• 86.057
Anasayfa
Anne / Çocuk Doğum Sonrası, Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi

Doğum Sonrası, Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi

       0   ELİF POLAT      ELİF POLAT
Doğum Sonrası ve Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi Nedenleri

Emzirme döneminde saç dökülmesi neden olur? Lohusa döneminde saç dökülmesinin nedenleri nelerdir? Doğum sonrası saç dökülmesinin diğer nedenleri nelerdir? Saç dökülmesi önlenebilir mi? Doğum sonrası saç dökülmesi durdurulabilir mi? Sağlıklı saçlar için neler yapılabilir? Doğumdan sonra bir çok annenin yaşadığı bir durum olan saç dökülmeleri normal bir durum mu yoksa önlenmesi gereken bir durum mu sorusunun cevabını sizler için hazırladığım yazımda bulabilirsiniz.

Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi Neden Olur?

Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi

Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi

Saçlarımız bazı dönemlerde dinlenme ve uyanma dönemine girerler. Saçlarımızın %90’ı uzama halindeyken kalan kısmı ise dinlenme döneminde olurlar. Birkaç ayda bir dinlenme halinde olan saçlar dökülme dönemine geçer. Böylelikle bu dinlenmedeki saçlar dökülerek, yerine yeni saçları bırakır.

Emzirme döneminde saç dökülmesinin sebebi yetersiz beslenme, hormonlardaki değişim, stres, kansızlık, vitamin eksikliği gibi sebepler olabilir. Doğum sonrasında ve emzirme döneminde saç dökülmesi oldukça sık görülen bir durumdur. Günde 100 tel saça kadar dökülme normal olarak kabul edilir. Bu saç dökülmelerinin ne oranda ve ne kadar süre süreceği kadından kadına değişir. Genellikle bu saç dökülmeleri birkaç ay sürmektedir. Bazı kadınlarda birkaç ay saç döküldükten sonra bunun önlemi alınır ve saçlar doğum öncesi haline geri döner. Ama bazı kadınlarda ise bu böyle olmaz. Uzun süre saç dökülmesi devam edebilir.

Emzirme ve Lohusa Döneminde Saç Dökülmesi Nedenleri

Emzirme ve Lohusa Döneminde Saç Dökülmesi Nedenleri

Emzirme ve Lohusa Döneminde Saç Dökülmesi Nedenleri

Doğum Sonrası Değişen Hormonlar

Gebelik döneminde süt gelmemesi için progesteron hormonu salgılanır. Doğumdan sonra da bu hormonun salgılanması azalır ve süt kanalları açılır. Bu sayede bebeğinizi besleyebilirsiniz. Bazı hormonlar ise emzirmeyi desteklerken adet olunmasını engeller. Hormonlardaki bu değişimler annede bir çoğu şeyi etkilediği gibi saç derisini de etkileyerek saç dökülmesine sebep olabilir. Doğumdan sonra hormonların normal seviyelere gelmesi beklenir.  Gebelikte dinlenen saçlar dökülmeye başlar. Emzirme döneminde yaşayacağınız bu saç dökülmesi geçicidir.

Yetersiz Beslenme

Emzirme döneminde kalori ve mineral ihtiyacı da artar. Tıpkı gebelik döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de kendinize dikkat etmeli yeterli ve dengeli bir şekilde beslemeniz gerekir. Yetersiz bir şekilde demir ve protein alırsanız kansızlık sorunu ile karşı karşıya kalırsınız. Kansızlık saç dökülmesinin en büyük sebebidir.

Emzirme döneminde fasulye, balık, et, yeşillik gibi gıdaları her gün almalısınız. Doktorunuz ile görüşüp demir ve vitamin takviyesi de alabilirsiniz.

Saç Dökülmesinin Diğer Sebepleri

 • Emzirme döneminde saç dökülmesinin başka sebepleri de olabilir.
 • Uykusuz kalmak, stresli olmak, sütün alması gibi sebepler de saç dökülmesine sebep olur.
 • Anne sütü az gelince anneler stres olur ve bu da saç dökülmesine neden olabilir.
 • Trioid bezlerinin de az çalışması emzirme döneminde saç dökülmesine sebep olur.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Önlenebilir mi?

Saçların varlığı ve bakımı kadınlar için çok önemlidir. Doğum sonrası ve emzirme döneminde saç dökülmesinin de bir çok tedavi yolu vardır. Hangi yöntemin kullanılacağına doktorunuz karar verecektir. Emzirme döneminde saç diplerine mesaj yapılarak sürülen ilaçlar dahil ağız yolu ile alınan takviye ilaçlar da vardır.

Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?

Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?

Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?

 • B vitamini grubu ilaçlarda keratin ve vitamin bulunduğu için saç dökülmesi için etkili bir çözümdür.
 • Doktorunuza başvurarak kan tahlili yaptırıp kansızlık ya da vitamin eksikliği olup olmadığını öğrenmeniz gerekir.
 • Ilık badem yağı ile emzirme döneminde günde 2 -3 kez saç derinize masaj yaparak daha fazla saç dökülmesini engelleyebilirsiniz.
 • Keten tohumu, zeytinyağı, balık, ceviz, badem, yer fıstığı gibi besinlerden tüketebilirsiniz.
 • Ilık hint yağı ve badem yağını karıştırarak haftada bir kez saç derinize masaj yaparak sürebilirsiniz.

Sağlıklı Saçlar İçin Neler Yapılabilir?

 • Saç boyası, fön, düzleştirme gibi işlemler saçlarını yıpratıp daha fazla saç dökülmesine sebep olacağı için hamilelik ve emzirme döneminde bu işlemlerden uzak durmanız gerekir.
 • Saçlarınızı yıkadıktan sonra kurutmak yerine kendi haline bırakarak kurutmanız en doğrusu. Böylelikle saçlarınız nemini korumuş olur.
 • Kısa modeller tercih ederek hem saçlarınızı daha dolgun gösterebilir hemde bu süreçte bakımını daha kolay yapabilirsiniz.

Hamilelikte ve Emzirme Döneminde Saç Dökülür mü? – Video

Doğum sonrası ve emzirme döneminde sizin de saçlarınız döküldü mü? Saç dökülmeniz ne zaman başladı? Ne kadar sürdü? Saç dökülmesini durdurmak, saçlarınızı eski formuna kavuşturmak için hangi yolları denediniz. Sizin de etkili bir yönteminiz varsa bize yazarak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg