• 89.313
Anasayfa
Anne / Çocuk Bebeklerde Kasık Fıtığı Nasıl Anlaşılır? Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bebeklerde Kasık Fıtığı Nasıl Anlaşılır? Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Bebek Kasık Fıtığı Belirtileri Nedir, Ameliyat Nasıl Olur?

Bebeklerde kasık fıtığı nasıl anlaşılır? Bebeklerde kasık fıtığı kendiliğinden geçer mi? Bebeklerde kasık fıtığı belirtileri nelerdir? Bebeklerde kasık fıtığı ile ilgili uzman önerileri nelerdir? Bebeklerde kasık fıtığı ameliyatı ne zaman yapılmalıdır? Sizin için bu yazımızda bebeklerde kasık fıtığı ile ilgili ayrıntıları yazdık.

Bebeklerde Kasık Fıtığı Nedenleri Nedir?

Bebeklerde Kasık Fıtığı Nedenleri

Bebeklerde Kasık Fıtığı Nedenleri

Oldukça yaygın bir rahatsızlık olmakla beraber tedavisi için ameliyat gerekmektedir. Çocuk cerrahisi uygulamaları arasında en sık yapılan ameliyatlar arasında yer alır. Doğumda meydana gelebildiği gibi doğum sonrasında da zamanla ortaya çıktığı görülmüştür.

Herhangi bir konuda endişe etmenize gerek yok. Gerekli teşhis konulduktan sonra operasyonu geciktirmemeniz ve bu süreçte doktorunuzun tavsiyelerine özen göstermeniz tüm süreci sağlıklı bir şekilde atlatmanızı sağlayacaktır. Operasyon tüm çocuk cerrahları tarafından kolayca yapılabilen basit bir operasyondur.

Özellikle prematüre olanlarda sıkça karşılaşılan bir durumdur. Daha önce aile geçmişinde varsa ya da genetik yatkınlık bulunuyorsa olma ihtimali diğer bebeklere göre daha fazladır. İnmemiş testis ya da kistik fibrozis gibi sağlık problemleri de bu sorunun ortaya çıkma riskini arttıran etmenlerdir.

Doğum sırasında arın duvarının kapanmaması ve açılması kaynak olarak gösterilebilir. Karın duvarında güçsüzlük olması da neden olarak sayılabilir. Bu sorunun temel nedenleri arasında yer alır. Ne yazık ki bu açıklığın da zamanla kapanması mümkün değildir.

Testisler, anne rahmi içerisinde erkeklerde ilk başta karın bölgesinde bulunur. Hamileliğin 7. ayı sonrasında ise inguinal kanal adı verilen bir pasaj yardımıyla testisler, skrotumun alt kısımlarına doğru iner. Doğumdan önce kapanmaya başlayan kanalın tamamen kapanması ise 1 yaşını bulmaktadır. Kanalın tamamen kapanması ya da karın duvarlarında yer alan kasların yeterince kapanamaması durumlarında bu sorun ortaya çıkabilir.

Bebeklerde Kasık Fıtığı Nasıl Anlaşılır? Belirtiler Nelerdir?

 • Kasıklarda şişme ya da yumru oluşumu
 • Karın bölgesindeki basıncın artması sonucu yumru büyümesi
 • Çok az basınçla bile küçülen yumru
 • Kasıklarda ağrı oluşumu
 • Bacaklardan başlayarak aşağıya doğru yayılan ağrı
 • Öksürme, ağlama ya da ıkınma gibi iç karın basıncını arttıran durumlarda şişme
 • Kasıkların çevresinde akıntı
 • Kız bebeklerin vajina dudaklarının şişmesi
 • Erkek bebeklerin testis torbalarının şişmesi
 • Bir bacağını açamama
 • Ağlama krizlerine neden olan acı
 • Şok, dışkı yapamama ya da kusma

Bebeklerde Kasık Fıtığı Nasıl Geçer?

Bebeklerde Kasık Fıtığı Nasıl Geçer

Bebeklerde Kasık Fıtığı Nasıl Geçer

Yapabileceğiniz tek şey en kısa zaman bir çocuk cerrahına görünmek olacaktır. Bu durumu geciktirmemeye özen gösterin. Uzman doktorunuz gerekli muayeneyi yaptıktan sonra ameliyat kararı verecektir. Kimi zaman ameliyata ihtiyaç duyulmazken kimi zamanlarda yapılması zorunlu olur. Gerekli operasyon yapılmadığı taktirde bebeklerde ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir.

Bebeklerde Kasık Fıtığı Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Doktor tarafından teşhis konulması ve ameliyatın gerekli bulunmasından sonra mutlaka 1- 2 güç içerisinde yapılması uygun görülür. Gerekli ameliyat yapılmaması durumunda boğulma ya da organ çürümesi gibi çok ciddi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bebeklerde su fıtığı yani hidrosel söz konusu olduğunda bazı özel durumlar dışında ameliyat için 1 ila 1,5 yaşa kadar beklenebilmektedir.

Uzman Doktorlar Yanıtlıyor: Bebeklerde Kasık Fıtığı

Bebeklerde Kasık Fıtığı

Bebeklerde Kasık Fıtığı

SORU 1: Bu teşhis bebeğime yaklaşık olarak 1 ay öncesinde konuldu. Narkoz verilmesi konusunda bazı endişelerim olduğundan operasyonun yapılması konusunda sorunlar yaşadım. Anestezi beni çok endişelendiriyor. Ne tavsiye edersiniz?

CEVAP: Doktorunuz tarafından teşhis konulduktan sonra çok zaman kaybetmemek gereklidir. Boğulma riski olduğundan daha büyük sonuçlar ortaya çıkabilir. Oldukça basit bir operasyon olduğundan tüm çocuk cerrahları tarafında kolayca yapılabilmektedir. Sorunuzdan anladığım üzere siz operasyondan çok oluşabilecek anestezi zararları konusunda endişe taşıyorsunuz. Bir üniversite hastanesi ile görüşmeniz sorununuzu çözecektir.

SORU 2: Bebeğim şu an 3 ay ve 7 günlük sürecini tamamladı. Bu sorunla karşılaştık. Bir yırtığın neden olduğunu söylediler. Bu yırtık zamanla kapanabilir mi? Operasyon yapılması şart mıdır? Operasyonla birlikte sünnet etmekte herhangi bir sakınca var mı?

CEVAP: Yırtığın kapanma ihtimali oldukça zayıf olduğundan doktorunuz size operasyon yapılması gerektiğini söylemiş. Müsait olduğunuz en kısa zamanda bu işlemi yaptırmanız çocuğunuz için hayati önem taşımaktadır. Operasyon sırasında sünnet yapılması konusunda herhangi bir sakıncalı durum bulunmuyor.

Bebek ve Çocuklarda Kasık Fıtığı Nedir? – Video

Siz daha önce böyle bir problemle karşılaştınız mı? Sizin için hazırladığımız bebeklerde kasık fıtığı ile ilgili yazımız hakkında tüm soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg