz. 

Kola içeceği içildikten sonra kan şekerinden yükselme başlar. Bu yükselme ile birlikte pankreas gibi  bazı organlarımızda insülin salgılayarak kan şekerini düzenlemeye çalışır. Fazla olan kan şekeri karaciğerde yağ olarak depolanır. Sonuç olarak içtiğimiz bir bardak kola bile kara ciğerlerimizde yağ birikimi ile sonuçlanır.  Kola içtikten 30 dakika 1 saat içerisinde vücudumuza almış olduğumuz kafein sebebi ile kan basıncı yükselir, daha sonra karaciğer organı devreye girerek kan şekerinin artmasına ve kandaki şeker oranının yükselmesine sebep olur. 1 saat içerisinde depomin hormonu salgılanır ve mutluluk hissi oluşur. Bu saat içerisinde yemek yemiş olsak da tekrar açlık hissi başlar.

 • Diş çürümesine sebep verir.
 • Karaciğerde yağlanmaya sebep olur.
 • Hamilelikte yaşana mide rahatsızlıklarını daha fazla arttır, reflüye sebep olur.
 • Kemik erimesine sebep olabilir.

Kolanın vücudu içtikten sonra ferahlatması ve sıvı alımı sağlaması dışında herhangi bir yararı yoktur. Bu sebeple anne adaylarının  da isteklerini tekrardan gizden geçirerek bebekleri ve kendiler için kola ve kola benzeri yapay asit ve kafein bulunan içeceklerden uzak durması gerekir.

Gebelikte Kola İçmek Zararlı mı? – Video

Gebelik döneminde kola içtiniz mi? Kola için duyduğunuz isteği hangi içecek ile bastırdınız? Kola içtiyseniz bebeğinize olan bir zararı oldu mu? Gebelik öncesinde de kola içtiği için daha fazla kola içme isteği olan anne adaylarını bu fikirlerinden vazgeçirebilecek başka bildiğiniz bilgi ya da yaşadığınız bir durum varsa yazarak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg