• 218.516
Anasayfa
Anne / Çocuk Yenidoğan Bebeklerin Göz Rengi Nasıl Olur, Ne Zaman Değişir?

Yenidoğan Bebeklerin Göz Rengi Nasıl Olur, Ne Zaman Değişir?

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Bebeklerde Göz Rengi Nasıl Oluşur, Ne Zaman Belli Olur?

Yenidoğan bebeklerin ne zaman göz rengi belli olur? Bebeklerin göz rengi ne zaman netleşir? Bebekler doğduğunda görünen lacivert ve mavi göz rengi hangi göz rengine dönüşür? Yenidoğan bebeğin göz rengi hesaplama formülü var mı? Bebeğimizin göz rengi hakkında nasıl fikir yürütebiliriz? Bebeklerin göz rengi kaç aydan sonra belli olur? Yenidoğan hatta henüz dünyaya gelmemiş bebeğinizin göz rengi hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız sizler için hazırladığım yazıyı okuyarak merakınızı  biraz da olsa azaltabilirsiniz. İyi okumalar…

Yenidoğan Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Yenidoğan Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Yenidoğan Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Bebeklerde göz renginin ne zaman belli olduğu anne adaylarının en merak ettiği konular arasındadır. Bebekler ilk doğduklarında görünen göz rengi kalıcı değildir. Kalıcı olan göz renkleri daha ileri zamanlarda belli olur. Bebeklerin göz rengi nasıl olacak kime benzeyecek sorusu tüm anne adaylarını heyecanlandırır. Gebeliğin ilk 4. ayı ile beraber bebeğinizin göz rengi belirlenmeye başlar. Göz renginin oluşumu konusunda genetik faktör çok önemli rol oynar. 

Eğer bebeğiniz kahverengi göz rengi ile doğarsa bu göz rengi değişmez. Mavi veya gri gözlerde pigment miktarı az olduğu için hala pigment üretmeye devam eder. Bu sebeple bebeğiniz doğduktan 6 ay sonrasına kadar bebeğinizin göz rengi koyulaşabilir.

Bebeğiniz yeni doğduğu zaman renk hücreleri gözlerinde yoktur. Bu yüzden gördüğü ışık ve renkleri yansıtır. Bu yansımalar mavi, gri ve lacivert renklidir. Anneler bu yüzden bebeklerinin gözlerinin renkli olduğunu düşünürler. Bebeklerin göz renkleri 8-9 aylık oldukları zaman tam anlamı ile belli olmuş olur. Bu durum bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar da değişebilir. Bebeğiniz mavi yada lacivert göz rengi ile doğsa da daha sonra yeşil, ela veya kahverengi göz rengine sahip olabilir. Bununla beraber eğer bebeğiniz doğduğu zaman gözleri koyu bir renk ya da kahverengi ise bu göz renginin değişme ihtimali yoktur.

Bebeklerin Göz Rengi Nasıl Oluşur?

Bebeklerin Göz Rengi Nasıl Oluşur?

Bebeklerin Göz Rengi Nasıl Oluşur?

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre anne karnında 4. haftasından itibaren bebeklerin göz renkleri belli olmaya başlar. Bu dönemde göz rengi gözün ön tarafında olan kıvrımlı tabakadaki pigmentler sayesinde çeşitli renklerde olabilir. Bu pigment miktarı fazla ise kahverengi, pigment miktarı az ise göz rengi yeşil, pigment hiç yok ise göz rengi mavi olacaktır. Araştırmalara göre koyu tene sahip kişilerin göz renkleri de koyu olur. Pigment sayısına göre de göz şekli değişir.

Hamilelik Döneminde Göz Rengi Ne Zaman Oluşur?

Hamilelik Döneminde Göz Rengi Ne Zaman Oluşur?

Gebelikte bebeğin göz rengi hamileliğin 4. haftasından itibaren oluşmaya başlar. Fakat bebeğinizin göz rengi ile ilgili bilgi sahibi olabilmek için doğumu beklemek gerekir. Bebekler ilk 4 aylık dönemde görmezler bu yüzden de kalıcı bir göz rengine sahip değildirler. Bunu sebebi yeni doğan bebeklerin gözlerinde renk hücresi yoktur. Göze gelen ışık direkt yansıttığı için genellikle bebeklerin gözleri mavi renkte görünür.

Bebeklerin Göz Renkleri Ne Zaman Kalıcı Olarak Belli Olur?

Bebeklerin göz renklerinin kalıcı olarak belli olabilmesi için bebeğin en az 6 aylık olması gerekir. Bebekler bir yandan gelişirken diğer yandan göz renkleri de kalıcı rengini almaya başlar.

  • Eğer bebeğiniz yeni doğduğunda gözleri yeşil ya da mavi ise genellikle bu göz rengi kahverengine döner.
  • Yeni doğduğu zaman siyah olarak gözüken göz rengi ise siyah olarak kalacaktır.

Genetik Olarak Bebeğin Göz Rengini Hesaplama

Anne ve babanın göz rengine göre bebeğin olabilecek göz rengi hakkında aslında bir fikre sahip olabiliriz. Bebeklerin genetik yapısına göre göz renkleri hakkında bilgi sahibi olmak için aşağıdaki genetik yapılara bakabiliriz.

Genetik Olarak Bebeğin Göz Rengini Hesaplama

Genetik Olarak Bebeğin Göz Rengini Hesaplama

Yeşil – Kahverengi Göz Rengi

Anne ve babanın göz renkleri yeşil ve kahverengi ise bebeğin göz rengi %50  oranında kahverengi, % 37,5 oranında yeşil ve % 12,5 oranında mavi olur.

Mavi – Mavi Göz Rengi

Hem anne hem babanın göz rengi mavi ise bebeğin göz rengi %99 oranında mavi renk ,%1 oranında yeşil renk olacaktır. Bebeğinizin gözlerinin kahverengi olma ihtimali yoktur.

Kahverengi – Kahverengi Göz Rengi

Anne ve babanın göz renginin kahverengi olması durumunda bebeğin gözleri %75 oranında kahverengi,  %6,25 oranında mavi, %18,75 oranında ise yeşil olabilir.

Kahverengi – Mavi Göz Rengi

Kahverengi ve mavi göz rengine sahip anne ve baba adayının bebeklerinin göz in kahverengi olma ihtimali yoktur. %50 oranında mavi, % 50 oranında yeşil renk olabilir.

Yeşil – Mavi Göz Rengi

Yeşil ve mavi göz rengine sahip ebeveynlerin bebeklerinin göz renginin kahverengi olma ihtimali yoktur. % 50 oranında mavi, % 50 oranında yeşil gözlü bebek olacaktır.

Yeşil – Yeşil Göz Rengi

Yeşil ve Yeşil göz rengine sahip anne ve babanın bebeklerinin göz rengi %75 oranında yeşil, %25 oranında ise mavi olur. Kahverengi olma ihtimali yoktur.

Bebeğimin Göz Rengi Ne Olacak? – Video

Sizin bebeğiniz doğduğu zaman hangi göz rengine sahipti? Göz rengi değişimini hangi ayında tamamladı? Tahminleriniz doğru çıktı mı? Göz rengi konusunda kızımdan bahsedersek eğer biz kahverengi-yeşil (ela göz rengi diyebiliriz) göz rengine sahibiz. Kızım ilk doğduğunda mavi gözlere sahipti.Daha sonra açık havada yeşile dönüyordu ve aylar sonra son halini koyu kahverengi halini aldı. Bu konuyu merak edenler için tecrübelerinizi ve bebeklerinizin göz rengini bize yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg